Odznaczenia dla zasłużonych

Zasłużony dla Kultury Polskiej "Gloria Artis"

Scenograf, reżyser i współtwórca Teatru Cinema z Michałowic jest w gronie uhonorowanych odznaczeniem dla osób szczególnie wyróżniających się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Urszula Broll, Janina Hobgarska, Zbigniew Frączkiewicz i Zbigniew Szumski zostali uhonorowani medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej "Gloria Artis".

Odznaczenie otrzymała Urszula Broll, absolwentka wydziału zamiejscowego w Katowicach krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1955). Jest artystką uznawaną za Mistrza Polskiego Malarstwa Współczesnego, związana z działalnością Grupy St-53. Do Przesieki w Karkonoszach przeniosła się w roku 1983. Zafascynowana elementami kultury i wierzeń Dalekiego Wschodu oraz Indiami, w malarstwie studiuje ezoteryczną wiedzę o energii kolorów, co ma potężny wpływ na jej twórczość. Wzięła udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych. Jej prace znajdują się w galeriach polskich i zagranicznych. Przesieka w życiu Artystki to czas spokoju, a jej sztuka ten spokój odzwierciedla. Tutaj powstają akwarele geometryczne i rysunki tuszem.

Srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" odebrała Janina Hobgarska, dyrektorka jeleniogórskiego Biura Wystaw Artystycznych, kuratorka wystaw i propagatorka sztuki współczesnej, artystka fotograf i członek Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie, jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wyższego Studium Fotografii w Warszawie. Od roku 1976 mieszka i pracuje w Jeleniej Górze. W swoim dorobku artystycznym ma kilkadziesiąt wystaw krajowych i zagranicznych. Jej prace znajdują w zbiorach m.in. Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i Muzeum Sztuki Współczesnej w Hunfeld w Niemczech.

Odznaczeniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej" wyróżniono Zbigniewa Frączkiewicza, uznanego i utytułowanego artystę rzeźbiarza, który od roku 1987 jest mieszkańcem Szklarskiej Poręby. Urodzony w Grzmiącej na Pomorzu, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom (wyróżnienie) otrzymał w 1971 w pracowni Tadeusza Łodziany), dzieciństwo i lata szkolne spędził w Łodzi. W okresie studiów zdobył główną nagrodę w Ogólnopolskim studenckim plenerze rzeźby w Legnicy (1970), gdzie zamieszkał. Od października 1972 pracował w PWSSP we Wrocławiu jako asystent Borysa Michałowskiego. W latach 1980-84 organizował plener rzeźbiarski "Borów-Chocianów 1980" i przeprowadził się do Chocianowa. W roku 1983 nawiązał kontakty z galeriami sztuki w Niemczech. W roku 1984 stworzył cykl "żelaznych ludzi", jeden z najbardziej oryginalnych przedsięwzięć rzeźbiarskich zrealizowanych w ostatnich dziesięcioleciach w Polsce. Wystawa gościła po całym niemal świecie. W roku 1986 zamieszkał w Świeradowie Zdroju. Wypracował ekspresyjną formułę pomnikową, oddziałującą skalą, zwielokrotnieniem, konfrontacją ze zróżnicowanym otoczeniem ekspozycyjnym. W Szklarskiej Porębie stworzył ośrodek pracy twórczej w kamieniołomie, prowadził Galerię F (1990-99), stworzył Krąg 2000 Azyl Żelaznych Ludzi. Realizuje monumentalne rzeźby z kamienia i żelaza. Obok Żelaznych Ludzi (1984r.) jest m.in. autorem pomnika ofiar Lubina'82 (1991/92), siedmiometrowej figury Chrystusa na Krzyżu Milenijnym w Bolesławcu (2000/1).

Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymał Zbigniew Szumski, który dobrze odnajduje się w roli reżysera i scenografa oraz znakomicie czuje się w plakacie. Urodzony w Sopocie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku na wydziale malarstwa i grafiki, reżyser i scenograf Teatru Cinema z Michałowic, przez wielu określany jest jako Mistrz skrótu i wolności skojarzeń. Podczas studiów brał udział w wielu konkursach graficznych i osiągnął pierwsze spektakularne sukcesy. Wraz z żoną Katarzyną otworzył w Gdańsku własną pracownię artystyczną. Tworząc scenografie na potrzeby różnych działań artystycznych na Wybrzeżu. W roku 1992 wraz z czteroosobową grupą aktorów z Teatru im. Norwida zawiązał grupę teatralną Stowarzyszenie Teatr Cinema. Od początku swego istnienia teatr realizuje spektakle autorskie, które mają być odpowiedzią na zunifikowaną i zmumifikowaną twórczość zwłaszcza w telewizji i kinie.

Wszystkim wymienionym twórcom kultury naszego regionu resortowe odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczyła poseł Zofia Czernow podczas 53. Międzynarodowego Dnia Teatru - 27 marca w Teatrze im. Norwida.

Manu
Jelonka
8 kwietnia 2014
Portrety
Zbigniew Szumski

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...