Nominacje do 25. Paszportów Polityki

Jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce

Już po raz 25. ogłaszamy nominowanych do Paszportów Polityki, jednej z najważniejszych i prestiżowych nagród w świecie kultury w Polsce, ogromnie cenionej w środowiskach twórczych.

 

W pierwszym etapie eliminacji niezależni krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury zgłosili najciekawsze osobowości minionego roku w 7 kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa. Nazwiska tych młodych artystów i twórców nominowanych do Paszportów Polityki 2017 zostaną opublikowane w najnowszym wydaniu tygodnika Polityka (nr 49/2017).

W kolejnym etapie Kapituła składająca się z dziennikarzy tygodnika Polityka wyłoni tegorocznych laureatów. Poznamy ich 9 stycznia 2018 roku podczas uroczystej 25. Gali Paszportów Polityki w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Gala będzie w całości transmitowana przez Telewizję TVN, szeroko relacjonowana w radiu TOK FM oraz komentowana przez ponad setkę akredytowanych dziennikarzy z całej Polski.

25. edycja Paszportów Polityki jest wyjątkowa dla dziennikarzy, redaktorów, pracowników i czytelników tygodnika Polityka, dla środowisk krytyki polskiej sztuki oraz artystów i twórców. W tym roku pożegnaliśmy Zdzisława Pietrasika, pomysłodawcę Nagrody, wybitnego dziennikarza, publicystę, krytyka filmowego i teatralnego, wieloletniego szefa redakcji kulturalnej. To On wytyczył kierunek, w którym przez ćwierć wieku rozwijała się idea Paszportów Polityki: „nieuleganie modom i środowiskowym naciskom, uważnego wysupływania najbardziej wartościowych dokonań, ale i z przekonania, że młoda kultura jest dobrem, które należy wspierać i promować". Zaprosił do współpracy całe środowisko krytyków i recenzentów udowadniając, że o kulturze i sztuce możemy twórczo dyskutować ponad podziałami.
Dzisiaj Paszporty Polityki to ważna i ceniona nagroda promująca młodych, utalentowanych artystów, swoisty „barometr" wskazujący jak rozwija się polska sztuka, jakie stawia przed sobą wyzwania i jak reaguje na zmieniającą się rzeczywistość.

Poznajmy Nominowanych do Paszportów Polityki 2017

FILM

Piotr Domalewski - Reżyser, dramaturg, aktor. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie i Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pełnometrażowy debiut reżyserski Piotra Domalewskiego „Cicha noc" zdobył siedem nagród na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konkursie głównym obraz nagrodzono Złotymi Lwami w kategorii najlepszy film 2017. „Cicha noc" to świetnie opowiedziana historia oparta na wyrazistym dialogu, emocjach i wiarygodnej psychologii.

O TWÓRCZOŚCI PIOTRA DOMALEWSKIEGO To nie jest »dom zły«. To jest dom naznaczony przez trudną polską historię, przez emigrację i próby wyrwania się do lepszego życia, przez miejsce, w którym po transformacji zapełniły się półki w sklepie, ale nie otworzyły drogi awansu − wreszcie przez los, nie dla wszystkich równie łaskawy. Barbara Hollender

Paweł Maślona - Reżyser i scenarzysta. Ukończył politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Paweł Maślona definiuje swoją pracę krótkim stwierdzeniem, że kręci filmy, aby ci, co je oglądają, mogli poczuć się mniej samotni. Pełnometrażowy reżyserski debiut Pawła Maślona „Atak paniki" to brawurowa opowieść o ludziach niewytrzymujących ciśnienia rzeczywistości. Film nagrodzony przez SFP za najlepszy debiut oraz także uhonorowany na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

O TWÓRCZOŚCI PAWŁA MAŚLONY Film jest popisem reżyserskiej wirtuozerii, debiutant doskonale panuje nad aktorami, montażem, skomplikowaną strukturą narracyjną. W »Ataku paniki« otrzymujemy oryginalną propozycję absurdalnej, inteligentnej, czarnej komedii (gatunek w zasadzie nieobecny w najnowszym polskim kinie), celnie diagnozującej traumy i lęki naszego mieszczaństwa. Jakub Majmurek

Jagoda Szelc - Reżyserka i scenarzystka. Ukończyła grafikę na ASP we Wrocławiu i Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Lubi eksperymentować i poszukiwać. Fascynuje ją kino Lanthimosa, Polańskiego, von Triera. Pełnometrażowy debiut fabularny „Wieża. Jasny dzień." Jagody Szelc to obraz zbudowany na kinie gatunkowym. Na początku podejmuje temat odbudowywania siostrzanych relacji, a później stopniowo zamienia się w filozoficznoreligijną metaforę, gdzie przenikają się różne wymiary i rzeczywistości.

O TWÓRCZOŚCI JAGODY SZELC Szelc w swoim filmie egzorcyzmuje rodzinę i Polskę, przywołuje duchy, wprowadza w trans, wybudza uśpione w ludziach i pejzażu energie, leczy traumy. To, co wyprawia, to nawet nie jest reżyseria, to czysty szamański rytuał. Polskie kino doczekało się swojej szeptuchy. Małgorzata Sadowska

Krytycy nominujący do Paszportów Polityki 2017 w kategorii FILM

Barbara Hollender - Rzeczpospolita, Bożena Janicka - KINO, Tadeusz Lubelski - Uniwersytet Jagielloński, Łukasz Maciejewski - Onet, Szkoła Filmowa w Łodzi, Uniwersytet SWPS, Jakub Majmurek - Krytyka Polityczna, Anita Piotrowska - Tygodnik Powszechny, Małgorzata Sadowska - Festiwal Nowe Horyzonty, blog Widzi mi się w Canal +, Tadeusz Sobolewski - Gazeta Wyborcza, Jakub Socha Dwutygodnik.com, Grażyna Torbicka TVN

Artyści zgłoszeni do Paszportów Polityki 2017 w kategorii FILM

Dorota Kobiela (reżyserka), Norman Leto (reżyser), Piotr i Michał Sobocińscy (operatorzy), Małgorzata Szyłak (operatorka), Justyna Wasilewska (aktorka), Anna Zamecka (dokumentalistka)

TEATR

Michał Borczuch - Absolwent krakowskiej ASP i Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Trzykrotnie nominowany do nagrody Paszportów Polityki. Tworzy spektakle oryginalne i bardzo osobiste. Najnowszy spektakl w reżyserii Michała Borczucha „Wszystko o mojej matce" (Nowa Łaźnia w Krakowie) „rozbił bank z nagrodami" na festiwalach teatralnych. Poruszające przedstawienie z pytaniami o życie, relacje, pamięć i rolę sztuki w tym wszystkim.

O TWÓRCZOŚCI MICHAŁA BORCZUCHA Efekt wieloznaczności, jaki uzyskuje w pracy z aktorami i obrazem scenicznym, nie ma sobie równych, choć w charakterze pisma wydaje się manierycznie niedbały. Nie wchodzi w łatwe sojusze z widownią, lubi ją dezorientować, gotowy jest zaryzykować odrzucenie. Grzegorz Niziołek

Cezary Tomaszewski - Choreograf i reżyser. Studiował Wiedzę o Teatrze na warszawskiej Akademii Teatralnej i choreografię w Brucknerkonservatorium Linz w Austrii. Jego oryginalne i nowatorskie interpretacje klasycznych operetek, wodewili i fars zachwycają publiczność i krytyków. W 2017 roku świetnie przyjętymi spektaklami były wyreżyserowane przez Tomaszewskiego „Cezary idzie na wojnę" i „Gdyby Pina nie paliła, to by żyła".

O TWÓRCZOŚCI CEZAREGO TOMASZEWSKIEGO Ma wspaniałą wyobraźnię muzyczną, rytmiczną, umie spajać najodleglejsze od siebie materie, z wysokich i z niskich kręgów kultury. I ma coś nie do przecenienia w naszym teatrze sensatów i smutasów: gargantuiczne poczucie humoru. Jacek Sieradzki

Michał Walczak i Maciej Łubieński - To niezwykły tandem, który wykreował nową jakość w rozrywce i teatrze. Są twórcami jednego z największych współczesnych fenomenów z pogranicza rozrywki i sztuki – Pożaru w Burdelu. Autorskie teksty, skecze i piosenki są aktualnym komentarzem współczesnej rzeczywistości. Istotnym przesłaniem każdego spektaklu jest rozładowanie poprzez śmiech lęków i frustracji publiczności.

O TWÓRCZOŚCI MICHAŁA WALCZAKA i MACIEJA ŁUBIŃSKIEGO Za stworzenie unikalnego, krytycznego i przenikliwie dowcipnego języka opisu dzisiejszej Polski oraz odbudowanie wspólnoty między sceną a widownią – pisał w nominacji dla twórców Jacek Wakar.

Krytycy nominujący do Paszportów Polityki 2017 w kategorii Teatr

Michał Centkowski - Newsweek, Łukasz Drewniak - Teatralny.pl, Monika Kwaśniewska-Mikuła Didaskalia, Witold Mrozek Gazeta Wyborcza, Jacek Sieradzki Dialog, Przemysław Skrzydelski Sieci Prawdy, Paweł Soszyński Dwutygodnik.com, Izabela Szymańska Gazeta Wyborcza, blog Let's Dance, Mike Urbaniak Wysokie Obcasy, Gazeta.pl, Jacek Wakar Polskie Radio Dwójka, Onet.pl

Artyści zgłoszeni do Paszportów Polityki 2017 w kategorii Teatr

Bartosz Bielenia (aktor), Agata Duda-Gracz (reżyserka), Magda Fertacz (dramatopisarka), Monika Frajczyk (aktorka), Dorota Ignatjew (dyrektorka Teatru im. Osterwy w Lublinie), Anna Karasińska (reżyserka), Marta Keil i Grzegorz Reske (kuratorzy Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie), Dominika Knapik (choreografka i tancerka), Komuna Warszawa, Joanna Krakowska (historyczka teatru), Agata Kucińska (aktorka), Jaśmina Polak (aktorka), Justyna Sobczyk (reżyserka, twórczyni Teatru 21), Grzegorz Wiśniewski (reżyser), Julia Wyszyńska (aktorka)

LITERATURA

Anna Cieplak - Ukończyła pedagogikę na Uniwersytecie Śląskim. Jest animatorką kultury. Z doświadczeń pracy z młodzieżą powstała pierwsza powieść Cieplak „Ma być czysto" (2016 r.), za którą autorka otrzymała Nagrodę Conrada i Literacką Nagrodę im. Witolda Gombrowicza. W 2017 ukazał się jej kolejna powieść „Lata powyżej zera" – o dorastaniu na śląskim osiedlu na początku lat dwutysięcznych. Pisarka patrzy na wiek dojrzewania z dwóch perspektyw – młodej bohaterki i jej rodziców. Powstała powieść pokoleniowa, która jednocześnie wykracza poza podziały pokoleniowe.

O TWÓRCZOŚCI ANNY CIEPLAK Pisarstwo Anny Cieplak to jedno z najciekawszych zjawisk na literackiej mapie kraju. Dziewczyńskie, pokoleniowe, przygodowe przy jednoczesnym zaangażowaniu społecznym i sporej wrażliwości. Olga Wróbel i Wojciech Szot

Paweł Sołtys - Po raz pierwszy w historii Paszportów laureat z jednej dziedziny jest ponownie nominowany w innej. Paweł Sołtys pod pseudonimem Pablopavo otrzymał Paszport Polityki w 2015 roku w kategorii muzyka popularna. Tym razem jest nominowany w kategorii literatura za zbiór opowiadań „Mikrotyki". Zebrane teksty były pisane przez wiele lat zanim autor zdecydował się je wydać. W „Mikrotykach" przeszłość wchodzi niespodziewanie w teraźniejszość i uświadamia, że wszystkie historie współistnieją na przekór czasowi.

O TWÓRCZOŚCI PAWŁA SOŁTYSA W „Mikrotykach", jak w swoich znakomitych piosenkach, Sołtys czułość łączy z tym, co szorstkie. Jest w tym szczery i autentyczny do bólu. Michał Nogaś

Marcin Wicha - Jest artystą grafikiem. Obok pracy zawodowej jego pasją jest pisanie. Dzieci i rodzice znają go jako autora dowcipnych książek o Klarze, „Łysolu i strusi" oraz kontynuację przygód Bolka i Lolka. Pierwszą jego książką eseistyczną była opowieść „Jak przestałem kochać design". Najnowsza - „Rzeczy, których nie wyrzuciłem" jest nominowana do Paszportu Polityki. Autor w swoich esejach opowiada o matce, o śmierci, o porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. A przede wszystkim o słowach i milczeniu.

O TWÓRCZOŚCI MARCINA WICHY Książkę Marcina Wichy doceniam za literacko wybitne przeniesienie na polski grunt gatunku, który Amerykanie zwą „memoire" – wspomnienia zorganizowanego wokół jednej, często bolesnej sprawy. W zalewie byle jakich, ekshibicjonistycznych wynurzeń jego książka to prawdziwa perła. Juliusz Kurkiewicz

Kraków Miasto Literatury UNESCO, partner tej kategorii, ufunduje dla laureata Paszportu Polityki w kategorii Literatura miesięczne stypendium twórcze w Krakowie.

Krytycy nominujący do Paszportów Polityki 2017 w kategorii Literatura

Piotr Bratkowski - Newsweek, Paweł Dunin-Wąsowicz - Lampa, Grzegorz Jankowicz - Tygodnik Powszechny, Anna Kałuża - Uniwersytet Śląski, Piotr Kofta - Dziennik Gazeta Prawna, Zofia Król - Dwutygodnik.com, Juliusz Kurkiewicz - Gazeta Wyborcza, Magazyn Książki, Filip Łobodziński - Xięgarnia w TVN24, Michał Nogaś - Gazeta Wyborcza, Wyborcza.pl, Wojciech Szot i Olga Wróbel blog Kurzojady.pl

Artyści nominowani do Paszportów Polityki 2017 w kategorii Literatura

Kacper Bartczak, Joanna Bednarek, Andrzej Dybczak, Weronika Gogola, Wioletta Grzegorzewska, Rafał Księżyk, Aleksandra Lipczak, Renata Lis, Michał Olszewski, Maciej Płaza, Krzysztof Piskorski, Adam Robiński, Rozdzielczość Chleba, Klementyna Suchanow, Jacek Świdziński, Urszula Zajączkowska, Jakub Żulczyk

SZTUKI WIZUALNE

Ewa Axelrad - Absolwentka poznańskiej ASP i Royal College of Art w Londynie. Mieszka i tworzy w Wielkiej Brytanii. Jej rzeźby, fotografie, instalacje, obiekty i video art krytycy określają jako zderzenie „estetyki z etyką". Ewa Axelrad jest finalistką konkursu „Spojrzenia". W 2017 r. jej prace z cyklu „Sztama" prezentowano na wystawach we Wrocławiu i w Londynie.

O TWÓRCZOŚCI EWY AXELRAD To twórczość precyzyjna i skondensowana nie tylko pod względem formalnym, ale i semantycznym. Konsekwentnie oscyluje wokół mechanizmów społecznej kontroli, segregacji, dyscyplinowania i uniformizacji jednostek oraz powiązanych z nimi zbiorowych emocji -- fascynacji przemocą i estetyzacji siły. Iwo Zmyślony

Norman Leto - to artystyczny pseudonim Łukasza Banacha. Maluje, tworzy obiekty, instalacje i performance, kręci filmy, pisze książki i autorskie projekty komputerowe. W 2017 odbyła się premiera jego filmu „Photon". Obraz otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Złoty Pazur na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

O TWÓRCZOŚCI NORMANA LETO Stworzył wizję przepełnioną fatalizmem, ale uwodząco piękną, zadziorną, a przy tym zabawną nieantropocentryczną wizją świata. Jakub Banasiak

Łukasz Surowiec - Artysta multimedialny, rzeźbiarz, performer, twórca filmowy i akcji w przestrzeni publicznej. Nazywany jest „kaskaderem polskiej sztuki krytycznej". Na konkursie „Spojrzenia" w 2017 roku zaprezentował kolekcję ubrań i rekwizytów inspirowaną antyfaszystowską techniką bojową. Po wystawie zorganizował interaktywną zaskakującą akcję z publicznością.

O TWÓRCZOŚCI ŁUKASZA SUROWCA Jego prace nie muszą się podobać. Nawet nie powinny. Nikogo nie mogą jednak zostawić obojętnym. Iwo Zmyślony

Krytycy nominujący do Paszportów Polityki 2017 w kategorii SZTUKI WIZUALNE

Jakub Banasiak - Magazyn Szum, Bogusław Deptuła -TVP Kultura, Paweł Łubowski - Artluk, Sonia Milewska - Polski Portal Kultury O.pl, Joanna Ruszczyk - Newsweek, Karol Sienkiewicz - Gazeta Wyborcza, Karolina Staszak - Arteon, Agnieszka Sural - Culture.pl, Anna Theiss - krytyk niezależny, Iwo Zmyślony - krytyk niezależny

Artyści nominowani do Paszportów Polityki 2017 w kategorii SZTUKI WIZUALNE

Jan Ankiersztajn, Dorota Buczkowska, Grzegorz Gwiazda, Bartosz Kokosiński, Adrian Kolerski, Piotr Kopik, Diana Lelonek, Honorata Martin, Tomasz Mróz, Dominika Olszowy, Witold Orski, Joanna Pawlik, Liliana Piskorska, Agnieszka Polska, grupa Potencja, Katarzyna Przezwańska, Łukasz Rayski, Michał Szlaga, Jan Szczepan Szczepkowski, Aleksandra Waliszewska

MUZYKA POWAŻNA

Joanna Freszel - Śpiewaczka operowa, sopranistka. Studiowała na Wydziale Wokalnym UMFC w klasie prof. Jadwigi Rappé. W 2013 roku uhonorowana medalem „Magna cum Laude" jako najlepsza absolwentka. Jest stypendystką i laureatką wielu prestiżowych konkursów wokalnych w kraju i na świecie. Krytycy wysoko ocenili jej prawykonania m.in.: utworów Uriego Caine'a, Aleksandra Kościówa, Krzysztofa Wołka, Adama Falkiewicza. Nagrała album „Real Life Song", który był nominowany do nagród polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK.

O TWÓRCZOŚCI JOANNY FRESZEL Ma talent wokalny i aktorski, które łączy płynnie i organicznie w swoich kreacjach. Anna S. Dębowska

Artur Zagajewski - Kompozytor i teoretyk muzyki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi. W swoje twórczości inspiruje się muzyką punk rockową. Prowadzi także poszukiwania sonorystyczne. Zmiany barwy dźwięku, jego faktury oraz dynamiki osiąga stosując niekiedy wymyślone przez siebie instrumenty na przykład rury z PCV. W 2017 roku został nagrodzony grand prix za utwór „brut" podczas 64. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Palermo. Kompozycja „brut" powstała z fascynacji postacią Le Corbusiera i jego architekturą brutalistyczną.

O TWÓRCZOŚCI ARTURA ZAGAJEWSKIEGO Muzyka do słuchania w różnych, także nietypowych miejscach. Jacek Marczyński

Piotr Sałajczyk - Wszechstronny, kreatywny pianista, występujący jako solista oraz kameralista. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Studiował również w słynnym Mozarteum w Salzburgu. Dużo koncertuje w kraju i na świecie. W 2017 roku wydawnictwo płytowe DUX zaprosiło Piotra Sałajczyka do ważnego dla polskiej fonografii projektu muzycznego. Pianista nagrał utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego. Jest to pierwszy i dlatego unikatowy zapis fonograficzny kompozycji tego ulubionego ucznia Liszta.

O TWÓRCZOŚCI PIOTRA SAŁAJCZYKA Ogromne uznanie za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru. Jakub Puchalski

Krytycy nominujący do Paszportów Polityki 2017 w kategorii MUZYKA POWAŻNA

Anna S. Dębowska - Gazeta Wyborcza, Beethoven Magazine, Jacek Hawryluk - Polskie Radio Dwójka, Dorota Kozińska - publicystka niezależna, Jacek Marczyński - Rzeczpospolita, Monika Pasiecznik - Odra, Jakub Puchalski - publicysta niezależny, Adam Rozlach - Polskie Radio Jedynka, Adam Suprynowicz - Polskie Radio Dwójka, Marlena Wieczorek - Meakultura.pl, Kinga A. Wojciechowska - Presto

Artyści nominowani do Paszportów Polityki 2017 w kategorii MUZYKA POWAŻNA

Barbara Borowicz (klarnecistka), Rafał Kłoczko (dyrygent), Krystian Adam Krzeszowiak (tenor), Rafał Łuc (akordeonista), Szymon Nehring (pianista), Ewelina Nowicka (skrzypaczka, kompozytorka), Aleksandra Opała-Wójcik (mezzosopran), Tomasz J. Opałka (kompozytor), Martyna Pastuszka (skrzypaczka barokowa), Sebastian Perłowski (dyrygent), Kacper Szelążek (kontratenor), Janusz Wawrowski (skrzypek), zespoły: Erlendis Quartet, gen~.rate, Kompopolex, Spółdzielnia Muzyczna

MUZYKA POPULARNA

Hańba! Krakowska formacja (pierwotnie Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa Hańba!) zadebiutowała w 2013 roku. Gra w składzie: Michał Radmacher – akordeon, klarnet, Andrzej Zagajewski – banjo, śpiew, Mateusz Nowicki – bęben, grzebień, śpiew, Jakub Lewicki – tuba, śpiew. Krytyka docenia oryginalność zespołu, który umiejętnie łączy folkowopunkową muzykę z estetyką lat 30-tych XX wieku. W 2014 roku Hańba! zdobyła nagrodę na Festiwalu Nowa Tradycja. W sierpniu 2017 r. wydali album „Będą bić!", na którym uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą.

O TWÓRCZOŚCI FORMACJI HAŃBA! Zespół udający podwórkową kapelę z lat międzywojnia ze swymi drapieżnymi tekstami doskonale wpisuje się we współczesne polskie realia, chciałoby się dodać: niestety. Rafał Księżyk

Marek Pędziwiatr - Pianista, wokalista, raper, didżej, aranżer i producent. Ukończył Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W maju 2017 roku Marek Pędziwiatr razem z grupą młodych wrocławskich muzyków Electro Acoustic Beat Sessions nagrał i wydał album „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)". Artysta sięgnął po mniej znane tematy muzyczne z twórczości Komedy. Pędziwiatr połączył jazzowe brzmienia z brawurowo wykonanymi przez siebie rapowanym partiami wokalnymi. Artysta pokazał, że potrafi tłumaczyć języki gatunków muzycznych w sposób jasny, wszechstronny i zajmujący dla każdej grupy słuchaczy.

O TWÓRCZOŚCI MARKA PĘDZIWIATRA Wyrasta na jednego z najciekawszych muzyków i producentów młodego pokolenia. Tomasz Doksa

Stefan Wesołowski - Kompozytor, skrzypek i producent. Jest absolwentem Académie Musicale de Villecroze we Francji. Wesołowski wydał trzy solowe płyty. Do Paszportów Polityki nominowany jest ostatni album artysty „Rite of the End". Krytycy docenili zmiany stylistyki w nowych kompozycjach – muzyka jest mroczna, dekadencka i bardzo plastyczna. Jacek Skolimowski recenzując najnowszą płytę Wesołowskiego napisał: „majstersztyk wypracowanego przez niego stylu, oszczędnego w środki kompozytorskie i poruszającego w mocnym emocjonalnym wyrazie".

O TWÓRCZOŚCI STEFANA WESOŁOWSKIEGO Twórczość Wesołowskiego jest eklektyczna na miarę czasów – artysta za równorzędne narzędzia pracy ma skrzypce i komputer, a w jego muzyce zaduma muzyki sakralnej sprzed wieków w naturalny sposób spotyka się ze spuścizną dwudziestowiecznych awangardzistów. Jarek Szubrycht

Krytycy nominujący do Paszportów Polityki 2017 w kategorii MUZYKA POPULARNA

Jacek Cieślak - Rzeczpospolita, Tomasz Doksa - Red Bull Muzyka, Gazeta Magnetofonowa, Tomasz Gregorczyk i Janusz Jabłoński - Polskie Radio Dwójka, Małgorzata Halber - Noise Magazine, Na ripicie, Rafał Księżyk - Playboy, Jacek Skolimowski - Newsweek, Jędrzej Słodkowski - Gazeta Wyborcza, Jarek Szubrycht - Gazeta Magnetofonowa, Agnieszka Szydłowska - Polskie Radio Trójka, Hirek Wrona TVP, Polskie Radio Trójka

Artyści nominowani do Paszportów Polityki 2017 w kategorii MUZYKA POPULARNA

Michał Baj (DJ Eprom), Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński, Iron Noir, Jarecki, Kobieta z Wydm, Kacper Nowak (Steve Nash), Maciej Obara, Organek, Piotr Orzechowski, Robert Piernikowski, PRO8L3M, Raphael Rogiński, Artur Rumiński, Taco Hemingway, Ten Typ Mes, Trupa Trupa, Adam Witkowski, Zamilska

KULTURA CYFROWA

Jakub Kuć, Artur Kordas, Gustaw Stachaszewski Acid Wizard Studio - Firmę założyli w 2013 roku - Artur Kordas, Jakub Kuć i Gustaw Stachaszewski „Darkwood" to ich debiutancka komercyjna gra wideo. Trzej twórcy przyznają się do inspiracji „Lśnieniem" Stanleya Kubricka, „Twin Peaks" Davida Lyncha, filmami Wojciecha Smarzowskiego, powieściami Stanisława Lema i braci Strugackich, grami z serii „Fallout" i „Dark Souls". O wyjątkowości „Darkwood" stanowi atmosfera niesamowitości i grozy, muzyka i efekty dźwiękowe oraz wysmakowana grafika. Nie ma tu miejsca na nudę i rutynę.

O TWÓRCZOŚCI ACID WIZARD STUDIO Dla polskiego odbiorcy jest to produkt tym bardziej interesujący, że w mrocznym lesie – arenie walki o przetrwanie – co rusz trafiamy na artefakty PRL-u: radio tranzystorowe „Monika", małego fiata, paczkę „Klubowych" itp.

Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak, Wojciech Piejko Bloober Team - Pracują dla krakowskiego studia Bloober Team, które wypracowało swój własny profil gier: tworzy psychologiczne horrory o mrocznej atmosferze i intrygującej narracji. I takie jest też najnowsze dzieło krakowskich twórców - „Observer". Gracze przenoszą się do dystopijnego Krakowa 2084 roku. Paweł Schreiber nominujący twórców „Observera", tak uzasadnia swój wybór: „Wizja rozwoju techniki w grze »Observer« jest oparta na estetyce zgrzytów, niespójności i rozwarstwień". O TWÓRCZOŚCI MATEUSZA LENARTA, ANDRZEJA MĄDRZAKA i WOJCIECHA PIEJKO Observer to powiew świeżości w konwencji cyberpunka i śmiały krok w nieznane jeśli chodzi o techniki narracyjne w grach wideo.

Wojciech Pazdur The Farm 51 - Gliwickie studio The Farm 51 jest producentem zarówno tradycyjnych gier komputerowych, jak i trójwymiarowych wymagających specjalistycznych gogli VR. Przy kreacji najnowszej gry „Get Even" zastosowano nowatorskie technologie fotogrametrii, tak więc wyświetlane obrazy uzyskały niezwykłe, imponujące efekty niekiedy bliskie fotorealizmowi. „Get Even" rozpoczyna się jak typowa gra akcji lecz z czasem okazuje się intrygującym psychologicznym thrillerem o bardzo oryginalnej strukturze.

O TWÓRCZOŚCI WOJCIECHA PAZDURA Get Even tytuł nie tylko efektowny, ale i intrygujący, inteligentnie żonglujący konwencjami. Akcja schodzi na dalszy plan, zmieniają się priorytety, a odbiorca z narastającą ciekawością oczekuje na wyjaśnienie tajemnicy, kim naprawdę jest główny bohater i co właściwie przeżywa.

Krytycy nominujący do Paszportów Polityki 2017 w kategorii KULTURA CYFROWA

Marek Czerniak - Fundacja Indie Games Polska, Marzena Falkowska - Altergranie, Mirosław Filiciak - Uniwersytet SWPS, Pixel, Maria B. Garda - Flinders University, Polskie Towarzystwo Badania Gier, Piotr Marecki - Uniwersytet Jagielloński, Korporacja Ha!Art, Bartłomiej Nagórski - Gram.pl, Polygamia.pl, Paweł Olszewski - Polygamia.pl, Paweł Schreiber - Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Pixel, Jerzy Z. Szeja - Polskie Towarzystwo Badania Gier, Michał Radomił Wiśniewski - Pixel, Dwutygodnik.com

Artyści nominowani do Paszportów Polityki 2017 w kategorii KULTURA CYFROWA

Bartek Gajewski (Jutsu Games), Anna i Jakub Górniccy (Outriders), Piotr Iwanicki (Superhot Team), Paweł Janicki, Maciej Miąsik (PixelCrow), Ignacy Trzewiczek (Portal Games), Wiktor Stribog (projekt „Kraina grzybów"), Jacek Wandzel (Ars Independent Festival), Wiesławiec Deluxe, CD Projekt RED (za „Gwint: Wiedźmińską grę karcianą"), Pigmentum Game Studio, Reikon Games, Centrum Sztuki WRO

Krótka historia Paszportów Polityki

Paszporty Polityki nagroda przyznawana przez tygodnik Polityka od 1993 roku. Od 25 lat wręczana każdego roku młodym twórcom i artystom za wybitne osiągnięcia artystyczne. Twórcy nagradzani są w następujących kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 roku, kultura cyfrowa. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna dla Kreatora Kultury. To wyróżnienie otrzymują osoby lub instytucje, które w sposób szczególny i niestandardowy przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie.

Przez 25 lat istnienia nagrody Kapituła Paszportów Polityki uhonorowała 147 laureatów, w tym 187 artystów i twórców (licząc zespoły) oraz wyróżniła 20 Kreatorów Kultury. Statystycznie wśród laureatów dominują mężczyźni w wieku 36 lat. Widoczna jest także dominacja stolicy jako miejsca urodzenia i wykształcenia nagrodzonych (ponad 37%). Dla porównania – Gdańsk 11%, Kraków 7%, Poznań 6%, Łódź 4%. Warto zauważyć też sporą grupkę zwycięzców urodzonych zagranicą m.in. w Rosji, na Litwie, we Francji, w Szwecji czy Szwajcarii. Paszporty przyznawane są na ogół młodym twórcom między 30 a 40 rokiem życia, ale wśród laureatów zdarzali się też dojrzali artyści – 50 i 60-latkowie oraz bardzo młodzi nastolatkowie. Ciekawostką jest to, że najniższą średnią wieku odnotowano w kategorii muzyka poważna (29 lat). W ostatnich latach wiek laureatów we wszystkich kategoriach zdecydowanie się wyrównuje (30+). Przez 25 lat istnienia nagrody Kapituła dwa razy przyznała nagrody ex aequo i raz nagrodę specjalną pozaregulaminową, którą uhonorowano Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Ćwierć wieku to również obraz pokoleniowy artystów. Wielu laureatów z lat 90-tych to dzisiaj uznani twórcy, którzy wychowali nowe pokolenie artystów nagrodzonych Paszportami Polityki już w XXI wieku.

(-)
Materiał organizatora
6 grudnia 2017

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...