Piosenki Fizi Pończoszanki

rozmowa z Magdą Kunicką-Paszkiewicz

Z Magdą Kunicką-Paszkiewicz z Fundacji Bursztynowe Oko, organizatorką I Festiwalu Piosenki Pippi Langstrump, rozmawia Grażyna Antoniewicz

Skąd pomysł zorganizowania takiego festiwalu?

Pomysł przyniósł pan Dariusz Canowiecki, prezes Wydawnictwa Fokus, które w tym roku na Dzień Dziecka wydało płytę z piosenkami Astrid Lindgren. Niedawno obchodziliśmy 100--lecie urodzin tej szwedzkiej pisarki (zmarła w 2002 roku). Pisała nie tylko książki i sztuki teatralne, ale również piosenki dla dzieci. Na tej płycie znalazło się 15 utworów. Dzieci śpiewają tam: o Pippi, śwince, Włóczykiju, Wilku - teksty opowiadają o Szwecji, ale także trochę o tym jak najmłodsi odbierają świat. Gościnnie towarzyszą im Ewa Bem i Grzegorz Turnau.

Piosenki Astrid Lindgren, opracowane muzycznie, zostały wydane w wielu krajach świata.

Jej twórczość niezmiennie zachwyca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Postanowiliśmy więc, że zorganizujemy w Gdańsku I Festiwal Piosenki. W tym roku będą to piosenki właśnie Astrid Lindgren. Festiwal nazwaliśmy imieniem Pippi Langstrump, bo każdy zna Fizię Pończoszankę, niezwykłą postać z rudymi warkoczami. Już kolejne pokolenie czyta książki o tej odważnej dziewczynce, która jedną ręką unosiła konia. Miała właściwości przywódcze i potrafiła zrobić wiele dobrego.

Kto weźmie udział w tym festiwalu?


Piosenki będą śpiewać dzieci, które wybraliśmy w ramach wrześniowego castingu w pomorskich szkołach. Usłyszymy zatem młodych wykonawców nie tylko z trójmiejskich szkół, ale też z Wejherowa czy miejscowości Bojano. Obecnie przygotowują się one do wykonania piosenek na scenie.
Jako gwiazdy specjalne wystąpią Mietek Szcześniak i Danuta Błażejczyk. Danuta Błażejczyk przygotowuje piosenkę do tekstu Astrid Lindgren. Zaśpiewa ją ze swoją córką. Festiwal odbędzie się tuż po mikołajkach, więc przygotowujemy wiele niespodzianek. Prezydent Gdańska ufundował dla wszystkich maskotki - gdańskie lewki. Aktorzy przygotowali inscenizację, więc gości przywita sama Pippi Langstrump! Będzie można zrobić sobie z nią zdjęcie, pojawi się nawet koń Pippi...

Festiwal odbędzie się w kinie Neptun 8 grudnia, o godzinie 10.

Spodziewamy się 450 dzieci i wszystkie będą się świetnie bawić, wybierając swoich faworytów. Wystąpi 11 wokalistów. Towarzyszyć im będą chórki. Zapowiada się superkoncert. Pomysłem na kolejne festiwale są utwory innych autorów piosenek dla dzieci. Chcemy, żeby najmłodsi w przyszłości nie słuchali tylko piosenek disco polo, ale by wyrabiali sobie gusty muzyczne.

Astrid Lindgren i jej książki

Astrid Lindgren urodziła się 14 listopada 1907 roku, jako córka zamożnego dzierżawcy farmy w Szwecji w Vimbley. Debiutowała literacko dosyć późno, w wieku 37 lat, książką "Zwierzenia Brit-Marii". Kiedy wręczano jej w 1944 roku pierwsze w życiu wyróżnienie literackie, organizatorzy nie ukrywali zdziwienia, widząc przed sobą "zwykłą gospodynię domową, w brązowym kostiumie i berecie". Rok później gospodyni domowa zrewolucjonizowała literaturę dziecięcą, wydając na świat Pippi Langstrump, pyskatą ulubienicę wszystkich dzieci. To najsilniejsza i jednocześnie najbardziej niegrzeczna dziewczynka na świecie. Trudno się dziwić, skoro się wychowuje sama, gdyż mama jest aniołem, a tata królem murzyńskim... Niektórzy poznali ją najpierw jako "Fizię Pończoszankę". Pod takim tytułem ukazało się kiedyś w Polsce tłumaczenie przygód "Pippi Langstrump". Sławę Astrid Lindgren przyniosły też "Dzieci z Bullerbyn", które weszły do kanonu lektur szkolnych w wielu krajach. Powodzeniem cieszyły się "Rasmus włóczęga" "Braciszek i Karlsson z dachu", czy "Bracia Lwie Serce".

Grażyna Antoniewicz
Polska Dziennik Baltycki
5 grudnia 2009
Portrety
Jan Warenycia

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia