Pięć premier na Dużej Scenie Kochanowskiego

Otwarcie nowego sezonu w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Ten sezon upłynie pod znakiem jubileuszu 40-lecia teatru i festiwalu klasyki. Po otwierającej nowy sezon artystyczny "Szklanej menażerii" Tennessee Williamsa, na następną premierę trzeba będzie zaczekać do 8 listopada, kiedy odbędzie się premiera polska "Muzeum niewinności".

Sztuka powstała na podstawie tekstów Orhana Pamuka. - Osobiste wspomnienia przeplatają się w nich z fikcją literacką, świat wymyślony nieraz przekracza granice pamięci społecznej, klasowej, przenika do anonimowej pamięci zbiorowej - mówi Emre Koyuncuoglu, która rzecz wyreżyserowała. - Podstawowy wątek stanowi opowieść o nieskończonej miłości w realiach Stambułu lat 70, uczuciu uwikłanym w opozycje Wschód-Zachód, tradycja-nowoczesność.

Przedstawienie miało premierę światową 3 czerwca podczas międzynarodowego festiwalu teatralnego w Stambule.

Na początku 2015 roku Paweł Świątek przygotuje "Sen nocy letniej". Młody reżyser, znany Opolanom z trzech jednoaktówek Becketta, "Dżumy" Camusa oraz "Rękopisu znalezionego w Saragossie" Potockiego, tym razem sięgnie po jeden z najpopularniejszych tekstów Szekspira. Powstała pod koniec XVI wieku komedia opowiada historię trzech par: Hermii i jej narzeczonego Lizandra, Demetriusza i zakochanej w nim Heleny oraz króla elfów Oberona i nieposłusznej królowej elfów Tytanii.

Rok jubileuszowy

W kwietniu opolska scena dramatyczna będzie świętować podwójny jubileusz - 40-lecie Teatru Kochanowskiego oraz 40-lecie Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Na jubileuszową edycję festiwalu klasyki polskiej, gospodarze przygotowuję niezwykłe wydarzenie. - Chcemy, aby było to wielkiej święto opolskiego i festiwalu. W hołdzie patronowi naszej sceny wystawimy "Odprawę posłów greckich", jako widowisko operowe - zapowiada Tomasz Konina, dyrektor Teatru Kochanowskiego. Specjalnie na potrzeby opolskiej sceny tekst opracowuje i skomponuje do niego muzykę Tomasz Hynek, twórca muzycznego spektaklu "A ja, Hanna" wg "Trenów Kochanowskiego.

Nie wszystkie plany teatru można już ujawnić. Na razie w tajemnicy trzymany jest tytuł piątej premiery na Dużej Scenie oraz przedstawienia kameralne.

Do repertuaru powrócą też dawno niewidziane przedstawienia naszej sceny. Ponownie będzie można oglądać "Odyseję" i "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Krzysztofa Garbaczewskiego. Na Dużą Scenę wróci "Dwanaście stacji" Różyckiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, a na Małą - uwielbiana nie tylko przez dzieci - "Królowa Śniegu".

(-)
Nowa Trbuna Opolska
9 września 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...