O kobiecej wrażliwości

"Całoczerwone" - reż. Adam Nalepa - Fundacja Teatru BOTO

Dobiega końca druga edycja cyklu małych form teatralnych „Monosytuacje”. 20 i 21 marca w Sali Teatru Laboratorium zaprezentuje się Teatr Boto z Trójmiasta.

„Całoczerwone" to spektakl, który został już doceniony. Nagrodzono go na Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji „Windowisko" w Gdańsku. 20 i 21 marca o godz. 19:00 Sylwia Góra-Weber i Małgorzata Szczerbowska przed wrocławską publicznością zgromadzoną w Sali Teatru Laboratorium przedstawią opowieść o problemach trapiących współczesne kobiety. Spektakl wyreżyserował Adam Nalepa, tworząc historię o 35-letniej kobiecie, która z pozoru nie ma powodów do narzekań. Jest wykształcona, ma rodzinę, nie musi martwić się o środki do życia. Jednak jej wrażliwość i pragnienia nie przystają do codzienności. Atutem spektaklu są gra aktorska oraz niebanalny scenariusz.
Sylwia Góra-Weber jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie filii we Wrocławiu. W latach 1999–2001 aktorka Teatru Wierszalin w Supraślu. Pracowała m.in. w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego, w Teatrze Nowym w Słupsku, w Teatrze na Plaży w Sopocie. W 2009 roku za spektakl „Umiłowania" zdobyła nagrodę dla najlepszego aktora z Dolnego Śląska na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Obecnie aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Boto. W 2013 roku, na Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji „Windowisko" w Gdańsku, otrzymała nagrodę aktorską za rolę w spektaklu „Całoczerwone".

Małgorzata Szczerbowska jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Toruniu i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie filii we Wrocławiu. W latach 1996–1999 pracowała w Teatrze Pieśń Kozła, a latach 2000–2004 w Teatrze Dramatycznym w Opolu. W 2001 roku za rolę Psa w „Sytuacjach rodzinnych" (reż. Marek Fiedor) otrzymała nagrodę aktorską na Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie. Od 2005 roku wykłada w Policealnej Szkole Aktorskiej w Katowicach. Jest liderem warsztatów aktorskich i wokalnych. Od 2010 aktorka Teatru Boto. W 2013 roku, na Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko w Gdańsku, otrzymała nagrodę za scenariusz spektaklu „Całoczerwone".

Adam Nalepa jest absolwentem teatrologii, filmografii i historii starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Ukończył także studia w klasie fortepianu w Darmstadt. W 2002 roku otrzymał etat asystenta reżysera w Düsseldorfer Schauspielhaus. Asystował tam m.in. Januszowi Wiśniewskiemu, przy spektaklach „Dybuk" według Sz. An-skiego i „Faust" według Johanna W. Goethego oraz Mikołajowi Grabowskiemu przy „Nocy" Andrzeja Stasiuka, spektaklu realizowanym w koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. W Niemczech samodzielnie wyreżyserował: „Komedianta" Thomasa Bernharda, „Życie (aż) do mężczyzn" Thomasa Brussiga, „Tata jest głodny" Alfreda N'Dyajego, „Noc Kokoszyńskich" na postawie polskiej liryki miłosnej oraz „Cztery sceny o miłości" Lukasa Bärfussa. W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku wyreżyserował „Blaszany bębenek , Kamień", „Nie-Boską komedię" i „Czarownice z Salem". W 2011 roku w Laboratorium Dramatu w Warszawie wyreżyserował „Sex Machine" Tomasza Mana. Jego spektakle można oglądać też w teatrach w Krakowie i Kaliszu. Od 2010 roku jest dyrektorem artystycznym Teatru Boto.

Bilety (15 zł) do nabycia na portalu Biletin oraz w sekretariacie Instytutu Grotowskiego (rezerwacja i sprzedaż: mailto:sekretariat@grotowski-institute.art.pl tel. 71 34 45 320).

Więcej: http://www.grotowski-institute.art.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1636&lang=pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

(-)
Materiał Instytutu Grotowskiego
17 marca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...