Od operetki do operetki
XI Festiwal Opera Viva w KrakowieW najbliższą sobotę rozpocznie się w Krakowie XI Festiwal Opera Viva.
Premiera polskiej wersji operetki "Ptasznik z Tyrolu" w reżyserii Pawła Aignera rozpocznie w najbliższą sobotę w Krakowie XI Festiwal Opera Viva. Do 17 sierpnia w ramach festiwalu organizowanego przez Operę Krakowską zobaczymy jeszcze spektakle będące na co dzień w repertuarze teatru: Fausta Gounoda, Straszny dwór Moniuszki Zemstę nietoperza Straussa, a także cykl czternastu koncertów "Lato operowe nocą", prezentowany w Barbakanie.
- To, że przegląd przedstawień tegorocznego Festiwalu Opera Viva zaczynamy i kończymy operetką, nie jest przypadkowe. Takim zabiegiem chcieliśmy ponownie zaprosić do naszego miasta operetkę, która w Krakowie królowała przez wiele lat. Niebawem będziemy mieli nową scenę i postaramy się, aby spektakle operetkowe znowu cieszyły publiczność - mówił Piotr Sułkowski, dyrektor artystyczny Opery Krakowskiej.
Po dwóch i pół miesiącach od premiery niemieckiej wersji językowej operetki "Ptasznik z Tyrolu", w tych samych kostiumach i w tej samej dekoracji, w sobotę wystawiona zostanie polska wersja przedstawienia. - Scenariusz operetki napisaliśmy na nowo, zbliżając się bardziej, niż w wersji niemieckiej, do oryginału. Stare tłumaczenia nie nadawały się już na scenę, dlatego przygotowaliśmy nowe - mówił Paweł Aigner.
Przedstawienie będzie, jak zapowiada reżyser "w duchu farsy XIX wieku". - Operetka ta jest przepojona pięknymi melodiami. Znajduje się w niej mnóstwo walców i polek - mówił Tomasz Tokarczyk, dyrygent, który objął kierownictwo muzyczne nad przedstawieniem.
Na scenie wystąpią m.in.: Bożena Zawiślak-Dolny, Agnieszka Cząstka, Małgorzata Lesiewicz, Andrzej Biegun, Janusz Ratajczak.
Podczas festiwalu usłyszymy solistów Opery Krakowskiej, a także artystów gościnnych. W operze "Straszny dwór" (29 bm.) wystąpi laureatka tegorocznego, VI Międzynarodowego Konkursu im. St. Moniuszki w Warszawie Małgorzata Olejniczak (sopran). Na krakowskiej scenie artystka wystąpi w partii Hanny, a partnerować jej będą gościnnie: Krzysztof Bednarek (Stefan), Zbigniew Wunsch (Zbigniew), Adam Kruszewski (Miecznik).
W operetce "Zemsta nietoperza" (30 bm.) gościnnie wystąpią: Gabriela Silva, Anita Maszczyk, Janusz Ratajczak, Przemysław Rezner, Kajetan Wolniewicz. W tym dniu na scenie jubileusz 50-lecia pracy artystycznej świętować będzie tenor Janusz Żełobowski.
Od 3 lipca do 17 sierpnia natomiast w każdy wtorek i piątek na dziedzińcu w Barbakanie (godz. 21) odbywać się będą koncerty operowe i operetkowe, na które złożą się znane fragmenty dzieł Mozarta, Rossiniego, Verdiego, Gounoda, Moniuszki, Bizeta, Pucciniego, Straussa, Zellera, Lehara i Kalmana. Wystąpią: soliści oraz orkiestra Opery Krakowskiej pod kierownictwem Piotra Sułkowskiego i Tomasza Tokarczyka (w razie deszczu koncerty będą przeniesione do sali koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. św. Tomasza 43).
Dyrekcja Opery Krakowskiej zapowiedziała także, że na początku przyszłego sezonu, we wrześniu na Krzemionkach zostanie wystawiony balet Szymanowskiego "Harnasie", w listopadzie zaś, w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej odbędzie się światowa prapremiera nieznanej operetki "Loteria na mężów" Szymanowskiego. Do Krakowa zostanie także sprowadzony wrocławski spektakl Mariusza Trelińskiego "Król Roger" Szymanowskiego. Ponadto Piotr Sułkowski poinformował, że w przyszłym sezonie spektaklem "Wysokie obcasy" rozpocznie się cykl baletowy, zaś na zamknięcie roku 2007 przygotowywana jest premiera "Madame Butterfly" Pucciniego. Nie wiadomo natomiast, czy koncert sylwestrowy z Placido Domingo, planowany w nowym gmachu opery dojdzie do skutku ze względów finansowych (Opera Krakowska nie dostała dotacji na ten cel w wysokości 300 tys. zł i w związku z tym nie podpisała umowy z artystą).
Wszystko wskazuje na to, że za rok rozpoczniemy Festiwal Opera Viva już w nowym gmachu - mówił Piotr Sułkowski.