Plany Studio na nowy sezon

Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie

Jesień w Studio rozpoczną spektakle duetu Dorota Masłowska - Agnieszka Glińska: "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" oraz "Jak zostałam wiedźmą".

Zmiany rozpoczęte przed trzema laty dały nam szansę stworzenia teatru otwartego, żywo reagującego na otaczającą nas rzeczywistość. Mamy swój zespół, mamy swój repertuar, mamy swoich widzów. W ubiegłym sezonie otrzymaliśmy znaczące nagrody (m.in. wyróżniona została Kinga Preis za tytułową rolę w "Jak zostałam wiedźmą" w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej) oraz wzięliśmy udział w kilku ważnych festiwalach (m.in. w Boskiej Komedii z "Dwoma biednymi Rumunami mówiącymi po polsku").

Podejmowane wcześniej decyzje będą miały swój ciąg dalszy. Od samego początku stawialiśmy na współpracę z zagranicznymi reżyserami ("UFO.kontakt", 'Ożenek" reż. Iwan Wyrypajew, "Życie jest piękne" reż. Marat Gacałow, Festiwal Kolady), tym razem wychodzimy poza Europę. W 2016 roku młody, brazylijski reżyser, Leonardo Moreira przygotuje dla nas spektakl "Wiosna" na podstawie własnego scenariusza.

Czekają nas dalsze podróże. W ubiegłym sezonie mieliśmy okazję wystąpić z "Dwojgiem biednych Rumunów mówiących po polsku" w Petersburgu na Międzynarodowym Festiwalu "Rainbow". Tym razem w październiku zagramy "Rumunów..." na festiwalu Fest(in) the Boulevard w Bukareszcie. Warto wspomnieć, że w 2015 roku z okazji 250-lecia teatru publicznego Rumuni... zostali zrealizowani także jako Teatr Telewizji.

Nowy sezon rozpoczniemy premierą "Ćwiczeń stylistycznych" wg kultowej powieści Raymonda Queneau (koprodukcja z Teatrem Malabar Hotel). W grudniu planujemy "Cwaniary" Sylwii Chutnik w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Spektakl, który powstanie w koprodukcji z Festiwalem Boska Komedia, będzie miał premierę zarówno w Krakowie, jak i Warszawie. W drugiej połowie sezonu, obok "Wiosny" Moreiry, powstanie sceniczna adaptacja bestselerowej powieści Michela Fabera, "Szkarłatny płatek i biały" w reżyserii Kuby Kowalskiego. W planach mamy również kontynuację przygód Toma Ripley'a w reżyserii Radosława Rychcika na podstawie powieści Patricii Highsmith. Ponadto czeka nas jeszcze rozwiązanie drugiej edycji konkursu Debiut w Studio. Kto przygotuje swój pierwszy spektakl w nadchodzącym sezonie, dowiemy się już we wrześniu.

Nawiązując do idei Józefa Szajny, chcemy, aby Studio stało się interdyscyplinarnym centrum sztuki. Od tego sezonu, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, rusza Scena Tańca Studio, w ramach której raz w miesiącu zaprezentujemy najciekawsze przedstawienia teatru tańca z całej Polski. W programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego, a we wrześniu będziemy mogli zobaczyć spektakle m.in. Polskiego Teatru Tańca, Tomasza Wygody oraz Mikołaja Mikołajczyka. We wrześniu do Studio wraca także po raz kolejny międzynarodowy festiwal tańca Ciało/Umysł z dwudniowym przeglądem najnowszych prac zagranicznych choreografów i polskich artystów.

Po raz piąty Teatr Studio będzie transmitował spektakle z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Planujemy 10 wyjątkowych transmisji z okazji 10. rocznicy powstania tego cieszącego się niezmiennym zainteresowaniem widzów cyklu.

Studio wciąż rozbudowuje swój program edukacyjny. Cykl warsztatów, lekcji tematycznych oraz spotkań z ludźmi teatru, pomyślany głównie jako propozycja dla dzieci i młodzieży, szybko został zauważony i doceniony przez pozostałych widzów Studio. W ostatnim sezonie odbyło się 153 zajęć edukacyjnych, w których wzięło udział 3 016 uczestników Na jesieni pojawią się kolejne formaty i nowe propozycje dla różnych grup wiekowych.

Galeria Studio już we wrześniu zaprosi na wystawę prac laureatów kolejnej edycji konkursu artNoble. Na początku grudnia otwarta zostanie monograficzna wystawa jednej z najważniejszych polskich scenografek Zofii Wierchowicz, na której będzie można zobaczyć kostiumy, projekty scenograficzne oraz malarstwo.

W nadchodzącym sezonie, we współpracy z barem Studio, trzecia odsłona projektu Plac Defilad, nagrodzonego w 2014 roku Wdechą w kategorii Wydarzenie Roku. Sukces takich akcji jak sadzenie ogrodu na płycie głównej, Kolacja Sen Nocy Letniej, czy obchody 60-lecia PKiN (od początku czerwca wydarzenia na Placu zgromadziły ponad 100 000 gości) jest najlepszą zachętą do podejmowania dalszych działań ożywiających przestrzeń wokół najbardziej rozpoznawalnego budynku Warszawy.

(-)
Materiał Teatru
3 września 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia