Nowa książka z serii Teatru Dramatycznego

"Daleko od Wichrowych Wzgórz" - Agnieszka Dorotkiewicz

DALEKO OD WICHROWYCH WZGÓRZ Agnieszki Drotkiewicz
nowa książka z Serii Teatru Dramatycznego

Książka Daleko od Wichrowych Wzgórz jest owocem spotkań literackich odbywających się w Teatrze Dramatycznym w sezonie 2009/2010, których kuratorką była Agnieszka Drotkiewicz. Autorka przekonuje, że literatura jako płaszczyzna inspiracji i teatr jako pole działania wciąż stanowić mogą mieszankę wybuchową. "Czytanie to awantura".

Przez kilka miesięcy w przestrzeni Starej Księgowości, a dziś sali prób Teatru Dramatycznego, spotykali się pasjonaci literatury: wciąż wierzący w wartość lektury widzowie oraz literaturoznawcy, dziennikarze, wydawcy, psycholodzy. Wszystkich łączyła również feministyczna pewność, że świetne teksty piszą kobiety. Dlatego w wyrazistym geście Drotkiewicz uczyniła bohaterkami kolejnych spotkań przede wszystkim pisarki, często zaskakując nieoczywistymi zestawieniami: Emily Brontë i Sarah Kane, Ewa Szelburg-Zarembina, Katherine Mansfield i Candace Bushnell, Elfriede Jelinek i Marlene Streeruwitz, Anzia Yezierska i... Tony Kushner. Z rozmów i sporów zrodziła się książka, zawierająca teksty uczestniczek poszczególnych spotkań, które ponownie - tym razem w pisemnej formie - zdecydowały odnieść się do otwartej przez Drotkiewicz dyskusji nad literaturą

Książka Daleko od Wichrowych Wzgórz jest owocem spotkań literackich odbywających się w Teatrze Dramatycznym w sezonie 2009/2010, których kuratorką była Agnieszka Drotkiewicz. Autorka przekonuje, że literatura jako płaszczyzna inspiracji i teatr jako pole działania wciąż stanowić mogą mieszankę wybuchową. „Czytanie to awantura”.

Przez kilka miesięcy w przestrzeni Starej Księgowości, a dziś sali prób Teatru Dramatycznego, spotykali się pasjonaci literatury: wciąż wierzący w wartość lektury widzowie oraz literaturoznawcy, dziennikarze, wydawcy, psycholodzy. Wszystkich łączyła również feministyczna pewność, że świetne teksty piszą kobiety. Dlatego w wyrazistym geście Drotkiewicz uczyniła bohaterkami kolejnych spotkań przede wszystkim pisarki, często zaskakując nieoczywistymi zestawieniami: Emily Brontë i Sarah Kane, Ewa Szelburg-Zarembina, Katherine Mansfield i Candace Bushnell, Elfriede Jelinek i Marlene Streeruwitz, Anzia Yezierska i… Tony Kushner. Z rozmów i sporów zrodziła się książka, zawierająca teksty uczestniczek poszczególnych spotkań, które ponownie – tym razem w pisemnej formie – zdecydowały odnieść się do otwartej przez Drotkiewicz dyskusji nad literaturą.

(-)
Materiały Teatru
8 lipca 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia