Piraci i lekcja historii na pokładzie statku

Rejs po Odrze z Wrocławskim Teatrem Lalek

Wiecie, gdzie po Wrocławiu grasował wampir? Albo dlaczego pewien burmistrz został bezpardonowo strącony z mostu do wody w pobliżu miejsca, gdzie dziś straszą duchy wyklętych kochanków? No to czas się dowiedzieć. Najlepiej w doborowym towarzystwie

Polska-Gazeta Wrocławska  razem z Wrocławskim Teatrem Lalek zaprasza najmłodszych wrocławian na niezwykłe, teatralne rejsy po Odrze. W trakcie wycieczki dzieciaki poznają najpiękniejsze zabytki i wysłuchają magicznych historii o Wrocławiu. A oprócz tego zwiedzą Ostrów Tumski, staną oko w oko z piratami i zobaczą, jak mieszkają zwierzaki we wrocławskim zoo.
Teatralny statek odpływa do końca sierpnia w każdy wtorek, środę, czwartek i niedzielę z przystani Kardynalskiej. Wyprawa zaczyna się o godz. 10.30 przy moście Tumskim, gdzie na wycieczkowiczów czeka Bajkobus.
Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia, rejs łączy w sobie elementy wykładu historycznego, spektaklu teatralnego i rekreacyjnej wycieczki. - To jednocześnie wspaniała zabawa i cenna lekcja historii Wrocławia oraz Dolnego Śląska - zapewnia Anna Hejno, rzeczniczka teatru. Lekcja, dodajmy, niekonwencjonalna i bardzo przyjemna. O to, by uczestnikom wyprawy nie nudziło się ani przez chwilę, dba Beata Maciejewska - historyczka i dziennikarka wrocławskiego oddziału "Gazety Wyborczej".

Mamy też dobre wieści dla dorosłych. W sobotę 21 sierpnia o godzinie 21 statek obierze nieco inny niż dotychczas kurs i wypłynie w nocy rejs. Jego uczestnicy wysłuchają opowieści dotyczącej bliskich związków Wrocławia z Odrą i historii odrzańskiego nadbrzeża. Dowiedzą się o pięknej Magdalenie, żonie karczmarza oskarżonej o czary i pławionej w rzece, świątobliwym zakonniku odpierającym z boską pomocą atak Mongołów na Ostrów Tumski i przekonają się sami, co kryje się w nurtach Odry pod mostem Pokoju. Rejsowicze popłyną z biegiem Odry przez wrocławskich tysiąc lat - spotkają się z cesarzem Wilhelmem, przeżyją atak wojsk napoleońskich na miasto i zobaczą obrazy starego Wrocławia na fasadach budynków. Zapowiada się niezwykle, bo projekcjom multimedialnym towarzyszyć będą efektowne iluminacje nadodrzańskich zabytków. A na zakończenie zabrzmi koncert chopinowski "Fortepiany na Odrze", grany jednocześnie na trzech instrumentach umieszczonych na pływającej pośrodku rzeki scenie.

To jednocześnie wspaniała zabawa i cenna lekcja historii Wrocławia oraz Dolnego ŚląskaRejsy Odrzańskie wpisują się w prospołeczną działalność teatru. - Mamy wyraźnie określoną misję społeczną. Prospołeczne oddziaływanie teatru jest dla mnie niezwykle ważne. Dlatego też staram się zarówno wystawiać sztuki poruszające ważne dla społeczeństwa problemy, jak i aktywnie działać - na rzecz wrocławian i Wrocławia - angażując się w projekty takie jak ten - mówi Roberto Skolmowski, dyrektor WTL.
W część zaplanowanych rejsów popłyną wychowankowie świetlic środowiskowych, rodzin zastępczych oraz dzieci powodzian. Akcja organizowana jest we współpracy z wydziałem zdrowia (który wraz z instytucją Wrocław 2016 pokrył część jej kosztów) i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Kasa biletowa Rejsu Odrzańskiego dla dzieci na przystani Kardynalskiej jest czynna w dniu rejsu od godz. 10 do momentu odpłynięcia statku. Kasa biletowa Rejsu Nocnego dla dorosłych przy bulwarze X. Dunikowskiego, obok Hali Targowej, będzie czynna w dniu rejsu od godziny 19 do momentu odpłynięcia statków. Rejs Odrzański dla dzieci kosztuje 30 zł od osoby (w cenie: Spacerownik po Ostrowie Tumskim, rejs statkiem oraz wstęp do zoo). Tyle samo trzeba będzie zapłacić za rejs nocny.

Justyna Kościelna
Gazeta Wrocławska
19 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia