Ostatnie czytanie

Mała Literacka Performatywnie: "Poranne niebo" - Tom Holloway

Zapraszamy na ostatnie czytanie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi z miesięcznikiem „Dialog" w ramach podcyklu Mała Literacka Performatywnie w 2015 r. Sztukę australijskiego dramatopisarza Toma Hollowaya Poranne niebo w przekładzie Małgorzaty Semil wyreżyseruje Anna Karasińska. Choreografię przygotuje Korina Kordova. W czytaniu wystąpią aktorzy Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi: Barbara Dembińska, Malwina Irek, Jolanta Jackowska i Gracjan Kielar.

16 grudnia 2015 / godz. 19.15 / Mała Sala Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi / Zachodnia 93 / wstęp wolny / wydarzenie na FB

Troje członków rodziny, trzy monologi, jeden dzień i dojmująca tragedia niezrozumienia. Poranne niebo jest lirycznym poszukiwaniem pęknieć percepcji tego samego zdarzenia przez różne osoby oraz próbą znalezienia wspólnego mianownika historii doświadczanej i opowiedzianej przez ojca, matkę i nastoletnią córkę.

Tekst sztuki ukaże się w marcowym numerze miesięcznika „Dialog" 3/2016.

***
Tom Holloway – australijski dramatopisarz. Autor blisko 30 sztuk teatralnych. Zyskał ogromne uznanie na swoim kontynencie. W Europie debiutował sztuką Ojczyzna, którą na deskach londyńskiego Gate Theater wystawiona w roku 2015. Na język polski jego sztukę Poranne niebo (2008) przetłumaczyła Małgorzata Semil. Tekst dramatu ukaże się w marcowym numerze miesięcznika „Dialog".

***
Anna Karasińska – ur 1978 w Łodzi. Studiowała na ASP w Łodzi oraz filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Absolwentka reżyserii filmowej na PWSFTVIT. Jej filmy krótkometrażowe fabularne i dokumentalne były pokazywane na kilkudziesięciu festiwalach na całym świecie i zdobyły kilka międzynarodowych nagród. Autorka spektaklu teatralnego Ewelina płacze zrealizowanego w sezonie 2015 w teatrze TR Warszawa.

***
Korina Kordova jest niezależną artystką pracującą w Warszawie. Przed przyjazdem do Polski w 2005 roku, pracowała w ojczystej Brazylii oraz w Holandii. Po roku 2005, przez siedem lat była członkiem zespołu Śląskiego Teatru Tańca, współpracując z wieloma polskimi i zagranicznymi choreografami. Byli wśród nich m.in. Jacek Łumiński (Polska), Anna Piotrowska (Polska), Barbara Bourget (Kanada), Mihai Mihalcea (Rumunia), Idan Cohen (Izrael), Kuik Swee Boon (Singapur), Suzana Gomes (Holandia/Brazylia), Irad Mazliah (Izrael) i Helena Ganjalyan (Polska). Razem ze ŚTT występowała w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

W 2006 roku zaczęła tworzyć własne prace jako niezależny choreograf w ramach Laboratorium Choreograficznego Śląskiego Teatru Tańca. Jest autorką i wykonawczynią spektakli solo pt. Mobile Variations (2006), Night (2006), Karolina (2007) i Borderline (2010). Współpracowała także z Kokoro Dance (Kanada), BalletMet (Stany Zjednoczone), Samovarteateret (Norwegia) oraz TeatremTańca Zawirowania (Polska).

W 2012 roku otrzymała stypendium Alternatywnej Akademii Tańca prowadzonej przez Art Stations Foundation w Poznaniu. Tego samego roku, po przeprowadzce do Warszawy, założyła własny, nieformalny kolektyw artystyczny o nazwie Flesh System, którego celem jest współpraca z innymi niezależnymi twórcami. W ramach Flesh Systemu współtworzyła duety ± 30 we are here for you oraz Once/Twice Simultaneously z Przemkiem Kamińskim.

W 2013 roku została rezydentką Art Stations Foundation/Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu. W ramach programu rezydencyjnego Solo Projekt 2013 zrealizowała pod opieką artystyczną Busha Hartshorna solo pt. on 8th boulevard. right after sinuous curves, którego premiera odbyła się w październiku 2013 roku.

W tym samym roku została wspólnie z Przemysławem Kamińskim rezydentką „maat festival – border line 2013" w Lublinie, co zaowocowało duetem #abyss.witchroulette.

Jest członkiem Centrum w Ruchu – zrzeszenia choreografów związanych ze stolicą. CwR to przestrzeń dla sztuk performatywnych w Warszawie, która powstała z inicjatywy Fundacji Burdąg. Mieści się w budynku byłego gimnazjum udostępnionego przez Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy w ramach projektu Wawerska Strefa Kultury. Odbywają się tu próby do spektakli, warsztaty oraz przedpremierowe pokazy prac. Jest to pierwsza udana próba stworzenia stałego miejsca pracy dla niezależnych choreografów w stolicy związku niezależnych tancerzy rezydujących w Warszawie.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Mała Literacka – spotkania wielkiego formatu w roku 2015 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Łodzi.

(-)
Materiał Teatru
14 grudnia 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...