Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak z Miedziakami

20. Polkowickie Dni Teatru „Oblicza Teatru" - 2018


Złote Miedziaki dla duetu PiK
12 marca podczas Gali Otwarcia XX Festiwalu "Oblicza Teatru" w Polkowicach legnicki duet Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak (PiK) odbierze Złote Miedziaki za najlepszy spektakl ubiegłorocznej edycji festiwalu, którym był zrealizowany w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze dramat "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna".

Nie będą to jedyne nagrody publiczności, bo taki status mają Złote Miedziaki, które przyniosła twórcom i wykonawcom ta realizacja. Podczas festiwalowej gali w Polkowicach Złote Miedziaki za "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna" odbiorą także zielonogórskie aktorki Alicja Stasiewicz oraz Elżbieta Donimirska występujące w spektaklu legnickiego teamu aktorów, dramatopisarzy i reżyserów.

Złote Miedziaki to kolejne z nagród dla tej lubuskiej realizacji duetu PiK, bowiem ich dramat to także zdobywca Grand Prix, nagrody jury za scenariusz i reżyserię oraz z głównej nagrody jury młodzieżowego dla najlepszego spektaklu XIV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" z Zabrzu (2016). Wcześniej ten sam spektakl wyróżnili Leonem widzowie Lubuskiego Teatru, jako najlepszy w sezonie 2015/2016, zaś drugiego Leona sztuka ta dostała od dziennikarzy zielonogórskich mediów.

W ramach tegorocznej i jubileuszowej edycji polkowickiego festiwalu "Oblicza Teatru", która odbywa się pod honorowym patronatem Adama Ferencego, w czwartek 15 marca duet PiK zaprezentuje publiczności drugi z dramatów "wiejskiej trylogii" zrealizowany w Zielonej Górze, jakim jest spektakl "Czasami księżyc świeci od spodu" (2016).

To ostatnia z części scenicznego tryptyku, do którego wstępem był wystawiony w 2013 roku na macierzystej scenie obojga twórców, jakim jest legnicki Teatr Modrzejewskiej, mroczny thriller "Droga śliska od traw. Jak to diabeł wsią się przeszedł". Już ta pierwsza część scenicznej trylogii wpadła w oko publiczności i recenzentom. Sztuka duetu Paweł Wolak - Katarzyna Dworak-Wolak uznana została za najlepszy tekst dramatyczny Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2014), by później zostać laureatem głównych nagród Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu (2014). Sztuka zwyciężyła także Wałbrzyskie Fanaberie (2015) oraz plebiscyt dolnośląskich dziennikarzy na najlepszy spektakl trzyletniego legnickiego cyklu Teatr Opowieści (2012-2015). Jesienią 2016 roku spektakl uczestniczył w objazdowym programie Teatr Polska odwiedzając kolejno: Jarocin, Gostyń, Krotoszyn, Żary, Brzeg Dolny i Bolesławiec.

Najnowszą autorsko wyreżyserowaną sztuką duetu PiK jest zrealizowana w legnickim Teatrze Modrzejewskiej "Wierna wataha", która premierę miała 28 stycznia 2018 r. na Scenie Gadzickiego. I chociaż autorzy przenieśli akcję dramatu ze wsi do małego miasteczka, to zdaniem wielu - podejmując po raz kolejny temat konfliktowych relacji między jednostką a zbiorowością - stanowi ona dopełnienie cyklu, jakim była "wiejska trylogia" zrealizowana na scenach Legnicy i Zielonej Góry.

"Dworak i Wolak oczyszczają swoje dramaty z rodzajowych dodatków, pozostawiając w centrum uwagi ludzkie namiętności. Umieszczają bohaterów w polu ekstremalnych napięć, by przyjrzeć się, jak rodzą się w nich czyste emocje, zanim nazwie je myśl i wypowie słowo. Przeciwstawiają człowieka gromadzie, pokazując, jak go osacza i jak rozpala w nim żądzę przemocy. W tym sensie wieś i miasteczko stanowią tu przestrzeń próby, antropologiczne laboratorium zmagań człowieka z losem, z Innym i z sobą samym" - tak ścieżki, którymi w swoich sztukach podąża legnicki PiK, opisała Jolanta Kowalska w styczniowym numerze Dialogu.

Grzegorz Żurawiński
Materiał organizatora
9 marca 2018

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...