Pierwszy weekend za nami

16. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Wieści z 16 Festiwalu Szekspirowskiego - pierwszy weekend za nami. Przed nami jeszcze tydzień z Szekspirem.

Podczas pierwszego festiwalowego weekendu widzowie zobaczyli „Hamletów” z Włoch i Macedonii. Usłyszeli też w Gdańsku „Hamleta” radiowego. W niedzielę odbyły się pierwsze pokazy dwóch polskich spektakli – finalistów konkursu o Złotego Yoricka - „Makbeta” w reż. Marcina Libera z Teatru Współczesnego ze Szczecina i „Burzę” w reż. Mai Kleczewskiej, Teatru Polskiego z Bydgoszczy. Przed nami, w poniedziałek, kolejne pokazy dwóch wymienionych polskich spektakli. 

4 sierpnia niezwykła gratka dla dziennikarzy – Wycieczka po placu budowy teatru – zapraszamy dziennikarzy zainteresowanych budową Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na wycieczkę z przewodnikiem, w którego rolę wcieli się Profesor Jerzy Limon – pomysłodawca budowy teatru, Dyrektor Naczelny GTS. Konieczne wcześniejsze zgłoszenie.

Festiwal rozpoczął się w piątek 27 lipca konferencją prasową oraz wernisażem wystawy Teatr Dwóch Czasów w Zielonej Bramie w Gdańsku. Wystawa poświęcona historii teatru elżbietańskiego w Gdańsku oraz powstawaniu budynku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego otwarta jest od 10-17 od wtorku do niedzieli, ale w czwartek w godz. 12-19. W poniedziałek galeria jest nieczynna. Wystawa prezentowana będzie do 9 sierpnia 2012.

Oficjalna inauguracja Festiwalu odbyła się w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, festiwal otworzył macedoński „Hamlet” w reżyserii Dejana Projkovskiego z błyskotliwym Dejanem Lilicem w roli głównej, tego dnia zaprezentowany został także ciekawy inscenizacyjnie włoski „Amleto” w reżyserii Massimo Munaro. Oba spektakle powtórzone zostały także w sobotę gromadząc komplety publiczności. 

W niedzielę zaprezentowane zostały dwa polskie spektakle konkursowe, pretendujące do nagrody Złotego Yoricka: w Gdańsku wystąpił zespół Teatru Współczesnego ze Szczecina z „Makbetem” w reżyserii Marcina Libera, do Bydgoszczy zawieźliśmy festiwalowych widzów na „Burzę” Mai Kleczewskiej wystawianą w Teatrze Polskim. Konkurs na najlepszą inscenizację dzieł dramatycznych Williama Szekspira jest organizowany przez Fundację Theatrum Gedanense od 1994 roku. Podczas konferencji prasowej Festiwalu dr Monika Żółkoś, selekcjonerka Konkursu, poinformowała, że w tym roku do konkursu zgłosiło się 14 przedstawień tj. 2 razy więcej niż w latach ubiegłych, był to więc bardzo dobry sezon jeśli chodzi o teatralne produkcje szekspirowskie w Polsce. Do finału Konkursu oprócz dwóch wymienionych wyżej spektakli trafiła również produkcja Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi „Król Ryszard III” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, która zostanie zaprezentowana na Festiwalu Szekspirowskim dwukrotnie, w czwartek 2 sierpnia 2012. Spektakle finałowe Konkursu ocenia na Festiwalu Szekspirowskim Jury w składzie dr Monika Żółkoś, prof. Małgorzata Grzegorzewska, dr hab. Tomasz Kubikowski, Jolanta Kowalska oraz dr hab. Jacek Kopciński. Zwycięzcę, zdobywcę nagrody Złotego Yoricka, poznamy ostatniego dnia Festiwalu w niedzielę 5 sierpnia.

W najbliższych dniach w programie Festiwalu zobaczymy jeszcze:

W Gdańsku w poniedziałek muzyczny „Opus Hamlet” polecany również dla dzieci duetu Adam Walny i Lars Kynde. Ten sam duet wystąpi we wtorek z kukiełkowym „Hamletem”, a w Sopocie zaprezentowany zostanie rosyjski „Lear.Komedia” w reżyserii Konstantina Bogomołowa z Teatru Prijut Komedianta w St Petersburgu. W środę zapraszamy do Gdyni do Parku Kolibki na popołudnie z „Hamletem”, o godz. 16.00 posłuchać będzie można, prezentowane już w Gdańskim Teatrze w Oknie słuchowisko Polskiego Radia - „Hamlet” w reżyserii Waldemara Modestowicza. Natomiast o godz. 18.00 w tym samym miejscu wystąpią Adam Walny oraz Lars Kynde z kukiełkowym „Hamletem”, niekoniecznie dla dzieci. We środę jeszcze ostatnia prezentacja rosyjskiego spektaklu „Lear Komedia” w Sopocie a także jedyny koncert na SzekspirOFFie, nurcie alternatywnym festiwalu: w Teatrze w Oknie wystąpi HYPERPOTAMUS (Hiszpański artysta mieszkający w Londynie). Poza tym program SzekspirOFFa cały czas obfituje w ciekawe zdarzenia artystyczne, w poniedziałek zaprezentowane zostaną: film „Julia” i performance Anny Kalwajtys z udziałem Katarzyny Pastuszak; we wtorek spektakl grupy In gremio „Nie płacz, Kordelio” przeznaczony także dla najmłodszych widzów.

Zapraszamy też serdecznie na pospektaklowe spotkania z artystami, które są niezastąpionym źródłem informacji o produkcjach teatralnych prezentowanych na festiwalu i dają unikalną możliwość bezpośredniej rozmowy z twórcami i wyrażenia swoich wrażeń i emocji po przedstawieniu. Najbliższe spotkania to: 

30.07.2012, godz. 20:05, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Scena Malarnia - spotkanie z Adamem Walnym i Larsem Kynde (Polska/Dania)

01.08.2012, godz. 23:20, Teatr Wybrzeże w Sopocie, Scena Kameralna - spotkanie z Konstantinem Bogomolovem i zespołem Teatru Prijut Komedianta z Rosji

02.08.2012, godz. 22:50, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Duża Scena - spotkanie z Grzegorzem Wiśniewskim i zespołem Teatru im. Jaracza z Łodzi

UWAGA! Do kalendarza prezentowanego na plakatach Letniej Akademii Szekspirowskiej doszło jeszcze jedno spotkanie 4 sierpnia o godz. 21.10 - z członkami grupy Parrabbola i uczestnikami „Zimowej Opowieści” na Wydziale Rzeźby ASP (Plac Wałowy 15, Gdańsk).

Ponieważ budynek Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jest w trakcie realizacji – zapraszamy dziennikarzy na unikalną i niepowtarzalną wycieczkę na plac budowy teatru, gdzie na własne oczy, będzie można zobaczyć postęp prac. Przewodnikiem Państwa będzie Profesor Jerzy Limon – Dyrektor Naczelny GTS. Profesor opowie o inwestycji, przygodach, odkryciach i wyzwaniach związanych z powstającym Teatrem. Serdecznie zapraszamy w sobotę 4 sierpnia o godz. 15.00. Zapisy: Anna Szynkaruk-Zgirska promocja@teatrszekspirowski.pl, tel 502239216. Bardzo prosimy o wcześniejsze zgłoszenie ponieważ musimy uprzedzić Generalnego Wykonawcę i przygotować odpowiednią ilość kasków ochronnych, bez których nie można będzie wejść na teren budowy.

Więcej informacji o Festiwalu jest dostępnych na: www.festiwalszekspirowski.pl. Jesteśmy też na facebooku pod adresem: www.facebook.com/gdansk.shakespeare.festival, zapraszamy do polubienia nas.

Anna Szynkaruk-Zgirska
Materiał Organizatora
30 lipca 2012

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...