O spektaklu ...

"Uwaga - Złe psy" Lubelski Salon Artystyczny

Spektakl obsypany nagrodami, wysoko oceniony przez krytykę, pozwolił Małgorzacie Rożniatowskiej zaprezentować kunszt aktorstwa najwyższej próby.
Zainspirowana faktami dramatyczna historia chorej psychicznie malarki, którą poślubił znacznie od niej starszy Jerzy Szaniawski.

Pod koniec życia pisarz zamieszkał z młodziutką żoną w rodowym dworku w Zegrzynku, całkowicie izolując się od reszty świata. Sąsiedzi i prasa donosili w tym czasie o biciu, karmieniu gipsem, psychicznym i fizycznym znęcaniu się  żony nad Szaniawskim. Gdy nabawił się udaru mózgu i w ciężkim stanie trafił do szpitala, Anita zabrała go stamtąd i bezbronnego przetrzymywała w wynajętym w Warszawie mieszkaniu, nie dopuszczając ani lekarzy, ani rodziny. Po śmierci pisarza przez lata dewastowała jego rodzinny dworek. Pewnego dnia zamknęła w jednym z pokoi dwóch młodych mężczyzn i podpaliła budynek, powodując kolejną tragedię.

„Chciałem Szaniawską usłyszeć …i być może usprawiedliwić…Dlatego napisałem ten monodram. „Uwaga – Złe psy” taka tablica, ogromnych rozmiarów, wisiała na bramie do dworku w Zegrzynku, w którym mieszkali Szaniawscy” – mówi Remigiusz Grzela.
„Chora miłość i chora dusza to główne tematy monodramu wyreżyserowanego przez Michała Siegoczyńskiego z interesującą interpretacją Małgorzaty Różniatowskiej. Mocny tekst, który stara się dociec przyczyn tragedii związku pisarza Jerzego Szaniawskiego z malarką Anitą Szatkowską i wyśmienita gra Rożniatowskiej, zaowocowały spektaklem, który nikogo nie pozostawia obojętnym”. Katarzyna Grabowska, www.tvp.pl 27 maja 2006

”Nowy - świetny! - spektakl Teatru Wytwórnia "Uwaga - złe psy!" pokazuje, jak niewiele zmieniło się u nas od mroków średniowiecza. Wtedy wariatów wystawiano w klatkach, dziś - mamy telewizję i brukowce. Spowiedź Anity, sadystycznej żony wybitnego pisarza Jerzego Szaniawskiego, okazuje się w gruncie rzeczy sądem nad współczesnym światem mediów. …Kameralne przedstawienie świetnie pokazuje, jak ten problem przekłada się na konkretnego, cierpiącego człowieka. Rożniatowska znana przede wszystkim z roli w telewizyjnym serialu „Złotopolscy” okazuje się niezwykle wrażliwym instrumentem, na którym młody reżyser Michał Siegoczyński wygrał skrajne uczucia… W rzeczywistości to pytanie o cały współczesny świat zmuszający do nieustannej spowiedzi i nadekspresji…”  Joanna Derkaczew, Gazeta Wyborcza. 06 marca 2006.     
Nagrody:
1. Grand Prix – IV Ogólnopolski Festiwal Monodramu, 07 – 09 kwietnia 2006, Stara Prochownia, Warszawa.            
2. Granf Prix dla Małgorzaty Rożniatowskiej za rolę Anity Szaniawskiej, 46 Kaliskie Spotkania Teatralne – Festiwal Sztuki Aktorskiej, 06-13 maja 2006.                                                                                                                                     
3. Nagroda Specjalna Dziennikarzy dla Małgorzaty Rożniatowskiej za rolę Anity, 46 Kaliskie Spotkania Teatralne, maj 2006.
4. Główna Nagroda Aktorska od Ministra Kultury dla Małgorzaty Rożniatowskiej za rolę Anity w XII Ogólnopolskim Konkursie Na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, 23 czerwca 2006.
5. Nagroda Aktorska dla Małgorzaty Rożniatowskiej na Festiwalu PRAPREMIER w Bydgoszczy 2006.
6. Nagroda Wojewody Dolnośląskiego dla M. Rożniatowskiej na 40 Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora – Wrostja, 18 – 21.11.2006. 
7. Nagroda Polskiego Radia Wrocław dla M. Rożniatowskiej na 40 Międzynarodowych Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora – Wrostja, 2006.
8. Nagroda im. Zygmunta Duczyńskeigo za Indywidualność Artystyczną Festiwalu na XLII Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2007 w Szczecinie.

Lubelski Salon Artystyczny, Remigiusz Grzela, „Uwaga – Złe psy”, reżyseria: Michał Siegoczyński, światło: Piotr Pawlik, scenografia: Wojciech Stefaniak, opracowanie muzyczne: Zbigniew Bieńkowski
występuje: Małgorzata Rożniatowska
premiera; 03 marca 2006, Teatr Wytwórnia - Warszawa
prezentacja w Lublinie: 27 luty 2009, Sala Nowa CK godz. 19.00
bilety: normalne; 30 zł, ulgowe: 20 zł 

Katarzyna Biegalska
Materiały LSA
11 lutego 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia