Osterwa Fredrze

"Fredro na scenie życia i teatru" - wernisaż wystawy w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Lublinie

W Teatrze Osterwy na 3 czerwca wyjątkowe wydarzenie: wernisaż wystawy „Fredro na scenie... życia i teatru", z udziałem Macieja Szeptyckiego – potomka Aleksandra Fredry, który o sławnym pradziadku i projekcie utworzenia Domu Komedii Fredry w Łaszczowie opowie podczas spotkania w Teatrze. Na podsumowanie dnia z Fredrą w Osterwie zaplanowano pokaz „Zemsty" - teatru TV w reżyserii Redbada Klynstry–Komarnickiego.

 

Każdy z nas zna „Zemstę" Aleksandra Fredry czy jego „Śluby panieńskie". Ale to tylko fragment fascynującej całości życiorysu wybitnego dramatopisarza. Wystawa „Fredro na scenie... życia i teatru", której otwarcie zaplanowano na 15:00, daje szansę na poznanie hrabiego też w innym kontekście – chociażby żołnierza napoleońskiego, ministra czy działacza społecznego.

Kuratorka wystawy Anna Nowak stworzyła „teatr wspomnień", w którym na zwiedzających czeka sporo niespodzianek.
- Nie przypadkowo otwieramy wystawę w czerwcu, kiedy urodziny obchodzą Aleksander Fredro i nasz patron Juliusz Osterwa - jest to symboliczny "prezent" od Osterwy dla Fredry. 100 lat temu, Juliusz Osterwa dla uczczenia stuletniej rocznicy prapremiery „Zemsty" wystawił swoją „eksperymentatorską wersję '' tej komedii i zagrał w niej Wacława - mówi Anna Nowak.

Tego dnia wszyscy, którzy przyjdą na wernisaż będą mieli wyjątkową okazję spotkać się z jego potomkiem - hrabią Maciejem Szeptyckim, który opowie jak w jego rodzinie wspominany jest pradziadek Aleksander – nie tylko wybitny twórca, ale po prostu człowiek z krwi i kości, ze swoimi słabościami i wielkimi pasjami. Opowie też o swojej misji utworzenia Domu Komedii Fredry w Łaszczowie w województwie lubelskim.
- Stworzenie „Dom Komedii Aleksandra Fredry" – to projekt mojego życia, który realizuję od 10 lat. Jest to prywatna instytucja kultury. Powstaje w Łaszczowie, w jednym z majątków rodziny, który udało nam się również odzyskać – mówi w jednym z wywiadów Maciej Szeptycki. - Czuję, że to, co robi, ma sens, a przecież dokładnie o to w życiu chodzi – dodaje potomek Fredry.

Po spotkaniu, z Maciejem Szeptyckim na Małej Scenie, które rozpocznie się o gdzie 16:00 widzowie Teatru będą mieli wyjątkową okazję zobaczyć „Zemstę" Fredry w reżyserii Redbada Klynstry-Komarnickiego – spektakl teatru TV – pokaz również na Małej Scenie zaplanowano na 17:00.

Rok 2023 został uchwalony przez sejm rokiem Aleksandra Fredry. 20 czerwca będziemy świętować jego 230. urodziny. W Teatrze Osterwy już 3 czerwca oddamy głos i przestrzeń Teatru temu wybitnemu dramatopisarzowi i wyjątkowej postaci w historii Polski.

Gabriela Figura
Materiał Teatru Osterwy w Lublinie
26 maja 2023

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia