Ostatni weekend

10. Międzynarodowey Festiwal Teatralny Retroperspektywy

Jeszcze do niedzieli można uczestniczyć w wydarzeniach 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Retroperspektywy. Nie zabraknie premier i oryginalnych przedsięwzięć.

W weekend zakończenia festiwal zaproponuje wydarzenie wyjątkowe. - Tegoroczne Retroperspektywy dają niecodzienną możliwość bliższego poznania dorobku Thomasa Richardsa, amerykańskiego performera, aktora i reżysera, kontynuatora pracy Jerzego Grotowskiego - zapowiada Tomasz Rodowicz, dyrektor festiwalu Retroperspektywy. W piątek 26 sierpnia artysta poprowadzi on-line od godz. 21 pokaz pracy warsztatowej „Pieśni tradycyjnych". Praktyczne prace nad pieśniami tradycyjnymi zapoczątkowane w Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w 1986 roku nadal stanowią podstawę badań nad sztukami scenicznymi prowadzonymi przez Richardsa i jego zespół.

Szerszy kontekst pracy Richardsa pokaże przedpremierowa prezentacja, od godz. 17, fragmentów filmu w reżyserii Anieli Gabryel, która od kilku lat pracuje nad dokumentem na temat Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards w Pontenderze. Prezentacji będzie towarzyszył na żywo komentarz reżyserki i Richardsa, a w spotkaniu udział wezmą studenci i doktoranci Szkoły Filmowej.

Także w piątek od godz. 19 (w sobotę w formie pokazu on-line) w Fabryce Sztuki będzie można ujrzeć spektakl „Koniec Wielkiej Wojny" Teatru Dada von Bzdulow (reż. Leszek Bzdyl i Katarzyna Chmielewska). W inscenizacji artyści mierzą się z wyzwaniami dzisiejszego świata i „bezwartościowością zalewających nas zewsząd przekazów składających się na tysiące prywatnych wojenek sprzężonych w jeden front".

W sobotę od godz. 17 w Fabryce Sztuki Fundacja Jubilo przedstawi instalację performatywną „Kain in Absentia", stworzoną na podstawie nagrania spektaklu „Kain", zarejestrowanego w Zakładzie Karnym nr l we Wrocławiu w roku 2019. Również w sobotę, od godz. 19, na dużej scenie Teatru
Nowego im. Kazimierza Dejmka zaprezentowany zostanie spektakl Wojciecha Farugi „Ja jestem pamięcią", będący wyprawą w głąb magicznego świata łemkowskich legend i obyczajów. Sobotni wieczór z Retroperspektywami zakończy od godz. 21 koncert na scenie plenerowej Fabryki Sztuki i on-line HarMalek Orchestr.

W niedzielę Teatr Chorea zaprosi od godz. 12 na koncert familijny „Dzień dobry Pinky Mouse!". A o godz. 19.00 w Fabryce Sztuki zacznie się premierowa „Medytacja teatralna numer 4" Krzysztofa Garbaczewskiego.

Dariusz Pawłowski
Kocham Łódź
27 sierpnia 2021

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia