Pleciuga zaczyna świętowanie

"Bajki samograjki" - reż. Anna Augustynowicz - Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie

Premierą spektaklu "Bajki samograjki" na motywach twórczości Jana Brzechwy w reżyserii Anny Augustynowicz Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie uczci w sobotę swe 60-lecie.

- Spektakl został przygotowany z myślą o najmłodszych widzach, ale nie tylko. Dorośli będą mieli okazję przypomnieć sobie klasyczne bajki Brzechwy i znaleźć w spektaklu atrakcyjne dla siebie elementy - powiedziała w piątek PAP Barbara Popiel, sekretarz literacki "Pleciugi".

- Nie będą to jednak klasycznie opowiedziane bajki. Augustynowicz wykorzystała charakterystyczny rytm bajek Brzechwy oraz specyficzny sposób operowania językiem i stworzyła wciągającą opowieść - mówiła Popiel.

"Bajki samograjki" to drugi spektakl dla dzieci, który wyreżyserowała Augustynowicz. Jej pierwsze przedstawienie dla dzieci "Królowa Śniegu" powstało w 1996 r. i było wystawiane w "Pleciudze".

W ramach obchodów 60-lecia trwa w "Pleciudze" sesja teatrologiczna, na której kilkudziesięciu reżyserów teatralnych, teatrologów i dyrektorów teatrów lalek z całego kraju rozmawia o wyzwaniach stojących przed teatrami lalek.

W 1953 r. w Szczecinie powstał Teatr Lalek "Rusałka", który w 1957 r. zmienił nazwę na Teatr Lalek "Pleciuga". Jednym z najgłośniejszych przedstawień teatru był dyptyk dla dzieci i dorosłych "Rzecz o Jędrzeju Wowrze" z 1983 r. Zespół teatru uznaje spektakl za pierwszy, który przełamał stereotyp, że scena lalkowa jest skierowana wyłącznie w stronę dzieci.

Od 2000 r. w "Pleciudze" funkcjonuje także scena dla dorosłych, na której spektakle realizuje m.in. Anna Augustynowicz, Konrad Dworakowski czy Paweł Aigner. "Pleciuga" jest również współorganizatorem jednego z najstarszych festiwali teatralnych w kraju Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt oraz festiwalu dla dzieci Mały Kontrapunkt. Od 2009 r. "Pleciuga" dysponuje nowoczesną siedzibą.

(-)
(PAP)
16 listopada 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia