O konferencji

17. Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Tańca Współczesnego

Od 27.06 - 10.07 Bytom za sprawą Śląskiego Teatru Tańca zamieni się w europejską stolicę tańca. Przeszło 30 zespołów z pięciu kontynentów, 40 nauczycieli tańca, 50 technik tanecznych, 18000 widzów, ponad 1500 uczestników warsztatów tańca współczesnego i innych warsztatów oraz seminarium pod kierunkiem kilkudziesięciu międzynarodowej sławy nauczycieli i wykładowców, wszystko to składa się na XVII Międzynarodową Konferencję Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej

Wsparcia finansowego udzieli m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Śląskie, Urząd Miasta Bytomia, ZEC Bytom, Opa – Carbo, Agora. Na oczach tysięcy widzów odbędą się światowe premiery (Śląski Teatr Tańca/ w ramach projektu Taneczny Most 5 spektakli premierowych/Laboratorium Choreograficzne ŚTT Zapętlona, Borederline), a swoje spektakle na trzech scenach festiwalowych zaprezentują znakomici artyści – skandynawskie grupy tańca współczesnego, a więc Karttunen Kollektiv (Finlandia) oraz Samovarteateret (Norwegia). Z Islandii na konferencję przybędzie zespół Iceland Dance Company, który tym razem wystąpi pod batutą dyrektora artystycznego Śląskiego Teatru Tańca – Jacka Łumińskiego. Amerykańską platformę tańca współczesnego reprezentować będą LeeSaar The Company oraz Laura Peterson Company. Mówiąc o gościach specjalnych XVII edycji Konferencji – Festiwalu nie można zapomnieć o formacji Yossi Berg & Oded Graf (twórcy pochodzą z Izraela) czy węgierskiej grupie Tranzdanz (Węgry), Anima Mundi (Meksyk) oraz Folkwang Tanzstudio (Niemcy), z którym m.in. współpracowała Pina Bausch (której prace będzie można oglądać na wystawie zorganizowanej w Biurze Promocji Miasta w Bytomiu). Azjatycką platformę tańca współczesnego reprezentować będą m.in. Erik Kuong (Macau), Sungsoo Ahn Pick-up Group (Korea), Y – SPACE (Hongkong) czy T.H.E Dance Company (Singapur).

PROJEKTY MIĘDZYNARODOWE
Nawiązując kontakt z Samovarteateret z Kirkenes w Norwegii oraz Iceland Dance Company i Association of the Independent Theatres in Iceland z Reykjawiku w Islandii, zrealizowany został projekt artystyczny, oparty na ścisłej współpracy tancerzy, choreografów i nauczycieli tańca/ekspertów – Dance Bridge / Taneczny Most.

Odpowiadając na zaproszenie dyrektora artystycznego zespołu Y – SPACE (Hongkong) Victora Ma Śląski Teatr Tańca w kwietniu 2010 rozpoczął realizację projektu artystycznego RE/evolution, w ramach którego powstał nowy spektakl, a tancerze ŚTT prowadzili miesięczne warsztaty tańca współczesnego dla miłośników tańca w Hongkongu. Projekt jest próbą udzielenia odpowiedzi na postawione przez artystów pytania o sens kultury, historii, tradycji w świecie nieustannego rozwoju techniki.

SCENY ALTERNATYWNE
Spektakle festiwalowe wystawiane są na scenie głównej, w sali mieszczącej 600 osób oraz na scenach alternatywnych w różnych miejscach poza teatrem, jak np.: muzea, reprezentacyjne place miejskie, obiekty poprzemysłowe – Elektrociepłownia Szombierki, parowozownia, stara cechownia Kopalni Rozbark, która w przyszłości będzie siedzibą Centrum Tańca, jak również w miastach partnerskich Konferencji – Festiwalu. W tym roku w Nowohuckim Centrum Kultury krakowskiej publiczności zaprezentowany zostanie zespół LeeSaar The Company (Izrael / USA).

WARSZTATY
Pod okiem 40 tancerzy – pedagogów przez dwa tygodnie prowadzone będą największe w Polsce warsztaty tańca współczesnego. Bytomski festiwal to także zajęcia dla osób niepełnosprawnych, terapeutów, najmłodszych miłośników tańca współczesnego oraz seniorów:

-  Międzynarodowe Warsztaty Tańca Integracyjnego, skierowane do osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, tancerzy i osób zainteresowanych pracą twórczą
z osobami niepełnosprawnymi. Zajęcia warsztatowe prowadzone będą między innymi przez: Phila Williamsa (UK) – tancerz legendarnej grupy Diversions Dance Company of Wales.

-  Warsztaty Terapii przez Ruch adresowane są do pedagogów, terapeutów oraz fizjoterapeutów. Celem zajęć jest poznanie technik terapeutycznego oddziaływania przez sztukę taneczną na osoby niepełnosprawne. Zajęcia warsztatowe prowadzone będą między innymi przez Naomi Goldberg Haas (USA) oraz Alicję Gruszkę (Polska).

-  II Warsztaty Tańca Integracyjnego dla dzieci – Mały Kierunek, to zajęcia kierowane do dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością fizyczną, poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale także do dzieci i młodzieży pełnosprawnej zainteresowanej tańcem i teatrem. Projekt ten czerpie z bogatych doświadczeń już istniejącego Integracyjnego Teatru Tańca Kierunek, którego celem nie jest terapia czy rehabilitacja, ale poszukiwanie nowej estetyki tańca oraz profesjonalna praca twórcza o wysokim standardzie artystycznym.

Do udziału w poszczególnych warsztatach zapraszamy także wszystkich, którzy pragnęliby poszerzyć swoje horyzonty z zakresu historii i teorii tańca, a także krytyki tanecznej:

-  Międzynarodowe Seminarium Historyków i Krytyków Tańca oraz Warsztaty Pisania o Tańcu jedyną w Polsce tak rozbudowaną (ok. 80 godz.) propozycję adresowaną do osób zainteresowanych wiedzą teoretyczną dotyczącą sztuki tanecznej. W ramach seminarium omówione zostaną m.in. kwestie: postrzegania tańca, języka opisu tańca i przemian wyobraźni w XXI wieku.

-  Warsztaty Menedżerów Sztuki  zapraszamy osoby, które zainteresowane są problematyką zarządzania w instytucjach kultury oraz pozyskiwaniem środków na projekty artystyczne. Zajęcia poprowadzą m.in. przedstawiciele fundacji oraz programów UE, które wspierają działania kulturalne.

-  Międzynarodowe Warsztaty Radiowe dla tych, którzy marzą o pracy w charakterze dziennikarza radiowego, prowadzone przez Ewę Niewiadomską – dziennikarkę Polskiego Radia Katowice, laureatkę licznych nagród, autorkę reportaży i audycji promujących wydarzenia kulturalne regionu.

-  Warsztaty Fotografii Tańca dla miłośników, amatorów i profesjonalistów fotografiki, celem warsztatów fotograficznych jest kształcenie fotografów dla potrzeb promocji tańca, a także zainteresowanie artystów fotografików tematyką taneczną. Warsztaty poprowadzi Tomasz Zakrzewski, który od ponad 10 lat współpracuje z czołowymi teatrami Górnego Śląska, m.in. Śląskim Teatrem Tańca, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Śląskim w Katowicach.

-  Warsztaty scenograficzne – nowość – ważną rolę w każdym przedstawieniu odgrywa dekoracja, która wprowadza widzów w klimat sztuki. Za pomocą dużych arkuszy papieru, ołówków, taśmy klejącej, kleju, brzytwy czy noży, farb i wszystkiego, co podsunie nam wyobraźnia, uczestnicy przygotują własną, niepowtarzalną scenografię do przedstawienia.

IMPRZEY TOWARZYSZĄCE KONFERENCJI
Ponadto XVII Konferencji – Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg ciekawych wydarzeń, m.in.:

-  III Ogólnopolski Turniej Tańca Street Dance (4 lipca 2010, bytomski Rynek), który na stałe wpisał się już w tradycję Konferencji – Festiwalu;
-  dla osób, które pragną kontynuować swoją edukację z zakresu tańca współczesnego organizatorzy przygotowali audycję do Institute for Dance Arts w Linz/Austria (3 lipca 2010), która może okazać się szansą na trzyletnie studia na wydziale tańca współczesnego oraz badań nad ruchem i pedagogiki;

-  w dniach od 5 – 7 lipca przeprowadzony zostanie projekt zakładający rekonstrukcję spektaklu Popołudnie fauna, z udziałem uczestników Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego. Projekt prowadzić będzie Claudia Jaeschke. Efekty trzydniowej pracy zaprezentowane zostaną na scenie głównej Konferencji – Festiwalu.

Szczegóły na www.konferencja.stt.art.pl / www.stt.art.pl
Biuro festiwalowe: Śląski Teatr Tańca, Bytom, ul. Żeromskiego 27 / 32 – 281 – 82 – 53 / www.stt.art.pl

Karolina Staneczek-Pucher
Materiały Konferencji
14 czerwca 2010

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia