O pedofilii w kościele

"Gniew dzieci" - reż.P.Sieklucki - Teatr Nowy w Krakowie

Sieklucki zdążył już przyzwyczaić teatromanów do tego, że nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów na teatralnych deskach. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy widzieli choćby głośne "Lubiewo" w jego reżyserii. Spektakl, opowiadający o parze gejów, powstał w oparciu o prozę Michała Witkowskiego.

"Gniew dzieci" to autorski projekt Siekluckiego. Reżyser gruntownie zgłębił temat pedofilii w kościele - opisywany zarówno w literaturze pięknej jak i naukowej. I to właśnie w oparciu o wybrane pozycje książowe napisał scenriusz "Gniewu dzieci". Sieklucki podkreśla, że korzystał z książek napisanych przez książy usiłujących tłumaczyć duchowanych z ich niegodziwego zachowania, ale sięgał też po literaturę bezpośrednio wymierzoną w kler. A wszystko po to, by jak najpełniej ukazać zjawisko pedofilii w kościele. 

Czy mu się to uda? Przekonamy się o tym już niebawem. Reżyser twierdzi, że reżyserowana przez niego sztuka nie jest formą ataku na Kościół. Stanowi natomiast próbę zrozumienia osób dojrzewających w katolickich sierocińcach. "Gniew dzieci" to bowiem opowieść o krzywdzeniu, niszczeniu niewinności przez nadużywaniu władzy, o zamachu na czystość. - Mierzymy się z tym tematem, gdyż jest niezwykle ciekawy i panuje wokół niego zmowa milczenia. Choć zdajemy sobie sprawę, że nie uda nam się rozbić największego teatru, jakim jest Watykan - mówi Piotr Sieklucki.

Reżyser skompletował już zespół aktorów, korzy zechcieli zmierzyć się na scenie z trudnym tematem. Obok zawodowców zobaczymy też studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.

Na portalu Facebook ruszyła też akcja "Sztuka Gniewu". Każdy internauta, który weźmie w niej udział, będzie miał okazję stać się twórcą scenografii do spektaklu Siekluckiego, oddając do teatru zużyte zabawki. W sierocińcu nie powinno ich przecież zabraknąć.

Paulina Kłeczek
Polska Gazeta Krakowska
18 lipca 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia