Ormiańska kultura i historia

16. Festiwal Spoiwa Kultury

Cztery najbliższe dni wypełni w Szczecinie kultura i historia Ormian. We wtorek rozpoczął się tu festiwal teatralny "Spoiwa Kultury", na którym widzowie zobaczą m.in. spektakl "Armine, Sister".

Przedstawienie "Armine, Sister" Teatru ZAR z Wrocławia jest główną częścią szerszego projektu o tym samym tytule. Przygotowanie projektu zostało poprzedzone wyprawami badawczymi członków Teatru ZAR m.in. do Stambułu, i innych miast, w tym do Erywania oraz Jerozolimy. Owocem wypraw są materiały dotyczące kultury Ormian, przed wszystkim z obszaru ich tradycji muzycznych, a także innych ludów zamieszkujących Anatolię.

W przedsięwzięciu biorą udział muzycy reprezentujący różne tradycje muzyczne Azji Mniejszej, Anatolii oraz Iranu. Oś muzyczną spektaklu tworzy ormiańska muzyka liturgiczna, którą uzupełniają tradycje Azji Mniejszej, w tym perskie i kurdyjskie.

- Chcemy w setną rocznicę ludobójstwa Ormian mówić o pamięci i o tych, którzy odeszli, w sposób szczególny - powiedział dziennikarzom reżyser spektaklu, Jarosław Fret z Teatru ZAR.

- Tak naprawdę nasz spektakl nie mówi wyłącznie o historii sprzed stu lat. Mówi raczej o tym, co się stało lub nie stało w ciągu stu lat i co się dzieje dziś lub - według nas - nie dzieje się dziś. Spektakl mówi raczej o kwestii pamięci - dodał Fret.

Festiwalowe dni będą obfitowały w koncerty, na których będzie można posłuchać m.in. ormiańskich śpiewów liturgicznych. - To właśnie pieśń jest dla nas najgłębszym przykładem żywej pamięci - podkreślał Fret.

Jak dodał, poza samym spektaklem widzowie poznają także źródła przedsięwzięcia, zobaczą film dokumentujący powstanie spektaklu, a także wezmą udział w warsztatach muzycznych.

Tegoroczne "Spoiwa Kultury" potrwają do najbliższej soboty. Ich organizatorem jest szczeciński Teatr Kana i Teatr ZAR.

(-)
(PAP)
1 lipca 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia