Permanentna Kontrrewolucja Kulturalna

Teatr Groteska w Krakowie

Kontrrewolucję Kulturalną ogłosił oficjalnie dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek. Chce, by wielka kampania społeczna, prowadzona poprzez liczne akcje i na wielu poziomach, miała charakter permanentny.

- Poprzez naszą kampanię pragniemy przypomnieć i ocalić wartości, których nośnikiem jest kultura - jej walory etyczne i estetyczne. Chcemy społeczeństwu uświadomić, że kultura nie jest zbędnym luksusem, ale wyróżnikiem, a wręcz obowiązkiem każdego człowieka cywilizowanego - podkreśla dyrektor Weltschek. - Mamy przekonanie, że kampania Teatru Groteska znajdzie wielu sojuszników, posiadających świadomość dramatycznych zaniedbań w sferze kultury i zdolnych do skutecznych działań prokulturowych - mówi.

Słoń w składzie porcelany

U podłoża Kontrrewolucji Kulturalnej tkwi smutna konstatacja, że minione ćwierćwiecze w sferze kultury poczyniło wiele złego.

- Tzw. niewidzialna ręka rynku w sferze kultury radzi sobie jak słoń w składzie porcelany czy wręcz jednoręki bandyta- ocenia metaforycznie dyrektor Groteski. I wylicza: niską pozycję kultury wysokiej, malejący do niej dostęp z powodu coraz droższych biletów, ubożenie i schamienie języka, także w obiegu publicznym oraz wchodzenie w życie kolejnych roczników młodych, którzy nie znają podstawowego kanonu literatury, muzyki, plastyki, a tym samym żyją w oderwaniu od kodu kulturowego, pozwalającego na porozumienie ponad pokoleniowymi podziałami.

- Efekty tego stanu rzeczy są co najmniej niepokojące. Sztuka wysoka w świadomości ogółu została uznana za zbędny luksus i fanaberię śladowej części społeczeństwa. Reszcie mają wystarczyć rozrywkowe igrzyska. Ale widać wyraźnie, że nie wystarczają - argumentuje Adolf Weltschek.

Pozyskać jak najwięcej sojuszników

Stąd ta inicjatywa, w którą Groteska wciąga środowiska ludzi kultury, szkolne i akademickie. Chce zyskać jak najwięcej sojuszników - grono autorytetów, teoretyków i praktyków. Czynny udział w akcji zadeklarowali m.in.: Andrzej Zoll, Władysław Bartoszewski, Kazimierz Kutz, Jerzy Stuhr, o. Leon Knabit. Wiele postaci świata kultury, mediów, polityki przyjęło funkcję ambasadorów Kontrrewolucji Kulturalnej.

- To jeden z ostatnich momentów, kiedy taka akcja może się udać, potem może być za późno - mówił podczas spotkania z dziennikarzami prof. Andrzej Zoll.

To sytuacja, kiedy inteligencja, która najwięcej straciła w ostatnim ćwierćwieczu, nie tylko materialnie, ale przede wszystkim na znaczeniu, powinna dać znać o sobie - wskazywali inni uczestnicy spotkania. Nie darmo hasło akcji brzmi: "Inteligenci wszystkich opcji- łączmy się!".

Wiele uwagi podczas spotkania poświęcono także edukacji, której system przynosi coraz gorsze efekty, ale też wielkiej roli rozmaitych szkolnych inicjatyw w sferze kultury. Mówiły o tym przedstawicielki liceów Irena Augustyńska i Magdalena Płaneta, jak i Dorota Rudy-Rutkowska, wieloletnia dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury im. A. Bursy. O głos upomnieli się również licealiści.

Spis Powszechny Ludzi Kulturalnych

Kontrrewolucja Kulturalna zaczęła swe życie. W jej ramach przewidziano m.in. Spis Powszechny Ludzi Kulturalnych, Literacką Listę Przebojów, konkursy Szkoła z Kulturą i Prometeusze Kultury.

Będzie i cykl spotkań z Autorytetami - jako pierwszy Kazimierz Kutz, który o swoich doświadczeniach i preferencjach kulturalnych opowie prof. Tadeuszowi Lubelskiemu. Na to spotkanie Groteska zaprasza już 24 bm. o godz. 18. Wstęp wolny. Następne spotkanie z Jadwigą Staniszkis - 24 marca.

Szczegóły oraz ankiety pozwalające przyłączyć się do kulturalnych kontrrewolucjonistów na: www.kkrewolucja.pl

Wacław Krupiński
Dziennik Polski
24 lutego 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...