Nowy Wspaniały Świat - to będzie modny adres

klubokawiarnia w TR Warszawa na Marszałkowskiej

Tej jesieni przybędzie w Warszawie kilka nowych klubokawiarni: Delikatesy.TR w TR Warszawa na Marszałkowskiej, kawiarnia Ogrody na rynku mariensztackim i Nowy Wspaniały Świat, który ma szanse zostać istną fabryką kultury.

W poniedziałek odbyło się tam pierwsze spotkanie od czasu rozpoczęcia remontu - pokaz filmów dokumentalnych w ramach Animatorni Towarzystwa Inicjatyw Twórczych (takie projekcje dokumentów polecanych przez Planete Doc Review połączone z dyskusjami będą się tu odbywać co miesiąc). Wykorzystałam tę okazję, by spenetrować wnętrze kawiarni z Dorotą Głażewską ze Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego, które wygrało konkurs rozpisany przez dzielnicę i tworzy tu centrum kultury Nowy Wspaniały Świat.

Szłam tam z negatywnym nastawieniem, zła, że otwarcie lokalu się opóźnia, że stoi pusty i się marnuje. Przyznam jednak, że to zwiedzanie zrobiło na mnie wrażenie. Uświadomiłam sobie, z iloma trudnościami muszą się borykać nowi gospodarze tych 1300 m kw., chcąc przeprowadzić chociażby podstawowy remont. Nowa instalacja elektryczna, wentylacja, uzdatnianie wody, remont całego zaplecza gastronomicznego (a podziemia są naprawdę w złym stanie), przystosowanie lokalu do potrzeb osób niepełnosprawnych, malowanie, budowa baru, aranżacja wnętrza, a nawet takie absurdy jak impregnowanie wykładziny na piętrze, którego wymaga straż pożarna. Wszystko to jest kosztowne i czasochłonne, ale wygląda na to, że remont uda się skończyć do połowy listopada, kiedy planowane jest otwarcie. Parter pachnie już świeżą farbą, za moment wchodzi tu architektka Aleksandra Wasilkowska i artyści z grupy Twożywo, którzy zajmą się aranżacją wnętrza kawiarni.

Na piętrze, które na razie pozostanie nietknięte (poza wyremontowaną częścią biurową, do której sprowadziła się już REDakcja "Krytyki Politycznej"), wczoraj wykładem prof. Małgorzaty Kowalskiej "Ewolucje lewego brzegu. Filozofia od Sartre\'a do Ranciere\'a" zaczął działalność Uniwersytet Krytyczny. Tu cykliczne seminaria i konwersatoria będą prowadzić wybitni polscy i zagraniczni intelektualiści, a uczęszczać na nie może każdy, wchodząc po prostu z ulicy (kolejny wykład - prof. Andrzeja Friszkego "Za i przeciw PRL. Przystosowanie, opozycja i bunty", w czwartek o godz. 16). 

Wnętrza Nowego Światu są przepastne, lokalizacja doskonała, możliwości duże. Jeśli Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego zrealizuje chociażby część z planowanych tu festiwali literackich i filmowych, wystaw, spotkań i koncertów, to przybędzie nam centrum kultury z prawdziwego zdarzenia. Takie, jakich w Warszawie wciąż jest zbyt mało.

Agnieszka Kowalska
Gazeta Wyborcza Stołeczna
8 października 2009
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...