O polityce i nie tylko w ciekawym spektaklu

"Macbett" - reż. zespół - Grupa Papahema

Teatr PAPAHEMA znów zaskoczy widzów. W niedzielę o godz. 18 w Białostockim Teatrze Lalek zobaczyć będzie można ich nową produkcję, spektakl "Macbett".

To będzie spektakl na podstawie dramatu Eugene Ionesco. Jest to wariacja na temat szekspirowskiego "Makbeta".

- Wydaje nam się, że jest to rzecz bardzo aktualna, interwencyjna - zapewnia Mateusz Trzmiel z Teatru PAPAHEMA. - Zahaczająca o współczesne tematy polityczne i próbująca obnażać pewne mechanizmy, które istnieją, a o których nie mamy pojęcia.

- Ważne polityczne decyzje zazwyczaj zapadają w miejscach, które nie są do tego stworzone - mówi Helena Radzikowska z PAPAHEMY.- Nasz spektakl będzie się rozgrywał na polu golfowym.

Gra wynaleziona prawdopodobnie w Szkocji w późnym średniowieczu jest dziś popularną na całym świecie rozrywką elit. W 1972 roku czołowy przedstawiciel teatru absurdu Eugene Ionesco napisał sztukę będącą wariacją na temat szekspirowskiego Makbeta. W programie prapremierowego przedstawienia "Macbetta" autor pisał: "Mówiono, że owładnęła mną obsesja śmierci. A jednak wbrew temu co można by sądzić, to nie o śmierci mówi moja ostatnia sztuka, lecz o zbrodniach i ludobójstwie. Zbrodni można uniknąć, śmierci nie. Zaintrygowało mnie również pytanie, dlaczego wierny i dzielny generał staje się zbrodniarzem, potworem; to jest sprawa Macbetta. Dlaczego? (...) Jak to się dzieje, że rewolucjoniści stają się tyranami, dyktatorami, mordercami?".

Ionesco ukazuje mechanizm rodzenia się żądzy władzy z perspektywy doświadczeń dwudzie-stowiecznych totalitaryzmów. Wraz z II wojną światową rozpoczął się trwający do dzisiaj proces racjonalizacji i systematyzacji okrucieństwa. Zbrodnie ludobójstwa są jego krwawym pokłosiem.

- Chcemy zajrzeć w kulisy władzy - dodaje jeden z aktorów Rafał Pietrzak. - Nasi tyrani nie rodzą się na polu bitwy, ale polu golfowym - jedynej oazie luksusu i pozornego pokoju w świecie ogarniętym wojną.

Na scenie wystąpią: Katarzyna Gacal, Helena Radzikowska, Rafał Pietrzak, Paweł Rutkowskii Mateusz Trzmiel. Spektakl opieką reżyserską objął Mateusz Przyłęcki. Za scenografię i kostiumy odpowiedzialna jest Sylwia Maciejewska, a muzykę skomponowali Natasza Topor i Dariusz Chociej. Reżyserią światła zajął się Tobiasz Czołpiński. On też stworzył trailer przedstawienia. Plakat i zdjęcia to zasługa Lucjusza Sawickiego.

Spektakl Dofinansowano ze funduszy Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura - Interwencje 2015. oraz z budżetu Miasta Białegostoku. Artyści wsparcie otrzymali też od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Spektakl "Macbett" zobaczyć będzie można w BTL.

Urszula Krutul
Gazeta Współczesna
26 czerwca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia