Nowy sezon w Teatrze Sewruka

"Szklana menażeria" otworzy sezon w Elblągu

Po wakacyjnej przerwie do pracy wracają aktorzy Teatru im. Aleksandra Sewruka. We wrześniu zaprezentują premierowo "Szklaną menażerię" Tennessee Williama, będzie można również zobaczyć spektakle repertuarowe - "Mein Kampf" George\'a Taboriego i muzyczną podróż do świata piosenek Marka Grechuty, czyli "A na was spłyną obłoki"

Pierwszą premierą w nowym sezonie teatralnym będzie "Szklana menażeria". To dramat, który na Broadwayu został wystawiony w 1945 r. Opowiada o rodzinie, w której u boku samotnej matki i brata żyje Laura, dziewczyna, której trudno odnaleźć się w realnym społeczeństwie, jej tragicznie utraconych marzeniach i rozpadzie rodziny. Przez fabułę przewija się tytułowa kolekcja szklanych figurek dziewczyny. Wiele z wątków dramatu zawiera odniesienia autobiograficzne Williamsa.

W elbląskim spektaklu, który reżyseruje Andrzej Chichłowski, zobaczymy: Marię Makowską-Franceson, Martę Masłowską, Tomasza Muszyńskiego i Marcina Tomasika. Premiera odbędzie się 18 września o godz. 19 na Dużej Scenie.
Na deski elbląskiego teatru powraca błyskotliwa, pełna humoru historia epizodu z życia Adolfa Hitlera. Można śmiać się z tak okrutnej postaci kata, dyktatora, szaleńca? Taborie, Żyd z resztą, pokazuje, że tak. U niego, w "Mein Kampf" Adolf Hitler, młodzieniec marzący o karierze malarskiej, przybywa do Wiednia, gdzie próbuje dostać się do Akademii Sztuk Pięknych. Prowincjonalny malarzyna, bez środków do życia, trafia do przytułku dla nędzarzy. Mieszkają tu dwaj Żydzi - sprzedawca książek Herzl i były kucharz koszerny Lobkowitz. Obaj starają się "ucywilizować" pełnego zahamowań młodzieńca. Herzl, domorosły żydowski filozof, staje się mentorem i dobroczyńcą Hitlera. Dwaj biedacy wciągają nieszczęsnego pokrakę do gry, która obnaża jego kompleksy, chorobliwą ambicję, antysemityzm. Toczą błyskotliwe, pełne humoru dialogi. Przyszły dyktator wychodzi z tej zabawy ośmieszony, niemniej - groźny.

Spektakl wyreżyserował Artur Hofman, a występują: Marcin Tomasik, Mariusz Michalski, Hanna Świętnicka-Grabowska, Maria Makowska-Franceson, Lesław Ostaszkiewicz. W roli Adolfa Hitlera - Tomasz Muszyński.
Spektakl zaprezentowany zostanie 22 września godz. 19 Mała Scena. Zaplanowane są również pokazy w Iławie.

We wrześniu w elbląskim teatrze będzie można także posłuchać piosenek Marka Grechuty. Artysta pisał teksty piosenek, komponował muzykę, śpiewał Był laureatem wielu festiwali i przeglądów piosenek. Bardzo popularny i ceniony przez słuchaczy w każdym pokoleniu. Grechuta to jeden z niewielu wykonawców, który potrafił zaśpiewać poezję tak, żeby słuchały go tłumy... I taki jest spektakl "A na was spłyną obłoki" przygotowany przez Andrzeja Ozgę, do słuchania i oglądania dla wszystkich. To spektakl nasycony muzyką, plastyką ruchu i działaniami teatralnymi. Nowe aranżacje, wspaniała aktorska interpretacja, wysublimowana scenografia w trzech kolorach, ciekawa choreografia, gra świateł, niesamowity klimat i gra aktorska.

W repertuarze marka Grechuty zobaczymy: Martę Masłowską, Beatę Przewłocką, Leszka Andrzeja Czerwińskiego, Lesława Ostaszkiewicza, Marcina Tomasika.
Spektakle: 26, 27, 28 września godz. 19 Mała Scena.

Elbląscy aktorzy pojadą również za granicę. W ukraińskim Tarnopolu po raz kolejny zmierzą się z dwujęzycznym "Tangiem" Sławomira Mrożka.

a
www.portel.pl
1 września 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...