Pięć pomysłów na Międzynarodowy Dzień Teatru przez cały weekend

Pięć pomysłów na spędzenie weekendu ze sztuką - rozruszanie ciała, umysłu i serca

Trudno cieszyć się tym świętem, gdy przyszłość teatru stoi pod znakiem zapytania, a sceny, które rok temu grały dla wszystkich za darmo, teraz są zamknięte. Międzynarodowy Dzień Teatru (uchwalony w 1961 roku, na pamiątkę paryskiego festiwalu Teatru Narodów) pierwszy raz we współczesnej Polsce spędzamy w izolacji.

Pozostaje korzystać z tego, co jest, a w zamian za obejrzane w internecie przedstawienia wesprzeć instytucje paroma złotymi. Pieniądze już dawno nie były teatrowi tak bardzo potrzebne. Oto pięć pomysłów na spędzenie weekendu ze sztuką - rozruszanie ciała, umysłu i serca. Z życzeniami wzajemnej troski, o którą apeluje Weronika Szczawińska w swoim poruszającym orędziu. Do zobaczenia w trybie offline.
"Jezus", reż. Jędrzej Piaskowski, Nowy Teatr w Warszawie. Zaśpiewaj z Teatrem im. Juliusza Słowackiego. Wejdź na wyższy poziom z Teatrem Śląskim. Weź głęboki oddech z Teatrem Powszechnym. Zrób rewolucję z TR Warszawa.

2/5 Zaśpiewaj z Teatrem im. Juliusza Słowackiego

Coś z pogranicza spektaklu i wydarzenia teatralnego. Nie wiadomo, czego spodziewać się po pierwszej projekcji "Słowaka" w czasie epidemii. Nie zobaczymy zaplanowanej na koniec marca premiery "Ludwiczka", lecz materiał o "premierze, która się nie odbyła" pod tajemniczym tytułem "Fantazja o Ludwiczku". Wariację na temat Beethovena, podyktowaną "Odą do radości", napisali i wyreżyserowali bardzo zdolny aktor Daniel Malchar, który skradł moje serce w operetce sanatoryjnej - "Turnus mija, a ja niczyja" - oraz tegoroczny absolwent reżyserii na AST Rafał Szumski. "Oda jest odpowiedzią na wszystko, co ciemne w naszej rzeczywistości" - podkreślają. Skoro spowiła nas sama ciemność, trudno o lepszą zachętę. Uśmiechnijmy się więc i zaśpiewajmy. Wszyscy razem. Zjednoczeni. "Fantazja o Ludwiczku" online.

2/5 Wejdź na wyższy poziom z Teatrem Śląskim

Hasło wyższy poziom teatru nie należy się już tylko komediowej scenie pod kierownictwem Michała Żebrowskiego. Szczyty w dużo lepszym stylu można zdobywać na Śląsku, dzięki przedstawieniu Roberta Talarczyka o Jerzym Kukuczce. Talarczyk zaskakująco potraktował opowieść o polskiej legendzie himalaizmu - dał swoim bohaterom nie kombinezony do wspinaczki, lecz stroje balowe, a na didżejkę zaprosił rodowitego rapera Miuosha. W imponującej rozmachem scenografii Katarzyny Borkowskiej rozgrywa się opowieść o sile i bezsilności, niemająca w sobie nic z przewidywalnej biografii. Górski krajobraz rysuje się bardzo wyraźnie - w naszych głowach. Najbliższa rodzina Jerzego Kukuczki była tym przedstawieniem poruszona. "Himalaje" online.

3/5 Weź głęboki oddech z Teatrem Powszechnym

Legenda rosyjskiej reżyserii i dramatopisarstwa, Iwan Wyrypajew, oraz grupa niezawodnych aktorów - Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki i, reżyser, scenarzysta, standuper, Maciej Buchwald - stworzyli emocjonalny koncert o zagubieniu. Konferansjerski ton ratuje opowieść o egzystencjalnych rozterkach przed tanim ekshibicjonizmem. Cztery krzesła, przygaszone światło i potoki słów, które układają się w pełną czułości melodię. Pośród wszechogarniającego chaosu, jaki zgotowała nam dzisiejsza rzeczywistość, przedstawienie Powszechnego w koprodukcji z Łaźnią Nową, to dobry powód, by wziąć głęboki oddech i przypomnieć sobie, że nawet po największej burzy wychodzi słońce. "Nieznośnie długie objęcia" online.

4/5 Zrób rewolucję z TR Warszawa

Niedokończony "Woyzeck", wybitnie uzdolnionego Georga Büchnera, prawie tak jak rozchwytywana w ostatnim czasie "Matka Joanna od Aniołów" Iwaszkiewicza, przeżywa w stolicy kolejną młodość. Ostatnio, na żywo, w mrocznym (choć mimo wszystko klasycznym) wydaniu Piotra Cieplaka, teraz w queerowej wersji Grzegorza Jaremki - online. Spektakl, powstały przed rokiem w ramach konkursu Debiut TR, to malowana jaskrawymi odcieniami rozprawa o tzw. "męskości". Opowieść o pogardzanym nieudaczniku - ofierze systemu, jakich wiele - jako punkowy manifest o prawie do słabości. Nastoletnie, wcale nie błahe, dylematy, z przebojami zespołu Gówno w tle. Posłuchajmy, wyciągnijmy wnioski - dla siebie, swoich dzieci, wnuków. Przydadzą się, np. przy rodzinnym obiedzie podczas kwarantanny. "Woyzeck" online.

5/5 Pomódl się do kogo chcesz z Nowym Teatrem

Jędrzej Piaskowski zrobił jedno z moich ulubionych, najzabawniejszych przedstawień ostatnich lat - "Trzy siostry" w lubelskiej Osterwie. Gdy historie Iriny, Maszy i Olgi uczynił pstryczkiem w nos dla broniących Czechowa przed nim samym, w Nowym Teatrze tytułowego Jezusa użył do fantazji na temat doświadczenia religijnego. Choć imię chrześcijańskiego Boga jest tylko prowokacją - na scenie ani razu nie pada - przed naszymi oczami pojawia się abstrakcyjny stwór na wzór zbawiciela. Sacrum łączy się z profanum, a z kostiumów Hanki Podrazy bije cudowny kicz. Przepełniony literacko-filozoficznymi kontekstami tekst Huberta Sulimy ostatecznie jest odą do radości, miłości i hołdem na cześć przekraczania granic. Nie tylko biblijnych. Spektakl również dla tych, którzy zdążyli zatęsknić za Bartoszem Bielenią. "Jezus" online.

Dawid Dudko
Onet.Kultura
28 marca 2020

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...