Nowy rok w Teatrze Śląskim i podsumowanie starego

spektakle gościnne, premiery i wydarzenia towarzyszące

Koniec roku kalendarzowego to czas podsumowań i snucia planów na rok kolejny, tak też czyni Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

W 2014 roku w teatrze odbyło się 8 premier m. in. „Skazany na Bluesa" w reż. Arkadiusza Jakubika i „Morfina" Szczepana Twardocha w reżyserii Eweliny Marciniak. Teatr odwiedziło ponad 60 tys. widzów. Powstał nowy cykl czytania reportaży „W samo południe", uruchomiono również bloga „Trzy po trzy", gdzie młodzi obserwatorzy teatru publikują swoje teksty.

Co więcej teatr może się pochwalić siedmioma nominacjami i trzema statuetki Złotych Masek m.in. w kategorii Przedstawienie roku, którym została „Piąta strona świata" w reżyserii Roberta Talarczyka.

Jednym z pierwszym i wydaje się również jednym z najbardziej interesujących wydarzeń nadchodzącego roku będzie gościnny pokaz tryptyku „Wędrowanie wg St. Wyspiańskiego: Wesele. Wyzwolenie. Akropolis" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Premiera tego spektaklu odbyła się w Krakowie w Teatrze STU 11 listopada 2014 roku. Dwa pokazy, które odbędą się w Teatrze Śląskim (17 i 18.01.2015) będą początkiem objazdowej trasy spektaklu po Polsce. W przeciągu dwóch najbliższych lat zaplanowano około 50 przedstawień „Wędrowania" w różnych miastach Polski. W spektaklu biorą udział Radosław Krzyżowski, Beata Rybotycka, Krzysztof Pluskota, Grzegorz Mielczarek, Agata Myśliwiec, Krzysztof Kwiatkowski, Michał Meyer, Andrzej Róg, Dorota Kuduk, Ewa Porębska oraz Marcin Zacharzewski. „Wędrowanie" jest ewenementem na skalę ogólnopolską, nikt do tej pory nie odważył się pokazać trzech dramatów Wyspiańskiego w jednym spektaklu. Jednak jak zaznacza reżyser i autor opracowania jednocześnie - jest to Wyspiański uwspółcześniony.

Co jeszcze w Śląskim w nadchodzącym roku? Na marzec zaplanowano premierę „Czarnego ogrodu" w reżyserii Jacka Głomba. Artur Pałyga będzie autorem dramatu realizowanego w ramach projektu Kato Debiut, a Ingmar Villqist przygotowuje sztukę dla aktorek Teatru Śląskiego. W repertuarze pojawią się również „Piękni dwudziestoletni" w reżyserii Piotra Ratajczaka.

Ponadto jak co roku Teatr Śląski będzie współorganizatorem Katowickiego Karnawału Komedii, który odbędzie się w dniach od 30 stycznia do 8 lutego 2015 roku.

Sezon teatralny 2015/2016 w Teatrze Śląskim będzie stał pod znakiem klasyki literatury polskiej, do współpracy w ramach cyklu „Czas klasyki" zaproszono m. in. Radosława Rychcika, Ewelinę Marciniak i Nikołaja Koladę.

Katarzyna Jasielska
Dziennik Teatralny Katowice
18 grudnia 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia