Od muzyki barokowej po współczesną

56. Muzyczny Festiwal w Łańcucie

Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, która 20-28 maja organizuje na zamku w Łańcucie 56. Muzyczny Festiwal zapowiada w nim udział artystów i zespołów o światowym rozgłosie. M.in. wystąpią Ive Mendes, Apollon Musagete Quartett, Wiedeńska Orkiestra Kameralna, Gabriela Montero i Ivan Monighetti.

Każdego wieczoru publiczność będzie mogła wsłuchiwać się w utwory łączące w sobie różne formy i style. W unikalnej atmosferze starego parku otaczającego rezydencję zamkową odbędzie się koncert inauguracyjny „Gala gwiazd". Wystąpią soprany Katarzyna Dondalska i Joanna Woś, mezzosopran Monika Ledzion-Porczyńska, tenor Paweł Skałuba i baryton Andrzej Dobber. Rzeszowskich filharmoników poprowadzi Sławomir Chrzanowski. W programie arie i duety z utworów Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Pucciniego i Lehara.

Następnego wieczoru ukłon plenerowy w stronę jazzu. Brazylijka Ive Mendes zaśpiewa swój charakterystyczny repertuar, z towarzyszeniem muzyków brytyjskich i rzeszowskiego kwintetu smyczkowego.

Kolejne dni upłyną we wnętrzach zamku. W dawnej sali balowej pierwszy zakoncertuje Apollon Musagete Quartett. W programie Haydn i Grieg i jako ciekawostka muzyczna „Kartka z niezapisanego dziennika" Pendereckiego. Następny wieczór zagospodaruje Wiedeńska Orkiestra Kameralna pod batutą Michaela Maciaszczyka, utworami Haydna i Mozarta. W kolejnym dniu łotewska pianistka Dina Yoffe, laureatka drugiej nagrody na 9. Konkursie Chopinowskim w Warszawie, zagra Nokturn Es-dur i III Sonatę h-moll Chopina oraz Sonatę G-dur Beethovena i Fantazję Brahmsa. Ostatni koncert na zamku wypełni Orkiestra Kameralna Wratislavia pod Janem Staniendą, z udziałem wiolonczelisty Ivana Monighettiego, Suitą „Don Kichot" Telemanna, Koncertem wiolonczelowym D-dur Boccheriniego i Serenadą na smyczki E-dur Dvoraka.

W Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie zaprezentuje się pianistka Gabriela Montero, której fortepian towarzyszy od czwartego roku życia. Pochodząca z Wenezueli artystka improwizując będzie grała Schuberta i Schumanna. Fanów Beethovena powinien zachwycić koncert rzeszowskich filharmoników, chóru Filharmonii Narodowej z udziałem sopranu Magdaleny Schabowskiej, altu Agnieszki Makówki, tenora Tomasza Kuka i barytona Roberta Gierlacha. Massimiliano Caldi poprowadzi wykonanie IX Symfonia d-moll, znanej szerzej jako „Oda do radości", hymn zjednoczonej Europy.

Specjalny finałowy koncert „Gershwin forever" w łańcuckim hotelu „Sokół" będzie autoryzował i wykona Janusz Olejniczak z towarzyszeniem Chopin University Of Music Big Band.

Muzyczny Festiwal w Łańcucie, jako Dni Muzyki Kameralnej, zorganizował w 1961 r. Janusz Ambros, szef artystyczny poprzedniczki filharmonii Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie. Po kilkudziesięciu latach na ponad dekadę pod kierownictwem Bogusława Kaczyńskiego zmieniono nazwę na Festiwal Muzyki, nadając rangę międzynarodową i szeroki rozgłos medialny. Festiwalowe koncerty odbywają się głównie w zamkowej sali balowej, innych pomieszczeniach oraz parku otaczającym zamek w Łańcucie. Niekiedy Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Kolejne edycje uświetniają często wybitni artyści o sławie światowej. Program obfituje w bogactwo stylów i form. Można znaleźć monumentalne formy oratoryjne i symfoniczne, koncerty orkiestr kameralnych, recitale solistyczne i wieczory słowno-muzyczne. Z upływem lat formuła poszerza się o muzykę współczesną, jazz, pop i ethno, gale operowe w plenerze. Coroczne gromadząc publiczność z kraju i ze świata i przyciągając media.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
25 lutego 2017

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia