"Operetka" na jubileusz Teatru Jaracza

"Operetka" - reż. Waldemar Zawodziński - Teatr St. Jaracza w Łodzi

Teatr im. Jaracza, najstarszy łódzki teatr i jeden z pięciu najstarszych w kraju, spadkobierca tradycji polskiej sceny w Łodzi, rozpoczyna obchody 130-lecia istnienia.


W programie obchodów, pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, kulminacyjnym punktem jest, inaugurująca jubileusz, premiera "Operetki" Witolda Gombrowicza w reżyserii, scenografii i światłach Waldemara Zawodzińskiego, z muzyką Tomasza Kisewettera.

"Operetka" odsłoni swe premierowe oblicze trzykrotnie: 9, 10 i 11 listopada o godz. 18. W rolach głównych wystąpią m.in. Dorota Kiełkowicz, Andrzej Wichrowski, Marek Nędza, Karol Puciaty, Sergiusz Olejnik, Iwona Dróżdż-Rybińska. Autorką kostiumów jest Maria Balcerek, a choreografii Paweł Kułaga. W spektaklu udział biorą również studenci PWSFTviTw Łodzi oraz muzycy: wykładowcy i studenci Akademii Muzycznej im. G i K. Bacewiczów w Łodzi.

130-letnia historia Teatru im. Jaracza obfitowała w wydarzenia artystyczne o najwyższym poziomie. Nie sposób wymienić wszystkich twórców, którzy przyczynili się do sukcesów łódzkiej sceny, dość wspomnieć, że byli wśród nich Aleksander Zelwerowicz, Arnold Szyfman, Leon Schiller, Stanisława Wysocka, Karol Adwentowicz, Stefan Jaracz, Irena Solska, Bolesław Leśmian, Władysław Krasnowiecki, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa, Mieczysława Ćwiklińska, Józef Węgrzyn, Kazimierz Junosza-Stępowski. Scenografię projektowali wielcy artyści, jak np. Konstanty Mackiewicz, Andrzej Pronaszko, Władysław Daszewski. Właściwie wszyscy najwybitniejsi twórcy - legendy polskiego teatru, m.in. Andrzej Łapicki, Aleksander Bardini, Jadwiga Chojnacka, Jacek Woszczerowicz, Zofia Mrozowska, Ryszarda Hanin, Hanna Małkowska, Krzysztof Chamiec, Janusz Gajos, Jan Świderski, Elżbieta Barszczewska, Władysław Hańcza, Barbara Ludwiżanka, Jan Peszek mieli i mają w swojej biografii "łódzki epizod" związany z Teatrem im. Stefana Jaracza. Z tego zespołu wyszli także najwięksi polscy reżyserzy - Kazimierz Dejmek, Lidia Zamkow, Janusz Warmiński, Jerzy Grzegorzewski, Mikołaj Grabowski.

Na tej scenie odbyły się pierwsze na ziemiach objętych zaborem rosyjskim wystawienia dramatów Stanisława Wyspiańskiego, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego. Wiele zrealizowanych tu spektakli stało się niekwestionowanymi wydarzeniami teatralnymi i wpisało się zarówno w historię polskiego, jak i europejskiego teatru. Obecnie łódzki Teatr im. Stefana Jaracza zajmuje na mapie teatralnej Polski stałe i znaczące miejsce, czego potwierdzeniem są liczne nagrody na festiwalach, uznanie krytyki i niesłabnąca sympatia widzów. Pracują tu wybitni reżyserzy, m.in. Maciej Prus, Mikołaj Grabowski, Nikołaj Kolada, Mariusz Grzegorzek, Jacek Orłowski, Agata Duda-Gracz, Małgorzata Bogajewska, Anna Augustynowicz, Grzegorz Wiśniewski, Waldemar Zawodziński, a także uznani scenografowie, np. Jerzy Rudzki, Jagna Janicka, Mirek Kaczmarek, Barbara Hanicka, Dorota Kołodyńska. O sukcesie bezsprzecznie decyduje silny zespół aktorski. Na trzech scenach Teatru prezentowany jest interesujący repertuar, na który składa się zarówno klasyka, jak i współczesna dramaturgia, z imponującą ilością prapremier polskich i światowych.

Trwające cały sezon obchody jubileuszu inauguruje premiera "Operetki" Witolda Gombrowicza, jednego z najbardziej oryginalnych i nowatorskich utworów we współczesnej dramaturgii. Będzie to wyjątkowa okazja do zaprezentowania ogromnych możliwości nie tylko aktorskich, ale także wokalnych i tanecznych niemal całego zespołu aktorskiego. W spektaklu zostanie wykorzystana muzyka prof. Tomasza Kiesewettera, skomponowana do legendarnej prapremiery z 1975 roku w reżyserii Kazimierza Dejmka. Uroczystości zbiegną się ze 100-leciem odzyskania niepodległości i 50-tą rocznicą śmierci Witolda Gombrowicza, wielkiego prozaika, dramaturga, eseisty, artysty, który należy do pisarzy wyjątkowych w dziejach literatury polskiej i światowej. Nie bez powodu krytycy literaccy okrzyknęli go mianem sumienia własnego narodu i surowego, aczkolwiek sprawiedliwego sędziego. To postać, która wywarła i nadal wywiera ogromny wpływ na całą polską kulturę. Jego dzieło jest pomnikiem naszej prozy, częścią wielkiej całości, do której należą najwybitniejsi polscy twórcy. Operetka to dramat w przejmujący sposób opisujący historię XX wieku, w której nasza ojczyzna odegrała ogromną rolę i zapłaciła wielką cenę.

Premiera wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległej Polski, stając się znakomitym pretekstem do poważnej rozmowy, zarówno o imponującej przeszłości, jak i naszych perspektywach. Przedstawieniu towarzyszyć będzie specjalnie na tę okazję przygotowana wystawa fotograficzna pt. "Sztuczność wrodzona" prezentująca wszystkie inscenizacje gombrowiczowskie zrealizowane na naszej Scenie. Ekspozycja zlokalizowana będzie w foyer Teatru. Z okazji rocznicy przygotowujemy także album jubileuszowy pt. "Niezapomniane". Wielkim atutem tego wydawnictwa będzie galeria unikatowych zdjęć archiwalnych (ok. 200) autorstwa wybitnych polskich fotografików, m.in. F. i L. Myszkowskich, E. Hartwiga, G.Wyszkowskiej, S. Brzozowskiego, J. Malarskiego, A. Brustmana, W. Górki, S. Sachno, A. Września, R. Sakowicza, U. Karpińskiej. Będą to fotografie wyselekcjonowane z ponad 4000 egzemplarzy znajdujących się w naszym teatralnym archiwum. Mają one wielką wartość historyczną i artystyczną, ponieważ przedstawiają zarówno niezapomniane, wielkie przedstawienia, jak i wybitne role. Fotosy utrwalają takich tuzów, jak Woszczerowicz, Jaracz, Krasnowiecki, Zamkow, Skarżanka, Hanin, Zelwerowicz, Świderski, Hańcza, Ludwiżanka, Chamiec, Walczak, Przybylski, Wołłejko, Łapiński, Kreczmar, Warmiński, Górecka. Dokumentują dorobek wielkich reżyserów od Schillera, poprzez Daczyńskiego, Wiercińskiego, Bardiniego, Broniewską, Domańską, Żukowskiego, Grzegorzewskiego, Maciejowskiego, Prusa, Hussakowskiego aż po pokolenie współczesnych - Zawodzińskiego, Dudę-Gracz, Orłowskiego, Grzegorzka, Augustynowicz, Bogajewską.

(-)
Materiał Teatru
24 października 2018

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia