Pewnego razu w Wenecji - komedia dell'arte

16. Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

"Pewnego razu w Wenecji" to opowieść o karnawale weneckim, wyrażona kunsztem komedii dell'arte oraz tańca dawnego. Wieczorem 1 sierpnia na krakowskim Rynku Głównym spotkają się dwa zespoły: Atelier Teatralne Studio Dono oraz Balet Dworski „Cracovia Danza", by przenieść widzów nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie, do Wenecji.

W spektaklu widzowie będą mogli podziwiać oddane z historyczną precyzją kostiumy oraz autentyczne barokowe choreografie, wszystko to okraszone rubasznym humorem komedii dell'arte, czyli teatru rodem z renesansowej Italii, który ożyje na scenie w pełnej zwrotów akcji intrydze. Fortuna jednych wyniesie wysoko, innym da los żebraczy, by potem obrócić kołem i pogmatwać życie bohaterów. Gdy zaś na balu wszyscy ukryją swą tożsamość pod maskami, sprawy przybiorą nieoczekiwany obrót. W tym szczególnym spektaklu będzie można zobaczyć prawdziwe maski i kostiumy z epoki oraz oryginalne XVIII-wieczne układy taneczne, zapisane w dawnych traktatach. Spektakl jest pierwszym wspólnym projektem dwóch krakowskich zespołów, specjalizujących się w widowiskach historycznych.

Komedia dell'arte to sztuka niedzisiejsza, a zarazem bardzo „na czasie". Niedzisiejsza, bo powstała pięć wieków temu, a „na czasie", bo wciąż jest aktualna. Grana nieprzerwanie według tych samych reguł od XVI stulecia, do dziś zachowuje świeżość. Maski, charakterystyczny krok i kunszt aktorów są w stanie opowiedzieć więcej o naszej naturze niż niejeden realistyczny spektakl.

Inscenizacja i scenariusz: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
Choreografia: Romana Agnel
Asystent choreografa: Dariusz Brojek
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Ludwika Gorgoń
scenografia: Izabella Czarnecka
maski: Jonathan Fröhlich, Antonio Fava, Cesare Guidotti, Valentino Infuso, Monika Polak-Luścińska

(-)
Materiał organizatora
15 lipca 2015

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia