Odpowiedź na artykuł "Galerie do odstrzału"

sprostowanie informacji dot. zmian w Galerii Studio

Oto odpowiedź Marty Bartkowskiej, kierowniczki Działu Public Relations i Promocji w Teatrze Studio, na artykuł "Galerie do odstrzału" autorstwa Karola Sienkiewicza.

Warszawa, 6 sierpnia 2012 r.

Pan Tomasz Cyz

Redaktor Naczelny Dwutygodnika.com

W numerze 88/2012 Dwutygodnika.com w tekście "Galerie do odstrzału" autorstwa Karola Sienkiewicza znalazły się stronnicze i nierzetelne informacje dotyczące zmian w Galerii Studio. Ponieważ autor nie skontaktował się z Teatrem i nie mieliśmy możliwości przedstawienia swojego stanowiska, czynimy to niniejszym.

I tak:

Zespół Galerii Studio nie stracił pracy "pod osłoną upałów i w słonecznym zaślepieniu",

jak insynuuje autor. Zmiany personalne dotyczące Galerii, jakkolwiek przykre dla osób zwolnionych, podyktowane były przesłankami natury programowej. Trudno także mówić tu o zaskoczeniu, skoro kontrakt kuratora dobiegał końca. Autor imputuje również, że powyższa decyzja była odgórnie sterowana - cytat: "W powszechnej opinii zmianami ukarano ekipy Teatru Dramatycznego oraz Instytutu Teatralnego, który za akcję <<Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem>> stracił organizację Warszawskich Spotkań Teatralnych. Przetasowania te rykoszetem uderzyły w Galerię Studio, działającą przy Teatrze Studio" - nie sposób zrozumieć logiki tej teorii spiskowej.

Dla jasności sytuacji podajemy kilka istotnych faktów chronologicznych: 32. Warszawskie Spotkania Teatralne odbywały się w dniach 24 marca -3 kwietnia 2012 r., Akcja "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" rozpoczęła się 27 marca 2012 r.(data upublicznienia listu otwartego ludzi teatru), Agnieszka Glińska została zaś zaproszona do przyjęcia nominacji na Dyrektora Artystycznego Teatru Studio

2 marca 2012 r. Wydawałoby się, że nowy dyrektor artystyczny, będąc odpowiedzialnym za całość przedsięwzięcia, ma prawo podejmować decyzje dotyczące zespołu realizującego nowy program.

 Zupełnie kuriozalna jest wypowiedź autora artykułu: "Niejasny pozostaje też los gromadzonej przez lata w Studiu cennej kolekcji dzieł sztuki, gdyż praktycznie galeria przestała istnieć". Odpowiadamy: Szanowny Panie, zmiana kuratora nie oznacza zamknięcia galerii. Wręcz przeciwnie. Powołanie Pani Agnieszki Zawadowskiej na koordynatora prac Galerii Studio, jest w naszej opinii nie tylko szansą wyjścia na jeszcze szersze wody artystyczne, ale gwarantuje także najwyższy poziom merytoryczny przygotowywanych wystaw, bowiem jej założeniem jest angażowanie do każdego tematu osobnego kuratora, specjalisty w danej dziedzinie. Pani Zawadowska, Absolwentka École des Beaux-Arts et art Applique Aix-en-Provance we Francji, oprócz bogatego dorobku teatralnego, jest także współzałożycielką Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Była kuratorem między innymi głośnej wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej "Polka. Medium, cień, wyobrażenie". W jej rękach kolekcja dzieł sztuki Galerii będzie z pewnością dobrze zaopiekowana. 

Zmiany personalne w Galerii Studio w żadnym razie nie oznaczają "lekceważenia środowiska związanego ze sztuką współczesną" (cyt. za autorem). Świadczą natomiast o zmianie języka podejmowanego dialogu.

Dziwi też sprzeciw autora artykułu wobec projektu wystawy poświęconej Jerzemu Grzegorzewskiemu. Zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę Jego zasługi dla teatru Studio, obchodzącego w tym roku 40-lecie swojego istnienia. Jubileuszowy sezon zobowiązuje. Dla "niezależnej galerii sztuki, pozostającej z teatrem w dialogu" (cyt. za autorem) taki temat wydaje się interesujący i jest wyrazem wspólnej tradycji. W żadnym razie nie zaburza też owej niezależności. Właśnie w ciągłości i współdziałaniu widzimy przyszłość obu instytucji.


Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienia pozwolą Czytelnikom na pełniejszą ocenę aktualnej sytuacji w Galerii Studio.

Pozostajemy z szacunkiem i polecamy się w przyszłości.

Marta Bartkowska

Kierownik Działu Public Relations i Promocji

Teatr Studio im. St. Witkiewicza w Warszawie

(-)
Materiały Teatru
7 sierpnia 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia