O statuetkę tarnowskiej Talii

20. Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia

Już od 9 do 18 września, Tarnów po raz dwudziesty stanie się Polską stolicą komedii. A to za sprawą kolejnej, jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia.

Dwadzieścia lat temu Andrzej Pacuła (pomysłodawca festiwalu) wraz z Piotrem Filipem - z Wydziału Kultury, z aprobatą władz miejskich, ministerialnych oraz posłów rozpoczęli przygotowania do pierwszego przeglądu spektakli komediowych. Wtedy nikt z nich, nie sądził, że Talia będzie świętować swoje 20-te urodziny i będzie jednym z ważniejszych festiwali teatralnych w Polsce. W ciągu tych kilkudziesięciu lat wiele się zmieniało, na tarnowskich deskach zaprezentowano setki przedstawień, wystąpiło tysiące aktorów i muzyków. Jednak formuła Festiwalu pozostała bez zmian. Nadal jest to konkurs najlepszych i najciekawszych spektakli komediowych z całej Polski, który przyciąga do Tarnowa wiele znanych autorytetów teatralnych.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, w tarnowskim teatrze (i nie tylko) czeka na widzów mnóstwo atrakcji. I tak w ciągu dziesięciu dni na tarnowskich scenach zobaczymy aż dziewięć spektakli konkursowych, prezentowanych przez teatry z Krakowa, Warszawy, Katowic czy Lublina. Na początek zespół Solskiego, w prapremierowym tekście Mateusza Pakuły "Havel-Man albo Vaclav Havel i spisek czasoskoczków", w reżyserii Evy Rysovej. W ciągu kolejnych dni zobaczymy, m.in.: Paulinę Holtz i Edwarda Linde-Lubaszenko w spektaklu "Wychowanka" A.Fredry w reż. M. Zadary z Warszawy, spektakl "Herosi transformacji i miecz Chrobrego" z Teatru Pożar w Burdelu. Z klasyki: "Ożenek" Teatru Śląskiego w Katowicach oraz niekoniecznie w klasycznym wydaniu "Poskromienie złośnicy" Teatru Bagatela. Awangardowo i refleksyjnie zapowiada się "Tata ma kota (albo poczytaj mi mamo)" Sceny Prapremier InVitro z Lublina, czy "Kowboj Parówka" Łaźni Nowej z Krakowa. Zaś krakowski KTO zafunduje nam historię z nutką grozy w spektaklu "Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna", a "Sarenki" z Teatru Ludowego w Krakowie będą miło spędzonym wieczorem w towarzystwie czterech nieudaczników. Wszystkie spektakle konkursowe powalczą o nagrodę Grand Prix festiwalu i statuetkę tarnowskiej Talii, a przyzna je jury w składzie: Barbara Wrzesińsa, Kalina Zalewska, Łukasz Gajdzis i Marcin Hycnar. Także widzowie wybiorą ich zdaniem najciekawszy spektakl, w swoim głosowaniu.

Proszę Was - Drodzy Widzowie - by zabierać na spektakle radość spotkania i otwartość na prezentowane style, techniki i gatunki komediowe. Z takim nastawieniem uda się nam dostrzec to, co w teatrze najważniejsze: to niewyobrażalne, a jednak istniejące, miejsce na styku aktorów i widzów, gdzie rodzą się czyste emocje. A z nich uśmiech, wesołość, refleksja, zastanowienie. Szansa stania się jeszcze bardziej człowiekiem. Homo ludens. - mówi Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. L. Solskiego, organizator festiwalu.

Festiwal, to także liczne imprezy towarzyszące, do tych najważniejszych należy zaliczyć: koncert Stanisławy Celińskiej "Atramentowa" oraz imprezy plenerowe: na placu dawnej "Kapłanówki" "Rycerz nieistniejący" Teatru im. W.Siemaszkowej z Rzeszowa, czy na tarnowskim Rynku niezwykłe show "Wanted" włoskiej grupy eVenti Verticali. Zaś na zakończenie festiwalu, które odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce zobaczymy m.in.: Darię Widawską, Dominikę Ostałowską czy Alana Andersza w spektaklu "Hawaje, czyli przygody siostry Jane" z Teatru Capitol w Warszawie.

Szczegółowy program na stronie www.teatr.tarnow.pl Informacje o biletach pod nr tel. 14 688 32 87 lub 784 97 60 25.

(-)
Materiał organizatora
7 września 2016

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...