Ostatnie bilety na gościnne spektakle

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Widowiskowy „Eryk XIV” na Dużej Scenie i dokumentalne „Dzienniki Majdanu” na Scenie Miniatura. W dniach 15 i 16 listopada będziemy mieli niepowtarzalną okazję podziwiać w Krakowie gwiazdy ukraińskiego teatru i filmu w wyjątkowych występach gościnnych Narodowego Teatru im. Iwana Franko z Kijowa!

Obydwa spektakle prezentowane będą z napisami w języku polskim.

15 listopada o godz. 17.00 oraz 16 listopada o godz. 19.00 na Dużej Scenie.

Pierwsza inscenizacja sztuki słynnego szwedzkiego dramaturga Augusta Strindberga na ukraińskiej scenie. Podstawą spektaklu jest miłosny epizod z okresu rządów tytułowego, szwedzkiego króla, który kierowany porywem serca wziął sobie za żonę córkę zwykłego oficera, czym naraził się na krytykę dworu nie mogącego zaakceptować tego mezaliansu. Wzbudziło to jego chorobliwą nieufność względem najbliższych nawet współpracowników, których na każdym kroku podejrzewał o spisek mający na celu pozbawienie go tronu. Ta w duchu klasyczna opowieść o potędze miłości i obsesji władzy uwspółcześniona została przy użyciu nowoczesnych kostiumów, scenografii i muzyki zaczerpniętej z filmów Jima Jarmuscha. Całość tworzy widowisko przenoszące widza w symboliczne miejsce poza czasem i przestrzenią, pokazujące, że życie w czasach króla Eryka XIV niewiele się różniło od współczesnego. Ludzie wciąż tak samo kochają, nienawidzą, smucą się i cieszą. Tak samo też tracą rozum, zarówno dla miłości, jak i dla władzy...

16 listopada o godz. 11.00 i 19.00 na Scenie Miniatura

Stworzony z relacji naocznych światków, poruszający i – niestety – wciąż aktualny teatralny spektakl dokumentalny, będący niezastąpionym, artystycznym głosem w dyskusji na temat nieustającego konfliktu na Ukrainie. O „Dziennikach Majdanu" autorka tekstu mówi: „Przez trzy miesiące członkowie ruchu Nowy Dramat Ukraiński przeprowadzali wywiady, zbierali świadectwa i materiały o ludziach oraz wydarzeniach na Majdanie. Rozmawiali ze studentami bitymi w czasie pierwszej próby tłumienia manifestacji, Kozakami, tworzącymi służbę ochrony Majdanu, z chłopcami rzucającymi w Berkut koktajlami Mołotowa, z ich dziewczynami, które podawały im butelki z łatwopalną mieszanką, z przyjaciółmi poległych... Rozmawiali także z ludźmi, którzy nienawidzą Majdanu i uczestników rewolucji nazywają majdanutymi. Słuchali wreszcie siebie nawzajem. Jedyną wadą autorów projektu jest, że całym sercem wspierają Majdan i są bezpośrednimi świadkami wydarzeń. Sztuka nie ma zakończenia, tak jak nie ma na razie końca ukraińska walka o wolność i sprawiedliwość".

(-)
Materiał Teatru
13 listopada 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia