Nowa premiera w tarnowskim teatrze

"Jaś i Małgosia" - reż. Matylda Baczyńska - Teatr im. Solskiego w Tarnowie

41. Nowa premiera w tarnowskim teatrze - bajka nie tylko dla dzieci. Tarnowski teatr proponuje nowe spojrzenie na dobrze znaną wszystkim bajkę o Jasiu i Małgosi. Uwspółcześniony tekst przygotowała Monika Wenta, a spektakl wyreżyserowała Matylda Baczyńska. Premiera odbyła się kilka dni temu i zgromadziła nie tylko dziecięcą publiczność.

Co roku Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie zaprasza na początku czerwca na spektakl adresowany do najmłodszych widzów. I w tym roku tradycji stało się zadość. Od przedstawienia dla dzieci tarnowski teatr rozpoczął powrót do grania po ponad dwóch miesiącach przerwy spowodowanej koniecznością zawieszenia działalności ze względu na zagrożenie koronawirusem.

Do repertuaru teatru trafiła bajka "Jaś i Małgosia" według tekstu Moniki Wenty, aktorki tarnowskiego teatru. Bajkę wyreżyserowała kolejna aktorka Matylda Baczyńska, dodatkowo projektując kostiumy i scenografię. Za stronę muzyczną przedstawienia odpowiada Piotr Niedojadło. W spektaklu występują Matylda Baczyńska, Monika Wenta, Tomasz Piasecki, Kamil Urban oraz gościnnie Piotr Niedojadło.

Bajka skupia się na opowiadaniu o relacjach międzyludzkich - jak dzieci reagują, gdy w świat wkracza nowa osoba, jak funkcjonują ze sobą, jak razem poznają świat i próbują znaleźć w nim miejsce dla siebie. To także opowieść o tym, że problemy rozwiązywane sprytem i inteligencją, a nie przemocą, przynoszą więcej korzyści i satysfakcji. Historia Jasia i Małgosi, które pozostawione w lesie przez macochę trafiają do słodkiej chatki zamieszkanej przez czarownicę, jest wszystkim dobrze znana. Monika Wenta i Matylda Baczyńska zdecydowały się na uwspółcześnienie bajki i odczarowanie postaci macochy, przedstawianej często stereotypowo.

- W oryginalnej historii macocha chce pozbyć się dzieci, bo wspólnie nie będą mogli się utrzymać, a ojciec dzieci szybko jej ulega, co wydało nam się trudne do usprawiedliwienia. Macocha w opowiadanej przez nas historii zmaga się z depresją, chorobą XXI wieku. Jest to próba pokazania czym jest depresja, jak funkcjonuje osoba chora, jak widzi i próbuje zrozumieć ją dziecko. Zakładamy, że zło i złe uczynki biorą się z wewnętrznego nieszczęścia osoby je czyniącej oraz braku miłości, przyjaźni w jej życiu. Każdy ma prawo do błędu oraz do drugiej szansy, w każdym z nas tak naprawdę tkwi dobry człowiek, a prawdziwa przyjaźń i miłość są wartościami bezcennymi, trzeba je chronić i pielęgnować - wyjaśnia Matylda Baczyńska.

Premiera "Jasia i Małgosi" odbyła się 6 czerwca. W najbliższym czasie spektakl ponownie trafi do repertuaru.

dj
Temi
17 czerwca 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...