Operowe przygody Lisiczki Chytruski

"Przygody Lisiczki Chytruski" - reż. Jiří Heřman - Opera im. L. Janáčka Teatru Narodowego w Brnie, Czechy

Wszystko wskazuje na to, że program tegorocznego festiwalu operowego za sprawą dyrektora Macieja Figasa, nie tylko usatysfakcjonuje dorosłych melomanów, ale przede wszystkim da wiele radości dzieciom.

A to dlatego, że w sobotę, 29 kwietnia 2023 na scenie Opery Nova pojawi się Lisiczka Chytruska wraz ze swoimi przygodami. A wystąpią artyści Opery im. L. Janáčka Teatru Narodowego w Brnie z Czech. Orkiestrę poprowadzi Marko Ivanović.

Warto przypomnieć, że Leoš Janáček tworzył dzieło w latach 1921-1923, a jego premiera odbyła się w listopadzie 1924 roku w Narodnim Divadle w Brnie. Co ciekawe, nie tylko skomponował operę, ale także napisał do niej libretto, czerpiąc pomysł na podstawie „Lisiczki Chytruski" Rudolfa Tesnohlidka. A zatem, mija 100 lat od skomponowania opery, co można by potraktować jako wyjątkową okazję do jej zaprezentowania w Bydgoszczy, ponieważ cieszy się ona na światowych scenach operowych wielkim powodzeniem.

Co zobaczymy na scenie? I jaki będzie muzyczny, plastyczny klimat tego przedstawienia, sygnalizują załączone zdjęcia. Przede wszystkim jednak usłyszymy wybitnych śpiewaków oraz śpiewaczki operowe, których głosy wprowadzą dzieci do świata przyrody, baśni i bardzo magicznych zdarzeń. Niektóre partie wokalne powierzono dzieciom. Jedno, co można powiedzieć - młodzi widzowie, którzy przyjdą do Opery Nova tego dnia, z pewnością przeżyją niezapomniane chwile.

A sama Lisiczka Chytruska? Któż z nas nie słuchał lub czytał bajek o niej pisanych prozą i wierszem. Ale warto też wiedzieć, że Lisiczka i jej przygody, które dzieci zobaczą w wersji operowej, są wynikiem przetransformowanej przez setki lat, opowieści o Lisie Renarcie, która nadal cieszy się ogromnym powodzeniem w literaturze, w kinie i w teatrze. Bo przecież XII-wieczny francuski wierszowany cykl o niezbyt poprawnym pod każdym względem Renarcie poprzez wieki bezustannie adaptowany, pomniejszany i poszerzany, tłumaczony na wiele języków, szybko stał się znany w całej Europie. Ale też, co trzeba zauważyć, razem z tymi przeróbkami, zmieniały się jego przygody, modelowała się osobowość, przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnego kręgosłupa, dzięki któremu kojarzony jest do dzisiaj i interpretowany jednoznacznie, stając się symbolem określonych cech. Wszak i my mamy naszego Lisa Witalisa, którego przygody opisał Jan Brzechwa w formie wierszowanej jako „Szelmostwa Lisa Witalisa", który pojawił się na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy w spektaklu brawurowo i z rozmachem wyreżyserowanym przez Łukasza Gajdzisa. Jest i bardzo znana bajka Jeana de La Fontaine „Lis i kozieł" przetłumaczona przez Adama Mickiewicza, jak i mnóstwo wersji o sprytnej lisicy, którą dzieci zapewne znają z wielu bajek i baśni i napisanych prozą i wierszem.

A na czym polega wyjątkowość Lisiczki Chytruski, która pojawi się w Bydgoszczy? Dzieci oraz ich rodzice przekonają się sami, bo jest to spektakl i dla nich.

Warto tu jeszcze przypomnieć, że sześć lat temu, w roku 2017 podczas 10. Międzynarodowego Operowego Forum Młodych, towarzyszącego Bydgoskiemu Festiwalowi Operowemu, studenci z Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie zaprezentowali ciekawą interpretację „Przygód Lisiczki Chytruski" Leoša Janáčka.

Przedstawienie odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2023, o godzinie 19:00 na scenie Opery Nova w Bydgoszczy

Ilona Słojewska
Dziennik Teatralny Bydgoszcz
25 marca 2023
Portrety
Leoš Janáček

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...