Piosenki, które dokumentują czas

Młynarski obowiązkowo!" - reż. Jacek Bończyk - Teatr 6. piętro w Warszawie

Spektakl "Młynarski obowiązkowo!", złożony z piosenek Wojciecha Młynarskiego, prezentuje portret jednego z najpopularniejszych polskich autorów piosenek. Premiera przedstawienia odbędzie się 7 marca w warszawskim Teatrze 6. Piętro.

Jak podkreślają organizatorzy spektaklu, jest to unikalny projekt - po raz pierwszy w swojej długoletniej karierze Wojciech Młynarski tworzy autorskie przedstawienie, którego jest jednocześnie pomysłodawcą, autorem scenariusza i opiekunem artystycznym.

- Z tego rodzaju prezentacją moich utworów miałem już do czynienia, ktoś inny jednak pisał scenariusz, ktoś inny trzymał nad tym artystyczną pieczę. Chcę powiedzieć z dużym wzruszeniem, że Teatr 6. piętro to pierwszy teatr, który zaproponował mi taką koncepcję, żeby przedstawić moje piosenki w przebiegu dramaturgicznym. Ja napisałem scenariusz, zaprosiłem ludzi, których uważam za utalentowanych i wydaje mi się, że ma to szansę powodzenia - powiedział Wojciech Młynarski podczas środowej próby dla mediów w warszawskim Teatrze 6. piętro.

- Moje pierwsze piosenki, z początku lat 60., w jakimś sensie dokumentowały czas, w którym się rozgrywały. O tym wszystkim mówi i przypomina mój porte-parole, Wiktor Zborowski. Koncepcja pierwszej części jest taka, że mamy narratora, alter ego autora, rymującego, opowiadającego o czasach, kiedy pojawiły się moje pierwsze piosenki i jak się do tych czasów miały; co, ewentualnie, wniosły nowego - tłumaczył. - W tym programie operuje się sformułowaniem "był sobie autor" - mam nadzieję, że każdy domyśli się, że chodzi o mnie. Najważniejsze pomysły - to w jaki sposób starałem się wpłynąć na piosenkę liryczną, miłosną, poprzez osadzanie jej w realiach, opowiadanie o całym tle społecznym, na którym się rozgrywała - zostały tu wypunktowane - dodał poeta.

Jak powiedział Eugeniusz Korin, dyrektor artystyczny teatru, spektakl to - prezent, jaki chcieliśmy zrobić naszym widzom i sobie samym, na piąte urodziny Teatru. Dobry, mądry prezent teatralny. Chcieliśmy, by była to sztuka polska, napisana dobrą polszczyzną, by mówiła o rzeczach ważnych. W nasze ręce wpadła książka "Moje ulubione drzewo, czyli Młynarski obowiązkowo" (wyd. 2007 r. - PAP) i pomyśleliśmy, że mamy przed sobą autora, który napisał masę wspaniałych mini-sztuk. Pan Wojciech Młynarski potrafi w kilkunastu linijkach zawrzeć tyle mądrości, obserwacji, śmiechu i płaczu, co inni autorzy na kilkudziesięciu stronach swoich sztuk - podkreślił.

- Pomyśleliśmy, że zamiast jednej sztuki możemy zrobić przedstawienie teatralne, w którym będzie kilkanaście mini-sztuk lirycznych, zabawnych, groteskowych. Zaproponowaliśmy panu Wojciechowi, by zaakceptował nasz pomysł i jesteśmy zaszczyceni, że zgodził się on, by wymyślić ten program dla Teatru - dodał Korin.

"Młynarski obowiązkowo!" to muzyczna autobiografia jednego z najpopularniejszych polskich autorów tekstów i poetów. Publiczność usłyszy wykonania tak znanych utworów jak m.in. "Po co babcię denerwować", "Alkoholicy z mojej dzielnicy", czy "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał". Przez piosenkową twórczość Młynarskiego przeprowadzi widzów porte-parole autora, narrator, w którego wcieli się Wiktor Zborowski. Widzowie usłyszą ponad 25 utworów.

- Piosenka to trzyminutowy teatr, w którym musi zmieścić się cała gama nastrojów, po to, by dojść do puenty. Jest scenariusz, premierowa narracja - to smaczek dla wielbicieli talentu Wojciecha Młynarskiego - są kompletnie nowe kuplety do drugiej części widowiska, które mistrz napisał wraz ze swoim długoletnim przyjacielem i akompaniatorem, Jerzym Derflem - powiedział reżyser spektaklu, Jacek Bończyk. - W pierwszej części prowadzona jest narracja wierszowana, w drugiej rolę narratora przejmie zespół aktorów, który zaśpiewa kilka kupletów. Jest to prześledzenie życia i twórczości Wojciecha Młynarskiego od lat 60. do dnia dzisiejszego - dodał.

Występują: Jacek Bończyk, Arkadiusz Brykalski, Magdalena Kumorek, Anna Sroka-Hryń, Klementyna Umer, Wiktor Zborowski; gościnnie występują także Stanisława Celińska, Piotr Fronczewski, Janusz Gajos, Krzysztof Kowalewski, Piotr Machalica, Marian Opania, Hanna Śleszyńska oraz Krzysztof Tyniec; reżyseria: Jacek Bończyk; scenariusz, opieka artystyczna: Wojciech Młynarski.

(-)
Materiał Teatru
26 lutego 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...