Nowy artystyczny sezon w Teatrze Rozrywki wystartował!

W programie musicalowe premiery, koncerty oraz nauka tanga, a kto wie, może nawet milongi na chorzowskim Rynku!?

We wrześniu i październiku na teatralnym afiszu znajdziemy musicale, które swoje premiery miały w poprzednim roku. W obsadzie popularnych spektakli pojawią się jednak pewne zmiany. – Przed nami „Hotel Westminster" oraz „Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając" – tym razem z Tomkiem Steciukiem w roli głównej, a pod koniec września na afisz wraca „Cabaret" ze zmianą w obsadzie. W roli Fraulein Schneider zobaczymy Elżbietę Okupską. Zgodziła się zastąpić w tej roli Marię Mejer. Myślę, że to będzie trochę inna odsłona spektaklu – wyjaśnia Aleksandra Gajewska, dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie.

Powróci też kultowy już „Młody Frankenstein" czy „Stańczyk. Musical". – Pierwszą premierą tego sezonu będzie koncert zaduszkowy. W zeszłym roku bardzo nam się spodobał. Postanowiliśmy, że będzie to już taka nasza mała tradycja i wprowadzimy tego typu koncerty do repertuaru. Tegoroczny będzie nosił tytuł „Czas nas uczy pokory", a reżyserii podjął się Jarosław Czarnecki – wyjaśnia Aleksandra Gajewska. To kameralny koncert przywołujący teksty niezwykłych twórców polskiej piosenki, w oryginalnych aranżacjach Radosława Michalika.

W listopadzie na afiszu zagości czarna komedia

Pod koniec listopada na małej scenie zobaczymy z kolei premierę Freda Apke, „Kura na plecach" w reżyserii Zbigniewa Stryja, który po raz pierwszy pojawi się w roli reżysera w Teatrze Rozrywki. To prześmieszna, czarna komedia. Zaczyna się informacją o popełnionym morderstwie, a następnie niczym w filmach Hitchcocka – napięcie rośnie. Fabuła opowiada o niejakiej pani Kobald, która po przekroczeniu czterdziestki odkryła, że jej życie nie kończy się na domku z ogródkiem i postanawia odmienić swój los. Czy jej się uda? O tym już niebawem przekonają się widzowie chorzowskiego teatru.

Spektakle to jednak nie wszystko. Ostatniej nocy tego roku na scenie Teatru Rozrywki pojawi się prawdziwy hit. – Jak co roku przygotowujemy koncert sylwestrowy. W tym roku będzie on nosił tytuł „Rozrywka kocha kino", a reżyserii podjęli się Anna Ratajczyk i Łukasz Skrzypecki. Usłyszymy największe filmowe przeboje – dodaje dyrektor Teatru Rozrywki.

Nadchodzi „Zakonnica w przebraniu"

Pierwsza duża premiera pojawi się dopiero na początku przyszłego roku, w kwietniu. - Udało nam się pozyskać licencję. Zawita do nas ogromny przebój broadwayowski, czyli „Zakonnica w przebraniu". Tym razem spektakl wyreżyseruje Michał Znaniecki, doskonale znany śląskiej publiczności. Natomiast scenografię przygotuje Luigi Scoglio, czyli będzie się działo – zapowiada Aleksandra Gajewska. „Zakonnica w przebraniu" będzie hitem 2020 roku. To kultowy musical stworzony na podstawie filmu z 1992 roku z genialną rolą Whoopi Goldberg. Kto wcieli się w kreowaną przez nią rolę? Tego jeszcze nie ujawniono. Wiadomo jednak, że jeżeli pracy podejmuje się duet Znaniecki-Scoglio, będzie to niezapomniane i pełne fajerwerków przedstawienie, o którym usłyszy cała Polska.

Kolejną nowością w Teatrze Rozrywki będą spektakle z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy. – W tym sezonie prawdopodobnie jako jeden z pierwszych, jeśli nie pierwszy, teatr musicalowy zaprosimy Państwa na wybrane spektakle Teatru Rozrywki, które będą dostępne dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku. Zaczniemy od dwóch spektakli tłumaczonych na język migowy. Potem będziemy przymierzać się do audiodeskrypcji dla osób niewidzących. Zaczynamy od październikowego „Hotelu Westminster" – dodaje dyrektor Teatru Rozrywki. Przedsięwzięcie to będzie możliwe dzięki współpracy chorzowskiej sceny z Fundacją Kultura bez barier.

Wspólne śpiewanie w Katowicach

W ramach obchodów stulecia Powstań Śląskich Teatr Rozrywki ogłosił też Ogólnopolski konkurs na Współczesną Piosenkę o Tematyce Powstańczej. Tym samym zainicjowano trzyletni program, w ramach świętowania Rocznic Powstań Śląskich. – Jednym słowem robimy LARMO! Konkurs ma charakter ogólnopolski, trzyletni. W przyszłym roku będziemy przyjmować zgłoszenia. Odbędą się też otwarte przesłuchania zespołów wybranych przez jury podczas preselekcji. Natomiast w 2021 roku na naszej scenie odbędzie się Koncert Finałowy – wylicza Aleksandra Gajewska.

Pozostając w tematyce związanej z powstaniami, warto wspomnieć o wspólnym śpiewaniu śląskich piosenek powstańczych „Śląsk ma głos". Teatr Rozrywki we współpracy z Urzędem Marszałkowskim zaprasza mieszkańców regionu do śpiewania, a koncert odbędzie się w październiku na katowickim Rynku.

Czytanie performatywne i tango

Podczas konferencji prasowej Aleksandra Gajewska wspomniała także o współpracy teatru z nowo powstałą księgarnią Dopełniacz, prowadzoną przez Wydawnictwo Sonia Draga, a mieszczącą się na Rynku w Chorzowie. – Od nowego sezonu rozpoczynamy cykl wspólnych imprez mających na celu popularyzację czytelnictwa. W księgarni Dopełniacz będziemy organizować czytania performatywne. Aktorzy Teatru Rozrywki będą czytać zarówno dramaty, jak i powieści – zaznacza Gajewska. Pierwsze spotkanie odbyło się 17 września.
W tym roku odbędzie się 10. odsłona Obserwatorium Artystycznego Entrée. Jubileuszowa edycja organizowana jest pod hasłem „W drodze ku Niepodległej".

- Wracamy też do kursu tanga. Zajęcia będą odbywały się co wtorek – precyzuje dyrektor Teatru Rozrywki. Ubiegłoroczna, pilotażowa edycja kursu tańca okazała się strzałem w dziesiątkę, dlatego też zdecydowano się na jej kontynuację. Zajęcia prowadzi Piotr Łyszkiewicz wraz z partnerką - Małgorzatą Kral. Pierwsze zajęcia zaplanowano na 1 października. - Za chwile przymierzymy się do zorganizowania milong, ale najpierw musimy się nauczyć tanga – mówi Gajewska i dodaje: - Chciałabym państwa zaprosić na 28 września do Teatru Rozrywki. Wtedy też przed spektaklem „Cabaret" o 16.30 odbędzie się spotkanie z Danielem Wyszogrodzkim. To człowiek, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. To jest librecista tłumacz, autor książki ale musicale – wylicza dyrektor chorzowskiej sceny.

Jest i niespodzianka

Aleksandra Gajewska wspomniała też enigmatycznie o pewnym dużym projekcie. – Chcemy przymierzyć do koprodukcji z kilkoma instytucjami, połączyć siły z Operą Śląską i Teatrem Śląskim w naprawdę dużym przedsięwzięciu – mówiła podczas konferencji prasowej. Jaki to będzie tytuł? Jeszcze owiane jest to tajemnicą. – Wystąpiliśmy o licencje na pewien tytuł, który będzie spełnieniem marzeń wielu artystów naszego teatru. Wkrótce poznamy odpowiedź. Czekamy na wiadomość z Nowego Jorku – zapowiedziała.

Magdalena Mikrut-Majeranek
Dziennik Teatralny Katowice
25 września 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...