Piątek pełen kultury

Teatr Maska w Rzeszowie, 5 czerwca 2009 roku

Rzeszowskie Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych "Pełna Kultura" zaprasza na "Piątek pełen kultury", 5 czerwca 2009 roku.

W programie wydarzenia dwa spektakle: "...etcetera..." oraz "Orland".

„ ... etcetera... „ Teatr K3
Scenariusz, reżyseria, scenografia, wykonanie: Ewa Mojsak, Marta Rau, Sława Tarkowska 
Muzyka: Bogdan Szczepański 
Wykonanie lalek: Izabella Jerlecka

Teatr K3 istnieje od 2003 roku. Został wymyślony i stworzony przez trzy kobiety: Ewę Mojsak, Martę Rau i Sławę Tarkowską, którą od marca 2006 roku zastępuje Dorota Grabek.
Teatr K3 powstał z marzeń i potrzeby tworzenia, swym mottem czyniąc słowa Goethego: „Cokolwiek możesz uczynić lub wyobrazić sobie, rozpocznij to; śmiałość ma w sobie piękno, magię i moc"
Dlatego też aktorki nie lękają się stawiać przed sobą nowych, często trudnych i niekonwencjonalnych wyzwań. Teatr K3 proponuje teatr oparty na formie plastycznej, ożywianiu przedmiotów, komponowaniu obrazów, odwołujący się do wyobraźni widzów i sięgający też do tradycyjnego teatru lalkowego. Człowiek pojawia się tu tylko w tle, jako animator. Najważniejsza jest forma, która za pośrednictwem aktorek ożywa, staje się plastyczna i pulsująca. Wykorzystując różne techniki, konwencje i środki teatru lalkowego, w które jak mało kto, aktorki potrafią tchnąć ducha, opowiadają o sprawach fundamentalnych, ale i najtrudniejszych. Trzy różne twórcze osobowości, pasja i różne doświadczenia teatralne aktorek pozwalają tworzyć dobry, ciekawy teatr, który dociera do wielu miejsc i wielu ludzi. Mimo, iż Teatr K3 swoją siedzibę ma w Białymstoku, jednocześnie gra w całej Polsce oraz za granicą.
 Za spektakl „…etcetera…” Teatr K3 został nagrodzony na: Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek „Złoty Delfin” w Varnie-Bułgaria(2005 nagroda za zespołową kreację aktorską), na Festiwalu Dramaturgii Dla Dzieci i Młodzieży KON-TEKSTY w Poznaniu (2005 - Pierwsza Nagroda od Jury Profesjonalnego i wyróżnienie od Jury Studenckiego), na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci w Suboticy-Serbia (specjalna nagrodę Jury za Oryginalność i Fantazję).
W październiku 2006 Teatr K3 został uhonorowany Atestem ASSITEJ 2006 za spektakl „…etcetera…”. Jest to świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego wydawane raz w roku wyróżniającym się spektaklom. 

„Orlando”
Scenariusz, reżyseria i wykonanie: Agnieszka Baranowska 
Agnieszka Baranowska, studentka IV roku Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Sztuki lalkarskiej w Białymstoku, kierunek aktorski.

„Orlando" to historia o Heli von Helutce- garderobianej, która zaczytując się w Harlequinach, postanawia znaleźć idealną miłość. Dziwne i z każdą chwilą coraz bardziej wymykające sie spod kontroli relacje mężczyzn i kobiet, wymyślanych przez Helutkę, powoli kompromitują w jej oczach istotę związku między kobietą a mężczyzną. 
Szczytem tej lawiny ożywionych form jest Mizogin, prawiący morały na temat kobiet, niczym O. Wilde. Helutka w ramach zemsty, zmusza go kilkakrotnie do zmiany płci by ostudzić jego łatwość w osądzaniu kobiet. Efekt tej zabawy jest zaskakujący... ale nie ma się czemu dziwić, bo, jak stwierdza sama bohaterka: "Płeć w miłości nie ma żadnego znaczenia."
„Orlando" inspirowany m.in.: "Orlandem" V. Woolf; "Pigmalionem" B.Shawa, "Portretem Doriana Graya" O. Wildea; fragmentem z "Romea i Julii" W. Szekspira oraz utworami T.S Elliota, A.Stridnberga, Witkacego
„Orlando" ukazuje dwoistość ludzkiej natury, jej ciągłe dążenie do bycia kimś innym, lepszym, pragnienie doskonałej miłości, doskonałego mężczyzny, doskonałej kobiety. Ośmiesza stereotypy dotyczące kobiet i mężczyzn, kpiąc z ról
przypisywanych i narzucanych obu płciom. „Orlando" obnaża ludzkie wątpliwości wobec jednoznaczności bycia tylko kobietą lub tylko mężczyzną.

Za swój monodram autorka otrzymała wyróżnienie na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie (2008), Nagrodę w Dziedzinie Teatru na IX Międzynarodowym Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych "Zdarzenia Tczew-Europa" (2007), I nagrodę za brawurowe wykonanie i plastykę na Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie (2008), nagrodę jury komplementarnego i nagrodę konferansjerów na VI Międzynarodowym Festiwalu Solistów Lalkarzy w Łodzi (2009).


BILETY w cenie 10 zł do nabycia:
- Estrada Rzeszowska ul. Jagiellońska 24
- Teatr MASKA - na 30 minut przed rozpoczęciem imprezy.

Miejsce: Teatr MASKA, ul. Mickiewicza 13, godz. 18.00

Współorganizator imprezy: Estrada Rzeszowska.
Mecenat nad imprezą objął Prezydent Miasta Rzeszowa
(mb)

(-)
Materiały Stowarzyszenia
26 maja 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...