Oswajanie nieteatralnych miejsc

"Osmędeusze" - reż. Stanisław Dembski - Teatr Pijana Sypialnia

Oswajanie nieteatralnych miejsc stało się sposobem na działanie warszawskiego Teatru Pijana Sypialnia. Grali już w tramwajach, na podwórkach starych kamienic i w Starej Fabryce Serów przy ulicy Hożej. Teraz - w sobotę - odwiedzą bary mleczne.

Teatr w barach mlecznych, to projekt artystów Teatru Pijana Sypialnia. W najbliższych miesiącach odwiedzą bary mleczne na terenie Warszawy. Sebastian Słomiński, aktor: Bary mleczne, to miejsce bardzo codzienne, zwyczajne. Chcemy, żeby wyjście do teatru razem z przyjaciółmi i rodziną - stało się codzienną, naturalną sprawą. Nie znaczy to wcale, że odbieramy teatrowi magię. Wręcz przeciwnie - nieteatralna przestrzeń dodaje wyjątkowości każdemu wydarzeniu. Dążymy do bliskiego kontaktu z naszymi widzami. Nasze projekty mają ich dosłownie "dotknąć".

W ramach projektu będzie można zobaczyć m.in. wyróżniony jako jedno z najciekawszych zjawisk teatralnego OFFu w Polsce przez krytyków miesięcznika "Teatr" spektakl "Wyjowisko" z pieśniami Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki oraz wziąć udział w nauce tańców warszawskich.

Projekt zostanie zainaugurowany, w najbliższą sobotę w Barze Prasowym przy ulicy Marszałkowskiej, spektaklem "Osmędeusze". Akcja dramatu przenosi nas pod bramę Cmentarza Powązkowskiego. Miejsce niezwykłe. Spotykamy tu Wianczarki, które swoimi wspomnieniami i podwórzowymi przyśpiewkami niejako wywołują duchy dziwnych postaci z przeszłości. Wszystkich elektryzuje temat tajemniczej miłości Teosi i żonglera - Sylwestra. Spektakl został doceniony na najważniejszych festiwalach teatralnych w całej Polsce- zdobył m.in. główną nagrodę na Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju oraz wyróżnienie na Tyskich Spotkaniach Teatralnych.

Teatr Pijana Sypialnia powstał wiosną 2012 roku w Warszawie z inicjatywy absolwentów i uczniów studia aktorskiego, które działa przy teatrze. Twórcy pierwszej w Warszawie teatralnej miejscówki - Sceny Hoża 51 i Festiwalu Teatralnego WrzAWA. Laureaci festiwali teatralnych w całym kraju i zdobywcy drugiego miejsca w społecznościowym plebiscycie na najciekawszą inicjatywę w 2013 roku w Warszawie - "Śledź warszawski".

Muzyka na żywo, poezja, klimat starej Warszawy i bar mleczny - stańcie się częścią tego wydarzenia! Wstęp wolny - rezerwacja bezpłatnych wejściówek - teatrps@gmail.com. Wejściówki można również odbierać od dziś w Barze Prasowym (ulica Marszałkowska 10/16)

(-)
Materiał Teatru
26 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...