Plany teatru na nowy sezon

Teatr WARSawy

Premiery, koncerty, przegląd monodramu oraz projekty edukacyjne wypełnią program Teatru WARSawy na sezon 2014/15. Wśród prezentowanych spektakli znajdą się premiery m.in. "Ofiara" Saula Bellowa i "Krótki film o miłości" na podstawie filmu Krzysztofa Kieślowskiego.

We wrześniu na deskach teatru zaprezentowana zostanie sztuka "Ofiara", na podstawie utworu amerykańskiego prozaika i laureata literackiej Nagrody Nobla, Saula Bellowa, napisanego w 1947 r. "To sztuka o niezamierzonej winie. O tym, jakie konsekwencje mogą mieć czyny, na pozór nieistotne. Głównym tematem utworu jest problem winy i odpowiedzialności" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej reżyser spektaklu Adam Sajnuk. Powieść Bellowa poświęcona była tematowi Holokaustu, choć nie odnosi się do niego w sposób bezpośredni. Akcja utworu dzieje się w Nowym Jorku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Premiera zaplanowana jest na 26 września.

Występują: Aleksandra Justa, Grzegorz Małecki, Adam Sajnuk, Tomasz Drabek, Stanisław Banasiuk. Dramaturgia: Monika Rejtner.

Październikową premierą będzie "Jestem swoją własną żoną", sztuka amerykańskiego dramaturga Dougha Wrighta w reżyserii Karoliny Kirsz, ze scenografią Aleksandry Szempruch i Adamem Paterem w roli głównej.

Bohaterką utworu jest Charlotte von Mahlsdorf, urodzona jako Lothar Berfelde, która w wieku nastoletnim odkryła, że jest kobietą w ciele mężczyzny. Wówczas zamordowała swojego ojca, hitlerowskiego oficera. Monodram Wrighta - za który otrzymał w 2004 r. nagrodę Pulitzera - oparty jest na rozmowach z von Mahlsdorf, która musiała odnaleźć się w skomplikowanych meandrach politycznych XX wieku i przeżyć dwa reżimy - faszyzm i komunizm. "Jestem swoją własną żoną" jest sztuką o wyobcowaniu, pamięci i wewnętrznej wolności. Premiera odbędzie się 28 października.

- Chcieliśmy zająć się tym tekstem właśnie dziś, ponieważ mamy wrażenie, że nasz kraj się obecnie niebezpiecznie unifikuje, wręcz fundamentalizuje religijnie i światopoglądowo. Tu pojawia się pewien problem: nie można nikogo zmusić, aby uwierzył w coś, w co nie wierzy - tłumaczy reżyserka Karolina Kirsz.

Od 15 listopada widownia Teatru WARSawy oglądać będzie mogła sztukę "Wasza wysokość" w reżyserii Katarzyny Kalwat, według tekstu Anny Wakulik. Utwór opowiada losy Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety na K2 i pierwszej Europejki, która wspięła się na Mount Everest. Biografia alpinistki skłoniła autorów sztuki do zastanowienia się, jak dzisiaj czułaby się w górach bohaterka podobna do Rutkiewicz. Czwórka bohaterów postanawia wejść na szczyt owianej złą legendą góry.

- Chciałabym, żeby himalaizm był punktem wyjścia do podróży w głąb siebie. Żeby w pewnym momencie usunął się na drugi plan, a na pierwszy pozostał temat człowieka, dążącego do wewnętrznego uzdrowienia - powiedziała Kalwat.

Występują: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Henryk Niebudek, Monika Pikuła, Tomasz Tyndyk.

W lutym odbędą się Targi Teatru, pod hasłem "Teatr Otwarty". To trzyetapowy projekt wspierania i promowania warszawskich twórców poprzez umożliwienie im przygotowania i wystawienia spektaklu. W trakcie Targów twórcy 10 wybranych spektakli będą mogli zaprezentować na scenie "zapowiedzi" swoich produkcji. Pięć propozycji zostanie wyprodukowanych w Teatrze WARSawy.

Marcową propozycją teatru jest sztuka "Nocny kowboj", oparta na scenariuszu Waldo Salta do filmu Johna Schlesingera z 1969 r. w reżyserii Kuby Kowalskiego i adaptacji Julii Holewińskiej. To współczesna opowieść o męskiej prostytucji oraz próba przyjrzenia się współczesnym obyczajom, potrzebom seksualnym i nakreślenia rynku, w którym klienci przedstawieni zostali jako odbicie całego społeczeństwa.

- Staramy się nie oceniać wyboru naszego bohatera. Próbujemy raczej pokazać jak prostytucja może stać się perwersyjną metaforą wolności współczesnego człowieka - tłumaczy reżyser Kuba Kowalski.

Czerwcową premierą w będzie "Krótki film o miłości", przygotowany w oparciu o scenariusz filmowy Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza z 1988 r. Spektakl wyreżyseruje Piotr Ratajczak.

W trakcie nowego sezonu Teatr WARSawy kontynuować będzie także współpracę z kabaretem Pożar w Burdelu. Na scenach teatru a także w dawnej fabryce wódek Koneser oglądać będzie można "Burdelszopkę", "Herosów Transformacji", projekt "Pożar idzie na Wschód", premierę "Musicalu praskiego" oraz "Śmierć w wielkim mieście".

Od 15 do 21 września, po raz drugi na deskach Teatru WARSawy, odbywać się będzie Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego. W programie m.in. "Takaja" Wrocławskiego Teatru Lalek w reżyserii Edwarda Kalisza i Mariusza Wójtowicza, "Sex, Drugs, Rock and Roll" Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera w reżyserii Anety Groszyńskiej, "Performer" Warszawskiego Teatru Tańca w reżyserii i wykonaniu Bartosza M. Martyna, "Od przodu i od tyłu" Domu Kultury Węglin w Lublinie w reżyserii Stanisława Miedziewskiego czy "Synek" Kopalni Guido z Zabrza w reżyserii Macieja Podstawnego.

W jury konkursu zasiądą: Agnieszka Przepiórska, Jacek Wakar i Kuba Kowalski. Czwarty członek jury zostanie wylosowany spośród widzów, którzy kupią karnet.

(-)
(PAP)
13 września 2014
Teatry
Teatr WARSawy

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia