Pierwsze zlecenie - prapremiera!

Trzy kobiety wychodzą z więzienia na zwolnienie warunkowe. W ramach nowatorskiego programu resocjalizacji zakładają firmę, która świadczy usługi cateringowe. Ich pierwszą klientką jest Ewa, która wynajmuje je do organizacji wystawnego przyjęcia urodzinowego dla swojego ukochanego i wspaniałego męża Adama. Niestety podczas przyjęcia dochodzi do drobnego nieporozumienia, które rozpoczyna ciąg nieprzewidywalnych zdarzeń i zaskakujących zwrotów akcji. Każda z postaci tej czarnej komedii skrywa jakąś tajemnicę, której odkrycie może być tragiczne w skutkach dla wszystkich.

Prapremiera 6, 7 sierpnia 2021

TWÓRCY SPEKTAKLU

AUTORZY TEKSTU

Radosław Figura

Dramaturg, scenarzysta, autor tekstów piosenek. W 1991 roku wygrał ostatnią edycję Debiutu Dramaturgicznego w teatrze Ateneum w Warszawie. Finalista 1. European Drama Award Competition oraz światowego konkursu dramaturgicznego organizowanego przez The Alexander S. Onassis Public Benefit Foundation. Jego sztuka Opiekun much grana była w Niemczech, Polsce i Australii. Trzykrotny zwycięzca Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Autor Teatru Telewizji i Teatru dla Dzieci i Młodzieży.

W swojej twórczości podąża dwiema drogami. Z jednej strony napisał scenariusze hitowych seriali, m.in. Magda M. (trzy Telekamery, Hiacynt – nagroda Fundacji Równości i wiele innych

wyróżnień), Teraz albo nigdy, Szpilki na Giewoncie, a także obyczajowe powieści: Magda M. Ciąg dalszy nastąpił i Magda M. Słoneczna strona, będące kontynuacją losów serialowej prawniczki, czy czarną komedię Pierwsze zlecenie. Z drugiej strony w swoich dramatach, takich jak Opiekun much czy Głupionka Jezusowa (prapremiera w listopadzie 2020 w Teatrze Druga Strefa w Warszawie), czy powieść "Rona i nasze Miasto", podejmuje bezkompromisowy spór z Bogiem, przeznaczeniem i słabościami ludzkiej natury.

Paweł Trześniowski #debiutywarszawskie

Dziennikarz i scenarzysta. Zaczynał od małych form w rzeszowskich dziennikach Nowiny i Super Nowości. W Warszawie jego teksty publicystyczne, wywiady oraz recenzje muzyczne ukazywały się w takich tytułach jak Newsweek, Sukces, Pani, Uroda, Glamour, XL i Antena. W latach 1999-2001 tworzył dział Rozrywka/Film w portalu wp.pl . A rok później jako executive producer pracował przy drugiej edycji Big Brother. Jest pomysłodawcą wykorzystania polskich piosenek w serialu Magda M. oraz współautorem książki Świat Magdy M. o kulisach serialu. W 2009 roku napisał scenariusz do kinowego hitu Miłość na wybiegu (ponad 500 tyś. widzów). A rok później zaczął pisać scenariusze do seriali. Ma na swoim koncie takie telewizyjne przeboje jak.: Apetyt na życie, Szpilki na Giewoncie, Rezydencja, Hotel 52 i 2XL. Aktualnie pracuje nad serialem dla TV Polsat – Mecenas Porada. Pierwsze zlecenie to jego debiut dramaturgiczny.

DRAMATURG, REŻYSER I SCENOGRAF

Sylwester Biraga

Reżyser, scenograf, aktor, performer – dyrektor i założyciel warszawskiego Teatru Druga Strefa. Miejsca nieskrępowanej wymiany twórczej. Przestrzeni otwartego na debiutantów, artystów offowych, niezależnych, alternatywnych. Na poziomie treści, formy i estetyki jego teatr jest w ciągłym ruchu – rozedrgany podąża za rozwojem osobistym i zawodowym swojego twórcy. W repertuarze teatru jest pełen wachlarz form i gatunków – od spektakli dziecięcych , poprzez balet, teatr tańca, performance, burleskę, nowycyrk aż po klasykę czy dramaty współczesnych pisarzy z całego świata. Przez ponad 30 lat pracy twórczej wyreżyserował ponad 80 spektakli, zagrał ponad 20 ról. W 2009 roku autorski spektakl Sylwestra Biragi „FIN DE..." otrzymał nagrodę dziennikarzy na Międzynarodowym Festiwalu w Avignonie. W 2009 roku otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal Gloria Artis.

OBSADA:

wg kolejności pojawiania się na scenie

SIKSA – Anna Nieciąg #debiutywarszawskie

Góralka spod Babiej Góry. Tegoroczna absolwentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, filia w Białymstoku. Dyplomowymi przedstawieniami były: Pchła Szachrajka w reż. Anny Seniuk w Teatrze Groteska oraz Śmierć porucznika w reż. Bernardy Bieleni. Można ją zobaczyć w filmie dyplomowym Pandemija w reż. Agaty Biziuk, który zdobył nagrodę im. M. Pawłowskiego na 38 Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Pasjonatka zielonych kwiatów, jazdy konno, wege gotowania, haftowania i mody „za złotówkę".

ADAM – Maciej Wilewski

Absolwent Wydziału Aktorskiego PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Aktor Teatru Ateneum w Warszawie, Powszechnego w Radomiu i Studyjnego w Łodzi. Na swoim koncie ma wiele ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych Pitbull, Galeria, Kryminalni, Pierwsza Miłość, Fala zbrodni, M jak Miłość, Na wspólnej, Na dobre i na złe ,Barwy Szczęścia. Przez 11 lat kreował postać niezapomnianego Osy w serialu Plebania. Od kilku lat jest również producentem spektakli teatralnych: Ósmy cud świata oraz Abonent czasowo dostępny.

LUFA – Joanna Górniak

Aktorka, dramatopisarka, producentka. Absolwentka wydziału aktorskiego we Wrocławiu PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Na scenie teatralnej zadebiutowała 15 września 1991 roku w roli Ali w Tangu Sławomira Mrożka. Była aktorką Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatru Nowego w Warszawie. Od 2007 roku jest aktorką Teatru Rampa w Warszawie. Uwielbia XIX wieczną literaturę rosyjską i francuską. Jest również autorką sztuk teatralnych o kobietach.

FIGA – Anna Sandowicz

Aktorka i wokalistka. Absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Nagrodzona na XXVIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Ukończyła prestiżowy wydział aktorski metody Meisnera w Actors Temple w Londynie. Debiutowała na scenie teatralnej w wieku 15 lat w Teatrze Muzycznym Roma. W latach 2010 -2017 była aktorką Teatru Polskiego w Poznaniu. Współpracowała z Teatrem Słowackiego w Krakowie, Teatrem Scena w Warszawie, Teatrem Wielkim w Poznaniu czy Teatrem Powszechnym w Radomiu, Teatrem Polskiego Radia. Zagrała główną rolę w filmie „Z nieba do nieba" poświęconemu Janinie Lewandowskiej, tragicznie zmarłej lotniczce w Katyniu. Jest ambasadorką Fundacji Kulturalne Dzieci.

EWA – Katarzyna Kozak

Mama, babcia, aktorka. Absolwentka PWST im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Od 1987 roku aktorka Teatru Rampa, od słynnego „Złego zachowania" Andrzeja Strzeleckiego. Jest artystką wszechstronną, kontynuującą rodzinne tradycje począwszy od rodziców, którzy również występowali na deskach Teatru Rampa. Znana jest z seriali, filmów i ról dubbingowych, jednak całe swoje życie poświęciła scenie teatralnej. Publiczność uwielbia ją za rolę Zosi w spektaklu Klimakterium 2 czyli menopauzy szał w reż. Krystyny Jodłowskiej, granym w warszawskim Teatrze Capitol.

KOSTIUMY

Marcin Żak

Stylista , kostiumolog , w zawodzie od 20 lat. Stylizował sesje zdjęciowe dla większości polskich magazynów, miedzy innymi VIVA, ELLE, GALA, Twój Styl, In Style, KMag czy Wysokie Obcasy. Wielokrotnie współpracował z dużymi wytwórniami fonograficznymi, opracowując koncepcję wizerunku, okładki płyt, teledyski dla popularnych artystów: Dawid Podsiadło, Grzegorz Hyży, Irena Santor, Alicja Majewska i wielu innych. Realizował filmy i kampanie reklamowe dla międzynarodowych koncernów, współpracując z najlepszymi reżyserami na rynku komercyjnym. Jego prace zobaczyć można i w Warszawie i w Nowym Yorku, Londynie czy Berlinie. Dla Teatru Druga Strefa zaprojektował kostiumy do spektaklu Bette&Joan, opowiadającego historię spotkania dwóch legend kina Bette Davis i Joan Crawford. W ostatnich latach przygotowywał kostiumy do kilku filmów krótkometrażowych, produkowanych przez Łódzką Szkołę Filmową. Pasjonat swojej pracy. W wolnych chwilach, wokalista i performer, miłośnik dobrego kina, soulowej muzyki.

PLAKAT

Jan Wawrynkiewicz

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Grafiki oraz studiów menedżerskich Design Management na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. Zajmuje się projektowaniem plakatów, okładek płyt i książek, logotypów i wszelkiego rodzaju materiałów reklamowych. Swoim klientom pomaga tworzyć charyzmatyczne marki, dba o ich wizerunek i tożsamość. Od lat współpracuję z instytucjami kulturalnymi, wydawnictwami i teatrami. Swoje doświadczenie zdobywałem pracując dla takich firm jak Tui Polska, Kraft Foods, BiC, Schwarzkopf&Henkel, GlaxoSmithKline, CDM Pekao, Intel, Airbus, Siemens, Polpharma. W swojej pracy wykorzystuję metodę Design Thinking.

Jan Warwynkiewicz współpracuje z Teatrem Druga Strefa od 2006 roku. Wybrane plakaty z lat 2006 - 2021 można oglądać na wystawie stałej w #galerianapietrze w Teatrze Druga Strefa.

REALIZACJA TECHNICZNA I BUDOWA SCENOGRAFII

Eligiusz Baranowski

Człowiek teatru, fotograf, pedagog sztuki, od czterdziestu czterech lat związany ze sceną i planem filmowym. Zawodową działalność artystyczną rozpoczął w Telewizyjnej Wytwórni Filmowej „Poltel" od produkcji filmów „Alicja" i „Antykwariat". Realizował oświetlenie dla wielu reżyserów, pracował z Jerzym Gruzą, Jackiem Bromskim, Waldemarem Krzystkiem. Przez kilka lat był w ekipie realizującej program promocji kultury „Butik" Grażyny Szcześniak. Współpracował w czołówką operatorów polskich m.in. Witoldem Sobocińskim pod którego okiem miał możliwość wejścia w zawód. Po kilku latach swoje zainteresowania skierował w stronę teatru i tak już pozostało. Zaczynał od pracy z amatorskimi zespołami dziecięcymi w placówkach oświatowo-wychowawczych. Zrealizował wówczas kilkadziesiąt projektów filmowych i teatralnych. Od 2011 roku stale współpracuje z warszawskim Teatrem Druga Strefa gdzie realizuje spektakle, koncerty, wystawy a także zajmuje się wykonaniem rekwizytów i elementów scenografii.

Bilety online dostępne są na stronie www.teatr2strefa.pl

(-)
Materiał Teatru
30 lipca 2021

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...