Od poniedziałku

48. Tyskie Spotkania Teatralne: Tychy 21 - 27 listopada 2022

Teatr Mały zaprasza w przyszłym tygodniu na 48. Tyskie Spotkania Teatralne - najstarszy taki cykliczny przegląd w regionie. Przez tydzień publiczność będzie miała okazję podziwiać zarówno mistrzów sztuki aktorskiej, jak i amatorów-pasjonatów sceny. Wszystkie wydarzenia, które odbędą się między 21 a 27 listopada, spina motyw przewodni odnoszący się do relacji między kobietą a mężczyzną.

- Spektakle, które zaprosiliśmy, funkcjonują w szerszym kontekście, umożliwiają widzom głębsze wnikanie w strukturę teatru - oznajmia Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego i dyrektor artystyczny festiwalu.

Festiwal jest podzielony na dwa nurty: mistrzowski i konkursowy. Rozpocznie się 21 listopada w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie spektaklem „Panny z Wilka" w reżyserii Agnieszki Glińskiej (to spektakl wjazdowy), którego adaptacją - jak piszą- Iwaszkiewicz mógłby być zdziwiony. W kolejnych dniach w Tychach będzie można obejrzeć: „Kto się boi Virginii Woolf?" w reżyserii Jacka Poniedziałka z Teatru Polonia w Warszawie w gwiazdorskiej obsadzie (22 listopada), słynny spektakl „Karamazow" w reżyserii Jacka Orłowskiego z Teatru im. Jaracza z Łodzi, który zdobył wiele nagród (26 listopada), i na zakończenie „Miłość od ostatniego wejrzenia" w reżyserii Iwony Kempy ze stołecznego Teatru Dramatycznego (27 listopada). Ten ostatni tytuł to adaptacja bestsellerowej książki Vedrany Rudan o miłości, nienawiści i zemście rozpisana na kilka utalentowanych aktorek.

Tradycją tyskich spotkań jest zaznajamianie publiczności z teatrem amatorskim. Tegoroczna edycja zrzesza w nurcie konkursowym teatry o różnym statusie organizacyjnym. - Naszym zadaniem jest zaproponowanie publiczności tego, co najciekawsze w tej chwili w polskim teatrze w ogóle, bez przyklejania żadnych etykietek - mówi Paweł Drzewiecki.

Do konkursu zostały zgłoszone m.in. spektakle „Ojcowie" studentów krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, „Szczęście" Teatru bez Sceny z Katowic, w którym występują profesjonalni aktorzy, a także ostatnia realizacja amatorskiego Teatru Naumionego z Ornontowic z długim stażem - „Last minute".

- Przedstawienia nurtu konkursowego będziemy porównywać nie tylko, jeśli chodzi o jakość artystyczną, ale także pod względem tego, która z tych wypowiedzi jest mocniejsza, lepiej dociera do widza ze swoim ładunkiem emocjonalnym - mówi dyrektor Teatru Małego. Spektakle konkursowe zagoszczą na scenie między 23 a 25 listopada.

Podczas 48. Tyskich Spotkań Teatralnych odbędą się również wystawa plakatów Andrzeja Mleczki oraz fora teatralne po pokazach konkursowych, które są okazją do dyskusji artystów z publicznością i jury.

Wstęp na spektakle konkursowe jest bezpłatny.

Maria Sławińska
Gazeta Wyborcza Katowice
21 listopada 2022

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia