Odejdę po Twoim trupie

"Małe zbrodnie małżeńskie" - reż. Bogdan Tosza - Teatr Polski we Wrocławiu

"Małe zbrodnie małżeńskie" - kto ich nie doświadczył, niech pierwszy rzuci kamieniem. W blisko 15-letniej relacji wydarzyć się może absolutnie wszystko. Podobnie jak na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Reżyser Bogdan Tosza prezentuje publiczności spektakl pełen aburdalnie naziemnych problemów małżeńskich.

Spektakl zrealizowany na podstawie powieści Érica-Emmanuela Schmitta – francuskiego dramaturga, powieściopisarza i filozofa. Jego książki tłumaczone są na 35 języków, a sztuki wystawiane w ponad czterdziestu krajach. Dla tworzenia dzieł literackich zrezygnował z pracy wykładowcy filozofii na Uniwersytecie w Savoir. W niemal dekadę stał się jednym z najbardziej poczytnych autorów.

Inscenizacja "Małe zbrodnie małżeńskie" reżyseria Bogdan Tosza i przekład Barbara Grzegorzewska w Teatrze Polskim we Wrocławiu grany jest od 2005 roku. Lisa – Grażyna Krukówna - oraz Gilles - Jerzy Schejbal (gościnnie) - są małżeństwem z wieloletnim stażem.

Trudno ukryć, że zdarza się im przeżywać kryzysy tego związku. W wyniku "wypadku" Gilles trafia do szpitala. Diagnoza jest wstrząsająca - amnezja. Szybko jednak okazuje się, że rzekomy wypadek może być zinterpretowany jako szansa na rozpalenie ich miłości na nowo.

Gdy Gilles wraca do domu Lisa próbuje przypomnieć mężowi jakim był partnerem. Wspólnie dedykują i analizują swoje zachowania. Prawda jest jednak nieco inna niż kreują ją kochankowie. Gdy wychodzi na jaw kłamstwo oraz szokujący fakt próby popełnienia zabójstwa, Lisa i Gilles muszą stanąć przed trudnym wyborem, a mianowicie - co dalej z ich małżeństwem?

Grażyna Krukówna jako Lisa jest zagubioną partnerką zainspirowaną książką męża do popełniania poważnych czynów, aby ratować siebie oraz ich małżeństwo. Z gracją porusza się po scenie i jest niezwykle wiarygodna. Grając emocjami swojej postaci dzieli się nimi z publicznością. Jej mąż Gilles - Jerzy Schejbal - to mężczyzna, w którym zapewne męska część widowni może przejrzeć się niczym w lustrze. Bez wątpienia autentyczny i urokliwy artysta.

Scenografia oprowcowana przez Aleksandrę Semanowicz, to niezwykła sztuka. Doskonale dobrane meble starszej daty, które fantastycznie odzwierciedlają kondycję małżeńską kochanków. Kredens wypełniony książkami, który nie tylko służy jako element potrzebny do gry z rekwizytami książek, ale także jest symbolem. Podobnie jak przestrzeń z dużym biurkiem wręcz stereotypowy obraz mieszkania pisarza. Rewelacyjne oświetlenie i muzyka, które nadają nastrojowości aktom.

Bogdan Tosza - reżyser teatralny i filmowy, eseista oraz animator kultury. Jest dyrektorem Naczelnym Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. W latach 1976-1978 stały recenzent „Gazety Krakowskiej". Od 1992 r. jest wykładowcą Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie prowadzi zajęcia z reżyserii, pracy z aktorem i historii dramatu. W latach 1992-1993 stały felietonista „Teatru". W 1994 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice za integrację środowisk twórczych.

"Małe zbrodnie małżeńskie", to bardzo przyjemny spektakl z elementami chichotu pod nosem i nieumyślnej poważnej miny.

Aleksandra Wojciechowska
Dziennik Teatralny Trójmiasto
15 października 2022
Portrety
Bogdan Tosza

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia