O anatolijskich tradycjach muzycznych w Instytucie Grotowskiego

trzecia edycja projektu VoicEncounters

Koncerty, spotkania i warsztaty z udziałem artystów reprezentujących muzyczne tradycje Anatolii znalazły się w programie cyklu wydarzeń VoicEncounters "Odzyskiwanie głosu", który rozpocznie się w czwartek.

To trzecia edycja projektu VoicEncounters, który jest realizowany przez działający przy wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego zespół Teatru ZAR. Ideą spotkań oodywających się w ramach tego projektu jest refleksja nad ludzkim głosem i muzykalnością oraz ich kulturową realizacją.

Jak poinformowała PAP Monika Łuczkowska z biura prasowego Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, tym razem tematem warsztatów i spotkań z artystami będą przede wszyskim anatolijskie tradycje monodyczne - gatunek muzyczny wyróżniający się jednolitą linią melodyczną i akompaniamentem.

Zaplanowano pięć sesji warsztatowych z udziałem artystów wywodzących się z różnych tradycji wokalnych. Po każdym z nich odbywać się będą spotkania, na których artyści opowiedzą o swojej twórczości. Podczas pierwszego, czwartkowego spotkania, aktorzy z Teatru Zar zaprezentują prace nad spektaklem "Armine, Sister". Przedstawienie, którego premiera planowana jest na listopad, będzie poświęcone kulturze Ormian. Znajdują się w nim także nawiązania do ludobójstwa dokonanego na tym narodzie przez Imperium Osmańskie w czasie I wojny światowej.

W kolejnych dniach zaplanowano spotkanie poświęcone modalności w muzyce ormiańskiej, w którym uczestniczyć będą ormiańscy śpiewacy - Aram Kerovpyan z Paryża (na zdjęciu) oraz Murat Iclinalca ze Stambułu.

- W sobotę o pneumatyce aktora i konstytuowaniu obecności głosem opowie Jarosław Fret, lider Teatru ZAR. Ostatnia, niedzielna prezentacja poświęcona będzie modalnym tradycjom wokalnym - kurdyjskim, ormiańskim i perskim - poinformowała Łuczkowska.

W ramach projektu VoicEncounters odbędą się również koncerty. Będzie można wysłuchać m.in. koncertu tradycyjnej muzyki kurdyjskiej. Z kolei aktorzy Teatru Zar zaprezentują pieśni polifoniczne z tradycji gruzińskiej, swańskiej, korsykańskiej i sardyńskiej. Odbędzie się również koncert podczas którego wykonywane będą tradycyjne pieśni perskie.

Cyk wydarzeń organizowanych w ramach VoicEncounters zakończy się w niedzielę wspólnym koncertem aktorów Teatru Zar oraz niektórych artystów uczestniczących w warsztatach. "W programie tego koncertu znalazły się m.in. tradycyjne ormiańskie śpiewy liturgiczne" - poinformowała Łuczkowska.

Teatr ZAR powstał we Wrocławiu po cyklicznych wyprawach do Gruzji w latach 1999-2003. W trakcie tych podróży stażyści zebrali materiał muzyczny, m.in. sięgające początków naszej ery pieśni polifoniczne. Nazwa grupy - ZAR - pochodzi od tytułu pieśni pogrzebowych wykonywanych przez zamieszkujących północno-zachodnią Gruzję Swanów. Teatr działa przy Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

(-)
(PAP)
23 maja 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...