Piaf, Janda i Zabrze

24. Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe

Rozpoczynają RzSK przedpremierowe pokazy sztuki o Edith Piaf, której wielka kariera szła w parze często z życiowa tragedią - spektakl „Piaf" Pam Gems reżyseruje Jan Szurmiej, który po kilkunastu latach powtórnie wraca w Rzeszowie do historii paryskiego „szarego wróbelka".

Dla Piaf scena była życiem, życie - sceną. A prywatność często wypełniała niespełniona miłość. W postać czarodziejki francuskiej estrady w Rzeszowie wcielają się przemiennie Dagny Cipora i Małgorzata Pruchnik - Chołka. Partnerują im znani i lubiani aktorzy - Joanna Baran, Justyna Król, Mariola Łabno-Flaumenhaft, Małgorzata Machowska, Beata Zarembianka, Robert Chodur, Michał Chołka, Paweł Gładyś, Józef Hamkało, Marek Kępiński, Mateusz Mikoś, Mateusz Marczydło i Robert Żurek.

W sobotę „Shirley Valentine", monodram Krystyny Jandy, w reżyserii Macieja Wojtyszki. z Teatru Polonia w Warszawie. W niedzielę, farsa „O co biega?", w reżyserii Marcina Sławińskiego, z Teatru Nowego w Zabrzu.

Dobrą tradycją rzeszowskich festiwali teatralnych są czytania performatywne, pod nazwą Drama-Lab. Na RzST siłą rzeczy te czytane spektakle mają charakter lżejszy. W tym roku zaproponowano sztuki: „#jaś #i #małgosia", w reżyserii Martyny Łyko - groteskową opowieść o rodzinie i dorastaniu w dobie internetu, której bohaterami są Jaś i Małgosia, przybrane rodzeństwo, żyjące na pograniczu światów realnego i wirtualnego, oraz „Cyklop i Galatea", w reżyserii Beniamina Bukowskiego - rzecz o idealnej równości w obrębie określonego społeczeństwa.

W czasie karnawału również w teatrze nie może zabraknąć muzyki i tańców. Taką zabawę gwarantują Mariola Niziołek z Lola Band i Dominika Kindrat z Domarski Band. Ciekawie zapowiada się recital piosenki aktorskiej Dagny Cipory. Tak samo, jak dla podniebienia degustacja włoskich win.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
10 lutego 2018

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia