O potędze młodości

„El desig de la joventut" - reż. Josep Valero - Teatr La Nau w Walencji

"El desig de la joventut" (z walenckiego: "Siła młodości") to wyjątkowy spektakl stworzony przez młodych ludzi w ramach projektu Escena Erasmus w Walencji. Wyjątkowy, bowiem opowiedziany przez studentów z całej Europy. Ich historie i doświadczenie zainspirowały Maribel Bayone, Guade Saez, Daniela Tormo, Anne Mari i Mohameda Dourasse do napisania sztuki traktującej o młodości.

„El desig de la joventut" to dziesięć luźno powiązanych ze sobą scen, które płynnie prowadzą widza przez drobiazgowo skonstruowaną narrację. Ta oscyluje wokół toczącej się wojny, problemów ekologicznych, poliamorii i przemijania. Reżyser Josep Valero zadbał o to, by historia została przełamana humorem i groteską. Jednak to od widza zależy, w jaki sposób zdefiniuje tytułową młodość i czy znajdzie ją w sobie. Zadanie nie należy do najłatwiejszych, gdyż może okazać się emocjonalnym wyzwaniem.

Młodzi aktorzy opowiadają historię o sobie, o osobach które poznały na swojej drodze, o swoich obawach i pragnieniach. Nie ma tu miejsca na sztuczność i fałsz. Przesłanie płynące ze sceny jest wyjątkowo świeże i niewymuszone. Akcji towarzyszą wielopoziomowe choreografie Julii Cambry oraz zapadające w pamięć utwory. „Comiat" czyli rap wykonany w scenie finałowej może przyprawić o ciarki niejednego widza, a twist „Jóvenes" jest sentymentalnym powrotem do lat młodości dla starszej publiczności.

Jednocześnie uwagę przyciąga prosta, aczkolwiek wyrazista scenografia stworzona przez Carlę Cae. Aktorzy znajdują się w żółtej, metalowej skrzyni, w której umieszczony jest jedynie niewielki podest o tej samej barwie. Kolor nie jest tu przypadkowy, nawiązuje bowiem do pechowej trzynastej już edycji projektu Escena Erasmus. Żółty pojawia się na przekór przesądom teatralnym (to w teatrze kolor przynoszący pecha). Monotonia barw zostaje przełamana soczystym oświetleniem i ekspresyjnymi kostiumami. Aktorzy przywdziewają identyczne garnitury w różnych kolorach, które celowo nie determinują ich roli w spektaklu.

„El desig de la joventut" to owoc kilkumiesięcznej pracy profesjonalistów z młodymi amatorami, jednak efekt zdumiewa. Nie ma tu mowy o braku kompetencji, a wręcz przeciwnie. Brak zawodowego przygotowania wprowadza tak potrzebną dziś naturalność, która nie zakrawa o naiwność. Czy to właśnie tego potrzebuje aktualnie teatr, powiewu młodości i świeżości? Ja w „Sile młodości" odnalazłam to, czego od dawna w teatrze mi brakowało: pasji, radości i prawdziwości.
__

ESCENA ERASMUS to europejski projekt teatralny realizowany na Uniwersytecie w Walencji we współpracy z Unią Europejską oraz teatrem CRIT Companyia de Teatre. W projekt angażują się studenci z całej Europy w ramach programu Erasmus+. Celem Esceny Erasmus jest wykorzystywanie potencjału twórczego młodzieży, promowanie tolerancji oraz szerzenie kultury. Młodzi ludzie pracują rok pod okiem doświadczonych artystów, czego efektem jest wyjątkowy spektakl oraz tournée po europejskich miastach. Więcej informacji na temat działalności Esceny Erasmus można znaleźć pod linkiem:
https://www.escenaerasmus.eu/el-proyecto/.

Anna Grzelak
Dziennik Teatralny Walencja
3 października 2022
Portrety
Josep Valero

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia