Opowieść o rozdartej duszy

"Doktor Żywago" - reż. Jakub Szydłowski - Opera i Filharmonia Podlaska

Na scenę Opery i Filharmonii Podlaskiej powróciła jeden z najlepszych polskich musicali – „Doktor Żywago" z muzyką Lucy Simon, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, pod kierownictwem muzycznym Grzegorza Berniaka.

– W obliczu uczucia, którego doświadczają Jurij i Lara – uczucia tak niepodważalnego, beznadziejnego i niezwykłego – czas upadku caratu i narodzin sowieckiego imperium to z literackiego punktu widzenia idealne podłoże historyczne – opowiada Jakub Szydłowski, reżyser. – W czasach okrucieństw i przemocy na niewyobrażalną wręcz skalę, kiedy traci się nadzieję na normalne życie, kiedy doświadcza się etycznego zezwierzęcenia i upadku wszelkich wartości, jedynym ratunkiem, który może nas utrzymać na powierzchni człowieczeństwa, okazuje się miłość, której chwytamy się, by nie utonąć. Naszym zadaniem jako twórców jest uzmysłowić widzowi głębię i siłę tej miłości.

– „Doktor Żywago" nie jest wyłącznie historią burzliwego romansu, nagłych porywów serca, ale opowieścią o rozdartej duszy i uczuciach, towarzyszących trudnym wyborom. – mówi Damian Tanajewski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – W istocie „Doktor Żywago" to wielkie wyznanie miłości. Aktualne be względu na czas i miejsce, współczesne i wieczne. Dlatego z taką łatwością się z nim utożsamiamy, wierzymy, że może przydarzyć się każdemu. Ponadczasowość i szczerość miłości otwiera nas na świat najprawdziwszych wzruszeń, a tych życzę Państwu jak najwięcej.

Powieść „Doktor Żywago" Borysa Pasternaka to jedna z najpiękniejszych w dziejach światowej literatury historii o miłości. Jako pierwsi przenieśli ją na scenę musicalową Amerykanie. Dokonali rzeczy niezwykłej – zaadaptowanie tak obszernego, skomplikowanego kompozycyjnie dzieła wymaga nadzwyczajnej wirtuozerii. Libretto oparte na powieści wielkiego noblisty, sięgające swą koncepcją także do hollywoodzkiej adaptacji, stworzył Michael Weller. Teksty piosenek przygotowali Michael Korie i Amy Powers. Doskonałą, poruszającą najgłębsze emocje, muzykę skomponowała Lucy Simon. Światowa premiera musicalu odbyła się w Sydney w 2011 roku. Tym razem „Doktora Żywago" na nowo opowiedzą Polacy. Spektakl w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, czytelnie nawiązujący do czasów, w których oryginalnie osadzona jest akcja powieści, bez wątpienia nazwać można dziełem uosabiającym wielkość i rozmach. W inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej bogata oprawa sceniczna została połączona z rozbudowaną warstwą muzyczną – kompozycje Lucy Simon zinstrumentował Krzysztof Dombek. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki. Monumentalną scenografię, obrazującą dni upadku caratu i narodziny sowieckiego imperium, przygotował Mariusz Napierała. Atmosferę wojennej zawieruchy realistycznie odmalowują zbiorowe sceny batalistyczne z oryginalną choreografią autorstwa Jarosława Stańka. Na szczególną uwagę zasługują również artyści zaproszeni do współpracy. „Doktor Żywago" daje pole nie tylko do wokalnego, ale i aktorskiego popisu występującym na scenie solistom.

Libretto białostockiej inscenizacji jest oparte na powieści Borysa Pasternaka, swą koncepcją sięga także do hollywoodzkiej adaptacji. Polskiego przekładu tekstu dokonał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz librett tak znanych musicali, jak „Koty", „Upiór w operze", „Les Miserables" czy „Mamma Mia!". Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Grzegorz Berniak, dyrygent na stałe współpracujący z Operą i Filharmonią Podlaską, dyrygujący m.in. operami „Traviata", „Czarodziejski flet", „Carmen", „Cyganeria" oraz musicalami „Upiór w operze", „Skrzypek na dachu" i operetką „Zemsta nietoperza". Reżyserii inscenizacji podjął się Jakub Szydłowski, reżyser musicali „Rent" i „Cyrano de Bergerac". Za warstwę scenograficzną spektaklu odpowiada Mariusz Napierała, który jest również autorem plakatu do musicalu, za kostiumy – Anna Chadaj. Choreografię przygotował Jarosław Staniek, słynący z realizacji takich hitów musicalowych, jak „Jesus Christ Superstar", „Chicago" czy „Hair".

Obsada musicalu to artyści z wielkim doświadczeniem i wspaniałymi głosami. W tytułowej roli Jurija Żywago wystąpią Rafał Drozd, Łukasz Zagrobelny, Lary – Agnieszka Przekupień, Paulina Janczak i Anna Gigiel, Wiktora Komarowskiego – Damian Aleksander, Tomasz Steciuk, Dariusz Kordek, Toni – Monika Ziółkowska, Monika Bestecka, Dorota Białkowska, Strielnikowa – Tomasz Bacajewski, Marcin Wortmann, Bartłomiej Łochnicki.

Wystąpią zespoły: Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Grzegorza Berniaka, Chór pod kierownictwem Violetty Bieleckiej oraz artyści Chóru Dziecięcego kierowanego przez Ewę Barbarę Rafałko i tancerze.

Terminy wrześniowych spektakli:

12.09 – godz. 19.00
13.09 – godz. 19.00
14.09 – godz. 19.00
15.09 – godz. 19.00
18.09 – godz. 19.00
19.09 – godz. 19.00
20.09 – godz. 19.00
21.09 – godz. 19.00
22.09 – godz. 19.00
29.09 – godz. 19.00
30.09 – godz. 18.00

Bilety:
Strefa I: 120zł normalny, 110zł ulgowy
Strefa II: 95zł normalny, 85zł ulgowy
Strefa III: 80zł normalny, 70zł ulgowy
Strefa IV: 55zł normalny, 45zł ulgowy

Prapremiera: 19/02/2011, The Lyric Theatre, Sydney
Premiera polska: 15/09/2017, Opera i Filharmonia Podlaska, Białystok

Joanna Dolecka
Materiał Opery
12 września 2018

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia