Nowy sezon w operze

repertuar Opery Wrocławskiej

Opera Wrocławska podała do wiadomości nie tylko plan premier w nadchodzącym sezonie, ale również pełne kalendarium przedstawień wraz z obsadą. Bywalców tego teatru czeka siedem premier operowych, w tym jedna dla dzieci.

Repertuar sezonu obejmuje 29 oper, w tym dwie dla dzieci, oraz 8 baletów. Jednocześnie w folderze podano plan premier na sezon 2010/2011. Już dzisiaj warto zasygnalizować premiery "Joanny D\'Arc" G. Verdiego (styczeń 2011 r.), "Ariadny na Naxos" R. Straussa (marzec 2011 r.) i "Parsifala" R. Wagnera (kwiecień 2011 r.). Uroczystą inaugurację sezonu zaplanowano na 17 września br. ("Raj utracony" K. Pendereckiego), a pierwszą premierę, "Opowieści Hoffmanna", jedynej opery J. Offenbacha na 27 listopada. Pod przygotowywaną inscenizacją podpiszą się: Ewa Michnik - kierownictwo muzyczne, Waldemar Zawodziński - reżyseria i dekoracje, Małgorzata Słoniowska - kostiumy. "Opowieści Hoffmanna", należąc do żelaznego repertuaru scen operowych, nadal biją rekordy powodzenia. Największą wartością tej opery jest oczywiście wspaniała muzyka pełna urokliwych melodii i równie wspaniałych arii.

Niemal dokładnie miesiąc później, 30 grudnia, odbędzie się premiera "Czarodziejskiego fletu" W.A. Mozarta. Tę zrealizują: Dariusz Mikulski - kierownictwo muzyczne, Anna Długołęcka - reżyseria i scenografia. Realizacja tej popularnej opery Mozarta jest zawsze sprawdzianem sprawności warsztatowej nie tylko zespołów artystycznych, ale przede wszystkim reżysera, który musi się zdecydować, czy chce pokazać to wspaniałe dzieło jako bajkową opowieść o miłości, czy pełen symboli moralitet. Co będzie, niebawem się przekonamy! Natomiast w styczniu (premiera 30) wejdzie na scenę "Chopin" G. Oreffice, bardzo rzadko wystawiana opera o życiu tego znakomitego polskiego kompozytora, w tej roli zapowiedziano występ Rafała Bartmińskiego. Kształt sceniczny nadadzą temu dziełu Laco Adamik i Barbara Kędzierska, przy pulpicie dyrygenckim stanie Ewa Michnik. Polscy melomani ostatnio mogli oglądać kilka przedstawień tej opery w 1997 roku na scenie stołecznej Opery Narodowej. Luty z pewnością usatysfakcjonuje dzieci, ponieważ premiera opery "Sid, wąż, który chciał śpiewać" M. Foxa jest adresowana do nich. Reżyseruje Adam Frontczak, scenografię opracuje Małgorzata Słoniowska, dyryguje Bassem Akiki.

W kwietniu wróci na wrocławską scenę "Borys Godunow" Musorgskiego, którego premiera w Hali Ludowej w 2007 roku okazała się wielkim sukcesem teatru i wykonawców. W partii tytułowego cara Rosji obejrzymy i wysłuchamy ponownie Janusza Monarchę, śpiewaka od lat związanego z wiedeńskimi scenami operowymi. Nową inscenizację "Borysa" przygotuje ten sam zespół, który zrealizuje wcześniej "Opowieści Hoffmanna.

"Matka czarnoskrzydłych snów" Hanny Kulenty to następna propozycja z gatunku polskiej opery współczesnej, premiera 15 maja. Zrealizują ją: Wojciech Michniewski - kierownictwo muzyczne i Łukasz Barczyk - reżyseria. W czerwcu, po dwuletniej przerwie, wracamy do wrocławskich superwidowisk operowych. Tym razem, w ramach Letniego Festiwalu Operowego na Pergoli przy Hali Stulecia, w tej formie wystawiona zostanie "Turandot", ostatnia opera G. Pucciniego. Zespół realizatorów tworzą: Tomasz Szreder - kierownictwo muzyczne, Michał Znaniecki - reżyseria i scenografia. W partii tytułowej Księżniczki wystąpi Evgeniya Kuznetsova, rewelacyjna wykonawczyni partii Żony Baraka w "Kobiecie bez cienia" R. Straussa w maju tego roku. Premiera "Turandot" zostanie zrealizowana w koprodukcji z Teatrem Wielkim w Poznaniu i Kieleckim Teatrem Tańca. Planowanych jest dziewięć przedstawień.

Adam Czopek
Nasz Dziennik
21 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...