O projekcie: "Lalka na scenie"

I Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych

Założeniem programowym projektu Fundacji Meritum pt. „Lalka na scenie – I Międzynarodowy Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych" jest kultywowanie wielowiekowej obecności teatru lalki w przestrzeni miasta. „Lalka na scenie" ma zatrzymać przechodnia a następnie zamienić go w widza, świadka sztuki a co za tym idzie uzmysłowić mu wartości i znaczenie teatralnego dziedzictwa kulturowego. Teatr na ulicy będzie zaskakiwał, intrygował, prowokował, pobudzał wyobraźnię, będzie działał na rozwój emocjonalny i intelektualny widza.

W ramach projektu odbędą się m.in.:
- spektakle uliczne tradycyjnego teatru marionetki i pacynki, w wyjątkowym miejscu, jakim jest Rynek Nowego Miasta
- Spontaniczne spotkania aktorów z widzami – po spektaklach
- Forum dyskusyjne dla twórców i krytyków
- Filmowe prezentacje międzynarodowych twórców

Trochę historii...

Teatr lalek wywodzi się z obrzędów kulturowych. Pierwsze doniesienia sięgają już starożytnego Egiptu. W starożytności na scenach specjalnych lalkowych teatrów występowała marionetka inaczej kukiełka czy lalka. Tradycyjny teatr lalek marionetek w kulturze europejskiej, jest istotnym po dziś dzień zjawiskiem. Już pod koniec XVI i XVII wieku rozprzestrzeniał się w całej Europie dzięki przejezdnym teatrom i stopniowo stawał się częścią kultury ludowej każdego kraju. Jest jednym z filarów współczesnego europejskiego teatru lalek. W Polsce teatr lalkowy rozpowszechnił się już w XVI wieku, ale prawdziwy jego rozkwit nastąpił dopiero w XVIII wieku. Istniały teatry lalek uliczne i nadworne. W okresie poprzedzającym insurekcję kościuszkowską już wtedy lud warszawski nie mógł się napatrzyć na przedstawienia lalkarza zwanego Baranim Kożuszkiem.

Ivan Gontko – to osoba dbająca o utrzymanie na świecie form i zasad klasycznego teatru marionetek. Ten Festiwal to niecodzienna możliwość „na żywo" spotkania się z tą pełna emocji i estetyki formą sztuki.

***

Fundacja Meritum - celem statutowym Fundacji Meritum jest: działanie na rzecz wszechstronnego rozwoju społeczeństwa polskiego zwłaszcza w zakresie kultury, tradycji, edukacji oraz rozwoju demokracji. Wartością Fundacji jest oparcie działań na zespole – ludziach z doświadczeniem i wiedzą merytoryczną w zakresie realizacji różnych projektów ogólnopolskich oraz międzynarodowych w tym: edukacyjnych, społecznych, informacyjnych, kulturalnych czy komercyjnych. Prezesem Fundacji jest Grażyna Karwowska-Winiarek autorka i organizator licznych międzynarodowych i ogólnopolskich projektów w zakresie promocji teatru, kultury i edukacji.

(-)
Materiał organizatora
4 lipca 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...