Nowe spektakle w repertuarze Teatru Starego

"Belfer" - reż. Michał Kwieciński - Teatr Bajka w Warszawie oraz "Barbelo, o psach i dzieciach" - reż. Małgorzata Bogajewska - Teatr Bagatela w Krakowie

Dwa nowe spektakle: "Belfer" oraz "Barbelo, o psach i dzieciach" już na początku października pojawią się w repertuarze Teatru Starego w Lublinie.

 

"Belfer" z Wojciechem Pszoniakiem zamiast "Scenariusza dla trzech aktorów"

Piątek 3.10 / 19.00
Sobota 4.10 / 17.00

Z przyczyn niezależnych od Teatru Starego zmuszeni jesteśmy odwołać spektakl "Scenariusz dla trzech aktorów" Bogusława Schaeffera, który był zaplanowany na czwartek 2.10. Przepraszamy wszystkich Widzów, którzy wybierali się na ten spektakl, proponując w zamian równie wartościowe przedstawienie: monodram Wojciecha Pszoniaka "Belfer".
W swej warstwie fabularnej jest to historia nauczyciela licealnego, któremu przyszło uczyć literatury w szkole dla tak zwanej trudnej młodzieży. Jednak "Belfer", opisując mikrokosmos szkoły, daje pod rozwagę kwestie o wiele bardziej ważkie; kwestionuje wartości naszego społeczeństwa, a także współczesnego teatru. Ten doskonale napisany tekst interpretuje z właściwym sobie mistrzostwem Wojciech Pszoniak.

Krytycy i publiczność byli zachwyceni tonem sztuki. Podkreślali, że „Belfer" nie opowiada wyłącznie o trudnym życiu nauczycieli. Uznali, że ten monodram, opisując mikrokosmos szkoły daje pod rozwagę, o ile nie kwestionuje, wartości naszego społeczeństwa. A także współczesnego teatru. W recenzjach z „Belfra" pisano, że sztuka jest jak gdyby lustrem odbijającym nas wszystkich. Piękny dramat pełen czułości i humoru, choć czasem wywołujący zgrzytanie zębów. Konrad J. Zarębski

Czas trwania: 120 minut

"Barbelo, o psach i dzieciach" Teatru Bagatela z Krakowa

Piątek 14.11. / 17.00

Tytułową Barbelo gnostycy nazywali obraz Boga w postaci kobiecej – żeński pierwiastek boski. Miała być pełnią, światłością, mocą doskonałą. Milena, główna bohaterka, okazuje się w adaptacji Bogajewskiej być także reżyserką. Całą siłę kobiecości – mimo niespełnionego macierzyństwa – kieruje na stwarzanie i odtwarzanie, rozdaje role mężczyzn, psów i dzieci – mężczyznom i kobietom. Dzięki niej płynne stają się granice przestrzeni, ciała, tożsamości czy śmierci.

Metafizyczno-komiczny dramat o życiu po rozpadzie oswojonego świata. Tak opisuje go reżyserka, Małgorzata Bogajewska:
„Barbelo, o psach i dzieciach" mogłoby się nazywać "Wszystko o mojej matce", podobnie jak film Almodovara. Dedykowane może być tym, które były matkami, tym, które chcą być matkami, które grają matki, wszystkim matkom, mojej mamie. (...) Uwielbiam dowcip Srbljanović, który sprawia, że śmiejemy się tam, gdzie chcemy płakać. Świat Srbljanović, świat spod znaku Barbelo – bogini pożądliwości – jest niezwykle bałkański: namiętny i intensywny. Taki, który pragnie życia całą gębą. Życia z tańcem i miłością. Życia z uśmiechem i śmiechem mimo wszystko, nawet jeśli my wszyscy już od dawna jesteśmy martwi."

Czas trwania spektaklu: 95 minut, bez przerwy

(-)
Materiał Teatru
27 września 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...