Paszporty Polityki 2013 czyli teatr rządzi

Jurorzy zgłosili rekordowe 24 osoby

W tym roku, jeśli spojrzeć na wszystkie zgłoszenia, widać trzy rzeczy. Po pierwsze, nie mamy wyraźnych liderów. Jurorzy zgłosili rekordowe 24 osoby!

Znamy już nominacje do Paszportów Polityki 2013, które sprawiają coraz większą trudność, bowiem wszyscy, którzy te nagrody mieli już dostać, je dostali. Cała wyraźna reżyserska czołówka - od Warlikowskiego, Jarzyny i Kleczewskiej do Strzępki, Garbaczewskiego i Klaty. Bo Paszporty, trzeba pamiętać, wędrują niemal wyłącznie do reżyserów (poza dwoma wyjątkami: Danutą Stenką i Sandrą Korzeniak).

W tym roku, jeśli spojrzeć na wszystkie zgłoszenia, widać trzy rzeczy. Po pierwsze, nie mamy wyraźnych liderów. Jurorzy zgłosili rekordowe 24 osoby! Sam długo się zastanawiałem, kogo wytypować. Po drugie, na sile traci reżyserska mafia, więc grono zgłoszonych poszerzyło się wyraźnie o inne teatralne profesje: mamy scenografa (ponownie zgłoszony był nominowany w zeszłym roku Mirek Kaczmarek), dramaturga i dwie dramaturżki (Sebastian Majewski, Jolanta Janiczak, Julia Holewińska), dramatopisarza i dramatopisarkę (Artur Pałyga, Julia Holewińska), kompozytora (Jan Duszyński), reżyserkę światła (Jacqueline Sobiszewski), kuratorkę i producentkę (Agata Siwiak), aż dwóch dyrektorów i jedną dyrektorkę teatrów (Sebastian Majewski, Piotr Ratajczak, Karolina Rozwód) i dwie nominacje grupowe (Komuna/Warszawa i Pożar w Burdelu). Reżyserzy w tym rozdaniu stanowią mniejszość. Po trzecie, co bardzo cieszy, coraz więcej do powiedzenia mają kobiety, które stanowią prawie połowę zgłoszonych.

Finalnie o teatralny Paszport w tym roku powalczą cztery, a nie trzy osoby, bo mamy jeden duet, co akurat nowością nie jest. Precedensem była nagroda dla Strzępki i Demirskiego w roku 2010. Mamy więc Agatę Siwiak, kuratorkę (po raz pierwszy nominowana jest kuratorka!) chyba najbardziej w ostatnim czasie spektakularnego i niezwykle wartościowego projektu teatralnego, czyli Wielkopolskich rewolucji. W tym przypadku kawałek Paszportu należy się także Agacie Grendzie, szefowej Departamentu Kultury Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, bez której żadnych rewolucji w Pyrlandii by nie było. Ponownie nominację otrzymał Michał Borczuch i to może być jego ostatnia szansa, bo z historii wiemy, że ci, którzy są kilkakrotnie nominowani często już nagrody nie dostają. W końcu o Paszport powalczą Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, znakomity duet dramatopisarsko-reżyserski. O tym, kto zgarnie nagrodę dowiemy się 14 stycznia podczas uroczystej gali w Operze Narodowej w Warszawie.

Warto dodać, że ludzie teatru są też nominowani w kategorii filmowej. Mowa oczywiście o Dawidzie Ogrodniku i Agacie Kuleszy. Ogrodnik jest aktorem TR Warszawa i mógłby równie dobrze zgarnąć teatralny Paszport za swoją genialną rolę Łukasza w "Nietoperzu" Kornéla Mundruczó. Jednak jego wspaniała teatralna kreacja została przykryta przez równie wielką kreację filmową. Co ciekawe, w Chce się żyć Macieja Pieprzycy aktor zagrał, tak jak w "Nietoperzu", chłopaka z porażeniem mózgowym. Z kolei Agata Kulesza to aktorka stołecznego Teatru Ateneum, w którym gra znakomicie Inną w "Merlin Mongoł" Nikołaja Kolady w reżyserii Bogusława Lindy. Także, jakby nie patrzeć, teatr rządzi!

Tegoroczne nominacje do Paszportów Polityki, nie tylko te teatralne, będę w najbliższy poniedziałek, 9 grudnia o godzinie 22.00 głównym tematem w moim programie PAN OD KULTURY w Radiu RDC. Porozmawiam z dziennikarzami kulturalnymi Polityki: Bartkiem Chacińskim, Justyną Sobolewską i Anetą Kyzioł. Zapraszam!

Mike Urbaniak
panodkultury.wordpress.com
5 grudnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...