Nostalgiczna wystawa w foyer

Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Tak, to już 45 lat minęło od premiery "Zmierzchu demonów" Romana Brandstaettera, która otworzyła nowe dzieje teatru Wybrzeże - w jego odbudowanym gmachu na Targu Węglowym. Z tej okazji przygotowano wystawę.

- 25 stycznia minęła setna rocznica urodzin Stanisława Hebanowskiego, legendarnego dyrektora Wybrzeża - mówi Grzegorz Kwiatkowski, specjalista ds. public relations. - Za kilka tygodni upłynie 20 lat, jak pożegnaliśmy Marka Okopińskiego, potem Tadeusza Minca, również kierujących naszym teatrem. Chcieliśmy przypomnieć najważniejsze spektakle oraz postacie.

W foyer na pierwszym piętrze zdjęcia i plakaty.

Wśród archiwalnych fotografii niezapomniane "Betlejem polskie" Lucjana Rydla, w reżyserii i scenografii Marcela Kochańczyka, zrealizowane w styczniu 1982 roku, grane tuż po ogłoszeniu stanu wojennego. Teksty padające wówczas ze sceny budziły niezwykłe emocje i wzruszenie. Oklaski przerywały spektakl, który stawał się manifestacją patriotyczną.

Na wielu zdjęciach znani dziś aktorzy, np. Dorota Kolak czy Mirosław Baka. Czy bardzo się zmienili? Można się o tym przekonać, oglądając wystawę. Są fotografie spektakli reżyserowanych przez Marka Okopińskiego. Choć gołębiego serca, mawiał jednak, że "Nie ma teatru bez tyranii. To nie jest instytucja demokratyczna".

Specjalne miejsce zajmują fotografie sztuk w reżyserii Ryszarda Majora, który w teatrze Wybrzeże zrealizował 25 spektakli, w tym wiele wybitnych. Wśród zdjęć jedno jest wyjątkowe, pokazuje bowiem najsłynniejszy niegdyś w Polsce dyrektorski tandem Antoniego Biliczaka i Stanisława Hebanowskiego. Wędrujemy, przypominając sobie przedstawienia i role, jakie w nich stworzyli m.in. Stanisław Michalski, Joanna Bogacka, Halina Winiarska, Henryk Bista, Wanda Neumann i inni. Wystawę oglądać można do maja, podczas grania spektakli oraz w godzinach pracy kasy biletowej.

Grażyna Antoniewicz
Polska Dziennik Bałtycki online
9 lutego 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia